Proces sa zakladá na ohrievaní a ochladzovaní vody prirodzenými klimatickými podmienkami a jej prečerpávaním pod zemský povrch.
Navrhujú alternatívu k batériovým úložiskám
Približne 12 % svetového energetického dopytu predstavuje vykurovanie a klimatizácia domácností a podnikov. V novej štúdii vedci z Lawrence Berkeley National Laboratory dospeli k záveru, že keby sa na reguláciu teplôt v budovách používala podzemná voda, v Spojených štátoch by mohla spotreba energie v tomto odvetví klesnúť o 40 %.
Technológia ukladania termálnej energie vo vodonosnej vrstve by navyše mohla pomôcť predchádzať výpadkom prúdu spôsobeným vysokým dopytom po elektrine v prípade extrémnych výkyvov počasia.
„Potrebujeme úložiská pre premenlivú slnečnú a veternú energiu, no väčšinou je záujem o batérie a iné elektrické úložiská. Nás však zaujímalo, či by bolo možné využívať geotermálne úložiská energie v súvislosti s vykurovaním a klimatizovaním, ktoré tvorí prevažnú časť energetickej spotreby budov,“ uvádza hlavný autor Amarasinghage Perera.
S kolegami zistili, že vo vodonosnej vrstve je možné uložiť obrovské množstvo energie a na dlhú dobu, vďaka čomu by bolo možné uspokojiť dopyt po energii na vykurovanie aj klimatizovanie v prípade extrémnych horúčav či extrémnej zimy bez preťaženia rozvodovej siete, čo by zároveň zvýšilo odolnosť mestskej energetickej infraštruktúry.
Ukladanie energie v podzemnej vode, teda postup, ktorý výskumníci pomenovali ATES (aquifer thermal energy storage – pozn. red.), má byť jedným s riešení, ktoré Spojené štáty priblížia k dekarbonizácii energetického sektora.
Vedci vypracovali podrobnú technologickú a ekonomickú simuláciu systému a dospeli k záveru, že ide o presvedčivú možnosť ukladania energie pre vykurovanie a klimatizáciu, ktorá by spoločne s batériovými úložiskami mohla nahradiť záložné zdroje energie založené na fosílnych palivách a prispieť tak k zabezpečeniu siete z plne obnoviteľných zdrojov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.