Macro Components
INNOGY
INISOFT

Opätovné využívanie vody pri zavlažovaní má predbežne zelenú. Nemusí však platiť pre celú Úniu

Minulý týždeň schválila návrh Komisie aj Rada Európskej únie. Vo svojom stanovisku však zdôraznila, že pravidlá nemusia platiť pre všetky štáty.

Opätovné využívanie vody pri zavlažovaní má predbežne zelenú. Nemusí však platiť pre celú Úniu

Foto: Pixabay

EÚ prijíma nové opatrenia na zníženie rizika nedostatku vody určenej na zavlažovanie. Rada minulý týždeň schválila svoje stanovisko (takzvaný všeobecný prístup) k nariadeniu, ktoré uľahčuje využívanie komunálnych odpadových vôd na účely zavlažovania v poľnohospodárstve (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Európska komisia prijala koncom mája minulého roku návrh nariadenia o minimálnych požiadavkách na opätovné použitie vody v rámci plnenia akčného plánu pre obehové hospodárstvo. Európsky parlament prijal svoju pozíciu k návrhu v prvej polovici februára tohto roku.

Tieto nové pravidlá tak majú Európe pomôcť prispôsobiť sa dôsledkom zmeny klímy. Nariadenie, ktoré je plne v súlade s obehovým hospodárstvom, zvýši dostupnosť vody a podporí jej efektívne využívanie.

Reagujú na klimatické zmeny

Zabezpečenie dostatočného množstva vody na zavlažovanie polí, najmä počas horúčav a silného sucha, môže pomôcť predísť nedostatku plodín a následne aj potravín.

„Voda je vzácny zdroj. Dnešok je dôležitým krokom pri zavádzaní nových pravidiel, ktoré nám umožnia recykláciu vody spôsobom, ktorý je bezpečný pre ľudí a zvieratá, ako aj pre životné prostredie. Je zmysluplné stanoviť harmonizované minimálne normy pre kvalitu recyklovanej vody a pre monitorovanie dodržiavania pravidiel, aby naši poľnohospodári mohli takúto vodu využívať. Súčasťou procesu je aj učenie sa zo skúseností niektorých členských štátov, ktoré už desaťročia úspešne opätovne využívajú vodu,“ zdôraznil Ioan Dene?, minister pre vody a lesy v rámci Rady Európskej únie.

Niekoľko členských štátov má dlhoročné a úspešné skúsenosti s opätovným využitím vody na rôzne účely vrátane poľnohospodárskeho zavlažovania.

Takéto opätovné použitie je miernejšie k životnému prostrediu ako alternatívne spôsoby zásobovania vodou, medzi ktoré patria napríklad prevody vody alebo odsoľovanie.

Pravidlá nemusia platiť pre všetkých

Navrhované nové pravidlá budú obzvlášť užitočné v regiónoch, kde dopyt po vode stále prevyšuje ponuku, a to aj napriek preventívnym opatreniam na zníženie dopytu. Rada zároveň dodáva, že existujúce pravidlá EÚ o hygiene potravín sa naďalej uplatňujú a sú plne rešpektované.

Rada vo svojom stanovisku dáva členským štátom flexibilitu pri rozhodovaní, či by chceli použiť takéto vodné zdroje na zavlažovanie. Je to z toho dôvodu, že geografické a klimatické podmienky sa v jednotlivých členských štátoch značne líšia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.