INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Vedci vylepšili metódu detekcie únikov vody

Stavali na technike, ktorá meria tlakovú vlnu vyvolanú náhlym zastavením prietoku vody. Výsledky prispôsobili matematickému modelu, ktorý odhalí miesto úniku vody s presnosťou na desať metrov.

Vedci vylepšili metódu detekcie únikov vody

Fotolia

Únikmi sa stratí obrovské množstvo vody

Vedci navrhujú nový spôsob, ako lokalizovať úniky vody v starnúcich potrubiach, ktoré sa nachádzajú pod mnohými mestami. Ich riešenie by mohlo ušetriť čas, peniaze a miliardy galónov vody.

V Severnej Amerike sa podľa odhadov únikmi vody stratí zo systému zásobovania vodou 20 až 50 % vody, čo predstavuje obrovský problém, keďže mnohé regióny zápasia s nedostatkom vody a zároveň rastúcou populáciou.

„Ľudia hovoria, že máme skrátiť čas sprchovania, ale ak si predstavíme, že 50 % vody sa stratí v systéme zásobovania, ukazuje nám to situáciu z úplne inej perspektívy,“ hovorí autor štúdie Daniel Tartakovsky, ktorý je profesorom na Stanford's School of Earth, Energy & Environmental Sciences.

Daniel Tartakovsky a Abdulrahman Alawadhi, vedec z University of California, spoločne navrhli nový spôsob, ako šikovne a presne čítať údaje z tlakových snímačov, ktoré sa bežne používajú na odhaľovanie únikov vody.

Matematický model

Metóda sa zameriava na hlavnú rozvodovú sieť potrubí, ktorá je väčšinou schovaná pod zemou. Vodovodné potrubia v Severnej Amerike, ako aj vo veľkej časti Európy, majú namontované senzory, ktoré merajú tlak, podľa ktorého sa upravuje prietok vody.

Vedci svoj výskum postavili na technike, ktorá sa nazýva test vodným rázom. Ide o štandardný postup, ktorým sa odhaľujú úniky vody. Prudkým zastavením toku v potrubí sa vyvolá tlaková vlna, ktorú potom odmerajú senzory.

Tartakovsky a Alawadhi navrhli nový spôsob, ako takto získané údaje prispôsobiť matematickému modelu, ktorý dokáže s väčšou presnosťou určiť miesto úniku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.