Podľa SHMÚ však trendy kvality podzemnej vody ukazujú zlepšenie na regionálnej úrovni. Možné zhoršenia sa prejavujú len lokálne.
Vlani odhalil monitoring kvality podzemných vôd v chránenej vodohospodárskej oblasti (CHVO) Žitný ostrov nadlimitné koncentrácie v prípade viacerých ukazovateľov. Celková kvalita vôd na Žitnom ostrove však podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) z regionálneho hľadiska stúpa. Vyplýva to zo Správy o kvalite vôd v chránených vodohospodárskych oblastiach za rok 2020, ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku.
V článku sa dozviete:
- koľko potenciálnych bodových zdrojov znečistenia sa nachádza v CHVO Žitný ostrov,
- koľko monitorovacích miest sa nachádza na danom území,
- na aký počet ukazovateľov si posvietil monitoring,
- koľko stanovení bolo nevyhovujúcich,
- aké ukazovatele boli najproblematickejšie,
- v akých oblastiach boli zistené časté prekročenia limitných hodnôt,
- čo ukazujú dlhodobé trendy.
V roku 2018 prijala Národná rada SR zákon o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd, predmetom ktorého bolo ustanovenie chránených oblastí prirodzenej akumulácie vôd. Stanovuje činnosti, ktoré sú na danom území zakázané, ako aj opatrenia na ochranu povrchových a podzemných vôd. Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2019.
Zo zákona tak vyplýva pre MŽP SR povinnosť informovať každoročne k 15. júlu verejnosť o kvalite vôd v jednotlivých chránených vodohospodárskych oblastiach za predchádzajúci kalendárny rok.
Veľký tlak vyvíja poľnohospodárstvo
Najrozšírenejším spôsobom využívania krajiny na území CHVO Žitný ostrov je poľnohospodárstvo, ktoré predstavuje až 77,8 % jeho celkovej výmery. Najväčší podiel (71,4 %) na tom má nezavlažovaná orná pôda.
Urbanizované a technizované areály zaberajú 10,2 % územia, pričom 8,3 % pripadá na nesúvislú sídelnú zástavbu, ďalej 1,5 % na priemyselné a obchodné areály a zvyšok tvoria areály skládok, prístavov a ťažby.
„Tieto formy využitia predstavujú spolu s poľnohospodársky využívaným územím potenciálne zdroje difúzneho znečistenia a tvoria 88 % rozlohy CHVO Žitný ostrov,“ uvádza správa s tým, že zvyšných 12 % rozlohy pripadá na spôsoby využitia krajiny, ktoré nepredstavujú potenciálny difúzny zdroj znečistenia.
Posvietili si na 123 ukazovateľov
Zostáva vám 74% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.