Macro Components
INNOGY
INECS

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Najnovšia štúdia si posvietila na to, s akými problémami sa môže stretnúť nedávny návrh EÚ. Výskumníci poukazujú na takzvaný „yuck factor“, teda situáciu, keď ľudské preferencie môžu zvíťaziť nad environmentálnym povedomím.

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Foto: Pixabay

Nedávne oznámenie Rady Európskej únie nasvedčuje tomu, že opätovné využívanie recyklovanej vody na zavlažovanie bude mať v Únii zelenú.

Z hľadiska ochrany vodných zdrojov ide určite o veľký krok vpred. Výskumníci sa však pozreli na druhú stranu mince – a to na ochotu samotných poľnohospodárov využívať takúto vodu, ale aj na (ne)pripravenosť európskych spotrebiteľov.

Faktor „fuj“

Nová štúdia v odbornom časopise Hospodárenie s poľnohospodárskou vodou vypracovaná výskumníkmi z Univerzity v Alicante v Španielsku analyzovala 125 štúdií, ktoré sa týkali problematiky využívania recyklovaných odpadových vôd na zavlažovanie v poľnohospodárstve.

Zistila, že aj keď je verejnosť znepokojená ohľadom možných zdravotných rizík, poľnohospodári tiež zvažujú dlhodobé účinky odpadových vôd na kvalitu a zdravie ich pôdy.

Okrem praktických úvah o rizikách a prínosoch so sebou recyklácia odpadových vôd prináša aj neodmysliteľný faktor, ktorý nazvali aj ako „yuck factor“ („fuj faktor“ ). Ten je podľa autorov najskôr nutné prekonať.

Autorka Becky Mackelprang totiž vysvetľuje, že konzumácia listu šalátu pestovaného aj za pomoci recyklovanej odpadovej vody môže vyvolať obavy alebo dokonca znechutenie, čo označuje ako spomínaný „yuck factor“.

Na faktor majú vplyv suchá aj ekonomika

Vedci zistili, že tento faktor je menším problémom pre poľnohospodárov v období sucha alebo keď je kvalita recyklovanej odpadovej vody vyššia.

Ekonomika však tiež môže prekonať tento faktor. V gréckej Tesálii totiž až 57,9 % poľnohospodárov odpovedalo, že by stavili na recyklovanú vodu, ak by bola minimálne o polovicu lacnejšia ako klasická sladká voda. Len 8,4 % poľnohospodárov by zaplatilo za recyklovanú vodu v prípade, ak by stála len o niečo menej ako sladká voda.

A čo spotrebitelia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Sme pripravení na éru digitálnej vody?

Sme pripravení na éru digitálnej vody?

Umelá inteligencia sa začína čoraz viac využívať aj vo vodárenstve a vodnom hospodárstve. Jej plnohodnotnému zavedeniu však bráni hneď niekoľko prekážok.

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Najnovšia správa celoeurópskej vodnej platformy poukazuje na dôležitosť moderných technológií, prepojenia biznisu, vlády a občianskej spoločnosti v snahe zabezpečiť trvalo udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi.

Obnovte si šatník a vyčistite oceán. Svetoznáme značky ponúkajú riešenie

Obnovte si šatník a vyčistite oceán. Svetoznáme značky ponúkajú riešenie

Globálni predajcovia najrozličnejších produktov ponúkajú výrobky, ktoré len pred niekoľkými mesiacmi tvorili plastový odpad v oceánoch.