Napríklad výsledky v rámci rozborov, ktoré vykonala Trnavská vodárenská spoločnosť, preukázali, že viac ako 40 % odobratých vzoriek svojím obsahom nezodpovedalo požiadavkám na pitnú vodu.
Mnohé studne na Slovensku sú znečistené dusičnanmi. Vyplýva to z výsledkov rozborov vody zo studní, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa vody vykonali viaceré vodárenské spoločnosti. Ak sa voda z nich využíva na pitné účely, hrozia pri prekročení limitných hodnôt vážne zdravotné riziká.
Ak má občan pri dome alebo na záhrade vlastnú studňu, za jej kvalitu zodpovedá sám. Preto by si mal dať vo vlastnom záujme vykonať podrobnú analýzu, či takáto studňa naozaj spĺňa parametre pitnej vody. Na Svetový deň vody ponúkajú vodárne zdarma aspoň minimálne rozbory, ktoré sa zameriavajú na prítomnosť dusičnanov v studničných vodách.
Podľa prieskumov až jedna štvrtina vlastníkov studní na Slovensku nemá žiadnu informáciu o kvalite vody v ich studni.
Hrozia zdravotné problémy
Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) testovala celkovo 425 vzoriek pitnej vody, ktoré doručili jednotliví zákazníci. Vo vzorkách vody sa zameriavala na koncentráciu dusičnanov.
TAVOS vysvetľuje, že príčinou vysokej koncentrácie dusičnanov v studňovej vode môže byť septik, netesná žumpa, žumpa s takzvaným trativodom, hnojisko, zle utesnená kanalizačná prípojka, ale aj intenzívna poľnohospodárska činnosť s použitím hnojív v okolitom území.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.