Macro Components
INISOFT
Belimo

Globálny trh so systémami detekcie únikov vody z potrubí v nasledujúcich rokoch prudko narastie

Akú hodnotu bude dosahovať trh do roku 2027? Aká bude zložená ročná miera rastu? Aké spoločnosti budú hlavnými hráčmi na trhu? Odpovede nájdete v článku.

Globálny trh so systémami detekcie únikov vody z potrubí v nasledujúcich rokoch prudko narastie

Foto: Depositphotos

Globálny trh so systémami detekcie únikov vody z potrubí zaznamená v nasledujúcich rokoch výrazný nárast. Vyplýva to z tržnej analýzy Allied Market Research, ktorá je zameraná na vývoj trhu do roku 2027, ako aj na hlavných aktérov a nové technologické možnosti (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Nedostatok vody predstavuje narastajúci globálny problém. Podľa štatistík OSN z roku 2018 v súčasnosti viac ako dve miliardy obyvateľov na celom svete žijú v krajinách s vysokým vodným stresom.

V záujme riešenia tohto problému je potrebné bezpečne šetriť a využívať vodu. Naliehavosť riešenia situácie si uvedomujú aj vodárenské spoločnosti po celom svete, ktoré investujú čoraz väčší objem prostriedkov do efektívneho fungovania infraštruktúry.

Ďalší problém súvisí s tým, že vodovodná infraštruktúra sa vo väčšine rozvinutých krajín datuje späť k 70. rokom minulého storočia, prípadne aj k predchádzajúcim dekádam. Infraštruktúra však časom podlieha starnutiu, čo spôsobuje problémy ako korózia potrubí, praskanie, tvorba trhlín a mnohé iné.

Inštalácia správnych systémov detekcie úniku vody z potrubia pomáha špecifikovať úniky v inštalovaných vodovodných potrubiach, čo v konečnom dôsledku zabráni plytvaniu vodou cez trhliny a otvory.

Straty vody sú vysoké aj na Slovensku

Na určenie miesta úniku sa používajú systémy detekcie úniku z vodovodného potrubia. Štatistiky pritom ukazujú, že v jednotlivých krajinách sveta sa „stratí“ približne 30 až 50 % distribuovanej vody v dôsledku starnutia potrubia, čo tiež prispieva k strate výnosov vodárenských spoločností.

V Európskej únii sú pritom len tri krajiny, ktoré udržiavajú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere 30 %.

Systémy detekcie úniku sú k dispozícii pre podzemné aj nadzemné vodovodné potrubia, pričom umožňujú presné lokalizovanie a kontrolu závažnosti miery úniku.

Trh do roku 2027 výrazne porastie, objavujú sa však aj bariéry

Starnúca vodárenská infraštruktúra teda vytvára dopyt po sofistikovaných systémoch detekcie únikov, čo zase podporuje ďalší rast trhu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Zámer poslancov je dobrý, avšak návrh z predkladacej správy envirorezortu môže viesť k vytvorenia modelu, ktorým by sa, naopak, prevod akcií mohol dostať mimo verejný sektor.