Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve? | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Najnovšia štúdia si posvietila na to, s akými problémami sa môže stretnúť nedávny návrh EÚ. Výskumníci poukazujú na takzvaný „yuck factor“, teda situáciu, keď ľudské preferencie môžu zvíťaziť nad environmentálnym povedomím.

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Foto: Pixabay

Nedávne oznámenie Rady Európskej únie nasvedčuje tomu, že opätovné využívanie recyklovanej vody na zavlažovanie bude mať v Únii zelenú.

Z hľadiska ochrany vodných zdrojov ide určite o veľký krok vpred. Výskumníci sa však pozreli na druhú stranu mince – a to na ochotu samotných poľnohospodárov využívať takúto vodu, ale aj na (ne)pripravenosť európskych spotrebiteľov.

Faktor „fuj“

Nová štúdia v odbornom časopise Hospodárenie s poľnohospodárskou vodou vypracovaná výskumníkmi z Univerzity v Alicante v Španielsku analyzovala 125 štúdií, ktoré sa týkali problematiky využívania recyklovaných odpadových vôd na zavlažovanie v poľnohospodárstve.

Zistila, že aj keď je verejnosť znepokojená ohľadom možných zdravotných rizík, poľnohospodári tiež zvažujú dlhodobé účinky odpadových vôd na kvalitu a zdravie ich pôdy.

Okrem praktických úvah o rizikách a prínosoch so sebou recyklácia odpadových vôd prináša aj neodmysliteľný faktor, ktorý nazvali aj ako „yuck factor“ („fuj faktor“ ). Ten je podľa autorov najskôr nutné prekonať.

Autorka Becky Mackelprang totiž vysvetľuje, že konzumácia listu šalátu pestovaného aj za pomoci recyklovanej odpadovej vody môže vyvolať obavy alebo dokonca znechutenie, čo označuje ako spomínaný „yuck factor“.

Na faktor majú vplyv suchá aj ekonomika

Vedci zistili, že tento faktor je menším problémom pre poľnohospodárov v období sucha alebo keď je kvalita recyklovanej odpadovej vody vyššia.

Ekonomika však tiež môže prekonať tento faktor. V gréckej Tesálii totiž až 57,9 % poľnohospodárov odpovedalo, že by stavili na recyklovanú vodu, ak by bola minimálne o polovicu lacnejšia ako klasická sladká voda. Len 8,4 % poľnohospodárov by zaplatilo za recyklovanú vodu v prípade, ak by stála len o niečo menej ako sladká voda.

A čo spotrebitelia

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odborníčka: Ak chceme vodu akumulovať, jedinou možnosťou je budovanie veľkoobjemových nádrží

Odborníčka: Ak chceme vodu akumulovať, jedinou možnosťou je budovanie veľkoobjemových nádrží

Zadržiavanie vody cez mokrade alebo rôzne vsakovacie pásy je dobrým riešením, ale skôr pre biotu. Zlatou strednou cestou je dopĺňať vodné nádrže o rôzne zelené opatrenia, hovorí hydrologička.

Čakajú ich veľké zmeny. Revidované opatrenia prinesú priemyselným prevádzkam nové povinnosti

Čakajú ich veľké zmeny. Revidované opatrenia prinesú priemyselným prevádzkam nové povinnosti

Zoznam prevádzok a činností spadajúcich pod rozsah pôsobnosti smernice o priemyselných emisiách sa výrazne rozšíri. Transpozičná lehota bude pomerne krátka.

Najlepšia a najhoršia udalosť roku 2022 (ANKETA)

Najlepšia a najhoršia udalosť roku 2022 (ANKETA)

Na otázky v našej novoročnej ankete odpovedalo deväť odborníkov na vodné hospodárstvo a vodárenstvo. Ako bonus na záver prinášame hodnotenie roku 2022 zo strany našej redakcie.