Dusičnany môžu prispievať k prenosu uránu do podzemnej vody, naznačuje štúdia | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Dusičnany môžu prispievať k prenosu uránu do podzemnej vody, naznačuje štúdia

Z nového výskumu amerických vedcov vyplýva, že urán, ktorý sa prirodzene vyskytuje v sedimentoch, môže za prítomnosti dusičnanov prenikať do podzemnej vody.

Dusičnany môžu prispievať k prenosu uránu do podzemnej vody, naznačuje štúdia

Foto: Depositphotos

Urán predstavuje zdravotné riziká

Tím z University of Nebraska–Lincoln pod vedením Karrie Weber v novej štúdii experimentálne potvrdil, že dusičnany, ktoré sú bežnou súčasťou hnojív či živočíšneho odpadu, môžu napomáhať presunu uránu prirodzene sa vyskytujúceho pod zemským povrchom do podzemnej vody.

Weberová už v roku 2015 viedla výskum, z ktorého vyplynulo, že vodonosné vrstvy kontaminované vysokými hladinami dusičnanov tiež obsahovali koncentrácie uránu, ktoré prekračovali hraničné hodnoty stanovené americkou Agentúrou pre ochranu životného prostredia.

Zvýšené koncentrácie uránu u ľudí preukázateľne spôsobujú poškodenie obličiek, pričom urán môže v nebezpečných množstvách do tela prenikať napríklad konzumáciou kontaminovanej pitnej vody.

„Väčšina obyvateľov Nebrasky čerpá pitnú vodu z podzemnej vody. V Lincolne sa spoliehame na podzemnú vodu, rovnako ako aj v mnohých vidieckych komunitách, takže zvýšené koncentrácie uránu predstavujú potenciálne riziko,“ uvádza Karrie Weber.

Odobrali dva kužele sedimentov

Z predošlého výskumu vyplynulo, že rozpustený anorganický uhlík môže chemicky oddeľovať stopové častice prirodzene sa vyskytujúceho nerádioaktívneho uránu z podzemných sedimentov, čím ho v konečnom dôsledku pripravuje na presun do podzemnej vody.

Po výskume uskutočnenom v roku 2015 v Nebraske, v rámci ktorého boli namerané koncentrácie uránu, ktoré takmer deväťdesiatkrát prekračovali hraničné hodnoty stanovené Agentúrou pre ochranu životného prostredia, boli Weberová s kolegami presvedčení, že k procesu prispievajú aj dusičnany.

Tím sa preto rozhodol túto hypotézu otestovať, za účelom čoho extrahoval dve kužeľovité vzorky sedimentu o šírke približne päť centimetrov a hĺbke osemnásť metrov z vodonosnej vrstvy neďaleko mesta Alda v Nebraske, keďže vedci vedeli, že sa v tejto lokalite prirodzene vyskytuje urán, a zároveň odtiaľto podzemná voda vyteká do priľahlej rieky Platte.

Ich cieľom bolo zrekonštruovať prúdenie vo vzorkách sedimentu a následne určiť, či sa po pridaní dusičnanov do vody zvýši množstvo uránu, ktoré sa v sedimente odnesie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú oživiť 350 km slovenských riek. Mimovládky so štátom spúšťajú nový projekt

Chcú oživiť 350 km slovenských riek. Mimovládky so štátom spúšťajú nový projekt

Iniciatíva počíta aj s odstránením 15 bariér na vodných tokoch.

Oceány absorbujú väčšiu časť tepla. Ich ohrievanie má katastrofálne následky, tvrdia vedci

Oceány absorbujú väčšiu časť tepla. Ich ohrievanie má katastrofálne následky, tvrdia vedci

Koncom marca namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za posledných 40 rokov.

Pätina vodného znečistenia pochádza z textilných farbív. Vedci predstavili riešenie inšpirované mäkkýšmi

Pätina vodného znečistenia pochádza z textilných farbív. Vedci predstavili riešenie inšpirované mäkkýšmi

Vedci zo Spojených arabských emirátov vyvinuli nanomateriál, ktorý dokáže vyčistiť vody od chemických farbív pochádzajúcich z textílií.