Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

EK navrhla nové pravidlá na opätovné využívanie vody pri zavlažovaní

Ide predovšetkým o lepší monitoring možných znečisťujúcich látok, ale aj vyššiu transparentnosť a informovanie občanov o kvalite takejto vody.

EK navrhla nové pravidlá na opätovné využívanie vody pri zavlažovaní

Foto: Pixabay

V pondelok prišla Európska komisia s návrhom nových pravidiel, ktoré majú výrazne uľahčiť opätovné využívanie vody v EÚ pre poľnohospodárske zavlažovanie (celé znenie dokumentu si môžete stiahnuť na konci článku).

Nové pravidlá tak majú pomôcť poľnohospodárom čo najlepšie využívať odpadovú vodu, čím sa zmierni nedostatok vody a zároveň ochráni životné prostredie, ale aj samotní spotrebitelia.

„Tento návrh vytvorí len víťazov – naši poľnohospodári budú mať prístup k trvalo udržateľnému zásobovaniu zavlažovacích vôd, naši spotrebitelia budú vedieť, že produkty, ktoré jedia, sú bezpečné, a naše podniky tak získajú nové príležitosti. Najväčším víťazom zo všetkých však bude naše životné prostredie, keďže návrh prispieva k lepšiemu riadeniu nášho najcennejšieho zdroja – vody,“ zdôraznil eurokomisár pre životné prostredie Karmenu Vella.

S čím Komisia prichádza

Eurokomisia predkladá minimálne požiadavky na opätovné využitie úžitkovej odpadovej vody z čističiek komunálnych odpadových vôd. Tie obsahujú napríklad mikrobiologické prvky (úroveň výskytu baktérie E. coli) a požiadavky na monitorovanie.

Podľa Komisie tak stanovenie minimálnych požiadaviek zaručí, že recyklovaná voda, ktorá sa vyrobila v súlade s novými pravidlami, bude absolútne bezpečným zdrojom na zavlažovanie.

V prílohe sú uvedené hlavné podmienky, ktoré musí takáto voda spĺňať. Ide predovšetkým o stanovenie limitov koncentrácie konkrétnych zložiek či látok. Okrem E. coli sú v nej uvedené aj baktéria Legionella a črevné parazity.

Ďalej prichádza EK aj s plánom riadenia rizík, ktoré má zaistiť, aby sa odstránilo akékoľvek ďalšie potenciálne nebezpečenstvo.

Okrem toho volá po vyššej transparentnosti, ktorá zaručí, že verejnosť bude mať prístup k online informáciám o praxi opätovného využívania vody vo všetkých členských štátoch.

EÚ trápi vodný stres

Podľa Komisie je v súčasnosti opätovné využívanie vody v rámci EÚ hlboko pod svojím potenciálom, a to aj napriek tomu, že environmentálne vplyvy a energia, ktorá sa vyžaduje na extrakciu a prepravu sladkej vody, sú naozaj obrovské.

Približne tretina rozlohy Únie trpí po celý rok vodným stresom a nedostatok vody zostáva dôležitým problémom pre veľký počet členských štátov.

Podľa Komisie sa bude stav len zhoršovať – predovšetkým neustále sa zvyšujúci výskyt nepredvídateľných poveternostných podmienok vrátane závažných súch budú mať pravdepodobne negatívne dôsledky na kvantitu, ale aj na kvalitu sladkovodných zdrojov.

Práve tieto pravidlá majú zaistiť čo najlepšie využitie vôd z čističiek, ktoré poskytujú spoľahlivý alternatívny zdroj vody. Tým, že urobíme z úžitkových odpadových vôd produkt na ďalšie využitie, prispejeme aj k úspore ekonomických a environmentálnych nákladov, ktoré súvisia s vytváraním nových zásob vody.

Vyššia efektívnosť

Návrh Komisie tiež dopĺňa posúdenie vplyvov nových pravidiel. Vyvodzuje záver, že celkový potenciál opätovného využitia vody do roku 2025 predstavuje približne 6,6 miliárd metrov kubických za rok. Pre porovnanie, dnes je tento potenciál na úrovni 1,1 miliardy metrov kubických.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Zákazku od vodárenskej spoločnosti získala pätica firiem.

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Modely predpovedajú, že ak budú emisie skleníkových plynov naďalej rásť, na juhu Európy by do roku 2100 mohol úhrn zrážok v letných mesiacoch klesnúť takmer o polovicu.

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.