INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Foto: Pexels

Súčasná výroba amoniaku nie je ideálna

Vedci z University of Illinois Chicago vyvinuli elektrochemickú reakciu, ktorá je poháňaná slnečnou energiou a z odpadovej vody produkuje amoniak – celosvetovo druhú najviac vyrábanú chemikáliu. Zároveň je táto metóda desaťkrát účinnejšia ako ktorákoľvek iná porovnateľná technológia.

„Táto technológia a naša metóda majú veľký potenciál umožniť syntézu hnojív podľa dopytu a mohli by mať obrovský vplyv na odvetvia poľnohospodárstva a energetiky v rozvinutých a rozvojových krajinách, ako aj na úsilie o zníženie emisií skleníkových plynov z fosílnych palív,“ hovorí vedúci výskumu Meenesh Singh, ktorý je docentom chemického inžinierstva na University of Illinois Chicago.

Amoniak, ktorý pozostáva z jedného atómu dusíka a troch atómov vodíka, je kľúčovou zložkou hnojív a mnohých výrobkov, akými sú aj plasty či liečivá. Súčasné metódy výroby amoniaku z dusíka vyžadujú obrovské množstvo tepla, ktoré sa generuje spaľovaním fosílnych palív, na rozštiepenie silných väzieb medzi atómami dusíka, aby sa mohli viazať na vodík.

Pri tomto procese, ktorý sa používa už približne sto rokov, vzniká nezanedbateľná časť globálnych emisií skleníkových plynov, ktoré súvisia s klimatickou zmenou.

Nová reakcia je oveľa efektívnejšia

Už pred súčasným výskumom Meenesh Singh a jeho kolegovia vyvinuli ekologickú metódu výroby amoniaku filtráciou čistého plynného dusíka cez elektricky nabitú mriežku pokrytú katalyzátorom v roztoku na báze vody.

Na elektrifikáciu obrazovky, ktorá rozbíja atómy dusíka, spotrebovala táto reakcia iba malé množstvo energie z fosílnych palív, ale vyprodukovala viac plynného vodíka ako amoniaku v pomere 8:2.

Vedci teraz tento koncept vylepšili a vyvinuli novú metódu, pri ktorej sa na elektrifikáciu reakcie ako zdroj dusíka používa dusičnan, ktorý je jedným z najbežnejších kontaminantov podzemných vôd, a slnečné svetlo. Výsledkom je takmer stopercentný amoniak s takmer nulovými vedľajšími reakciami plynného vodíka.

Na spustenie reakcie nie sú potrebné žiadne fosílne palivá, neprodukuje sa pri nej žiadny oxid uhličitý ani iné skleníkové plyny a slnečnú energiu využíva s nevídanou účinnosťou až desaťkrát vyššou v porovnaní s akýmkoľvek podobným moderným systémom na výrobu amoniaku.

Ako systém funguje vedci podrobne vysvetľujú vo videu:

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.