Vedci navrhujú skladovať energiu v podzemnej vode. Postup má dekarbonizovať vykurovanie a klimatizovanie | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vedci navrhujú skladovať energiu v podzemnej vode. Postup má dekarbonizovať vykurovanie a klimatizovanie

Proces sa zakladá na ohrievaní a ochladzovaní vody prirodzenými klimatickými podmienkami a jej prečerpávaním pod zemský povrch.

Vedci navrhujú skladovať energiu v podzemnej vode. Postup má dekarbonizovať vykurovanie a klimatizovanie

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  25.04.2023 |  Tereza Kazdová

Navrhujú alternatívu k batériovým úložiskám

Približne 12 % svetového energetického dopytu predstavuje vykurovanie a klimatizácia domácností a podnikov. V novej štúdii vedci z Lawrence Berkeley National Laboratory dospeli k záveru, že keby sa na reguláciu teplôt v budovách používala podzemná voda, v Spojených štátoch by mohla spotreba energie v tomto odvetví klesnúť o 40 %.

Technológia ukladania termálnej energie vo vodonosnej vrstve by navyše mohla pomôcť predchádzať výpadkom prúdu spôsobeným vysokým dopytom po elektrine v prípade extrémnych výkyvov počasia.

„Potrebujeme úložiská pre premenlivú slnečnú a veternú energiu, no väčšinou je záujem o batérie a iné elektrické úložiská. Nás však zaujímalo, či by bolo možné využívať geotermálne úložiská energie v súvislosti s vykurovaním a klimatizovaním, ktoré tvorí prevažnú časť energetickej spotreby budov,“ uvádza hlavný autor Amarasinghage Perera.

S kolegami zistili, že vo vodonosnej vrstve je možné uložiť obrovské množstvo energie a na dlhú dobu, vďaka čomu by bolo možné uspokojiť dopyt po energii na vykurovanie aj klimatizovanie v prípade extrémnych horúčav či extrémnej zimy bez preťaženia rozvodovej siete, čo by zároveň zvýšilo odolnosť mestskej energetickej infraštruktúry.

Ukladanie energie v podzemnej vode, teda postup, ktorý výskumníci pomenovali ATES (aquifer thermal energy storage – pozn. red.), má byť jedným s riešení, ktoré Spojené štáty priblížia k dekarbonizácii energetického sektora.

Vedci vypracovali podrobnú technologickú a ekonomickú simuláciu systému a dospeli k záveru, že ide o presvedčivú možnosť ukladania energie pre vykurovanie a klimatizáciu, ktorá by spoločne s batériovými úložiskami mohla nahradiť záložné zdroje energie založené na fosílnych palivách a prispieť tak k zabezpečeniu siete z plne obnoviteľných zdrojov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Šéf SVP abdikoval, poznáme dôvody. Budaj chce nájsť jeho nástupcu ešte do volieb

Šéf SVP abdikoval, poznáme dôvody. Budaj chce nájsť jeho nástupcu ešte do volieb

Dočasne poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa je dlhoročný pracovník Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Nedoplatok za vodu. Čo robiť a ako sa mu vyhnúť?

Nedoplatok za vodu. Čo robiť a ako sa mu vyhnúť?

Na vybavenie reklamácie platí lehota maximálne do 30 dní od doručenia vyúčtovania. Nepozorované úniky vody vedú k zbytočnému navyšovaniu nákladov na bývanie.