Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Najnovšia štúdia si posvietila na to, s akými problémami sa môže stretnúť nedávny návrh EÚ. Výskumníci poukazujú na takzvaný „yuck factor“, teda situáciu, keď ľudské preferencie môžu zvíťaziť nad environmentálnym povedomím.

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Foto: Pixabay

Nedávne oznámenie Rady Európskej únie nasvedčuje tomu, že opätovné využívanie recyklovanej vody na zavlažovanie bude mať v Únii zelenú.

Z hľadiska ochrany vodných zdrojov ide určite o veľký krok vpred. Výskumníci sa však pozreli na druhú stranu mince – a to na ochotu samotných poľnohospodárov využívať takúto vodu, ale aj na (ne)pripravenosť európskych spotrebiteľov.

Faktor „fuj“

Nová štúdia v odbornom časopise Hospodárenie s poľnohospodárskou vodou vypracovaná výskumníkmi z Univerzity v Alicante v Španielsku analyzovala 125 štúdií, ktoré sa týkali problematiky využívania recyklovaných odpadových vôd na zavlažovanie v poľnohospodárstve.

Zistila, že aj keď je verejnosť znepokojená ohľadom možných zdravotných rizík, poľnohospodári tiež zvažujú dlhodobé účinky odpadových vôd na kvalitu a zdravie ich pôdy.

Okrem praktických úvah o rizikách a prínosoch so sebou recyklácia odpadových vôd prináša aj neodmysliteľný faktor, ktorý nazvali aj ako „yuck factor“ („fuj faktor“ ). Ten je podľa autorov najskôr nutné prekonať.

Autorka Becky Mackelprang totiž vysvetľuje, že konzumácia listu šalátu pestovaného aj za pomoci recyklovanej odpadovej vody môže vyvolať obavy alebo dokonca znechutenie, čo označuje ako spomínaný „yuck factor“.

Na faktor majú vplyv suchá aj ekonomika

Vedci zistili, že tento faktor je menším problémom pre poľnohospodárov v období sucha alebo keď je kvalita recyklovanej odpadovej vody vyššia.

Ekonomika však tiež môže prekonať tento faktor. V gréckej Tesálii totiž až 57,9 % poľnohospodárov odpovedalo, že by stavili na recyklovanú vodu, ak by bola minimálne o polovicu lacnejšia ako klasická sladká voda. Len 8,4 % poľnohospodárov by zaplatilo za recyklovanú vodu v prípade, ak by stála len o niečo menej ako sladká voda.

A čo spotrebitelia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Diaľkové systémy a smart technológie uľahčili fungovanie množstvu prevádzok počas pandémie. Akú rolu budú zohrávať v blízkej budúcnosti?

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

V Európskej únii sú len tri krajiny, kde sú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere takmer 30 %.

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.