INNOGY
INNOGY
BELIMO

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Odborník Jan Ševčík vysvetľuje, ako prebieha celý proces sušenia kalov a aké výhody prináša materiálová transformácia čistiarenských kalov na registrované hnojivo.

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Foto: Depositphotos

Sušenie kalov je pre výrobu a následné spracovanie v zmysle materiálového, ale aj energetického využitia kalov nevyhnutným krokom. Sušený kal je tiež vhodnou surovinou na produkciu granulovaného hnojiva a výroba tohto hnojiva sa ponúka ako alternatíva na zváženie pre prevádzkovateľov čistiarní odpadových vôd a prípadne iné subjekty, ktoré nakladajú s čistiarenským kalom.

Na online webinári „Nové metódy a postupy pri prevádzkovaní ČOV“, ktorý zorganizovali VHOS, a. s., Moravská Třebová v spolupráci s CzWA – Asociáciou pre vodu ČR, hovoril o materiálovej transformácii čistiarenského kalu na registrované hnojivo Jan Ševčík, vedecký pracovník z Centra AdMaS v rámci Stavebnej fakulty Vysokého učenia technického v Brne.

Odborník hneď v úvode pripomína, že pomerne skloňovaným systémom riešenia kalovej otázky je kompostovanie. Veľa uvažovaných riešení zahŕňa aj sušenie, prípadne iné metódy. Alternatívou k týmto riešeniam je aj výroba granulovaného hnojiva, teda materiálová transformácia.

Dôvodmi, prečo kal sušiť, sú v prípade termického sušenia hlavne hygienizácia, redukcia množstva kalov a s tým spojené náklady na dopravu, prípadne skladovanie, aj keď podľa J. Ševčíka by sa ešte v niektorých prípadoch mohlo stále hovoriť o skládkovaní.

Za zmienku ale stojí fakt, že sušenie výrazne znásobuje výhrevnosť, takže pre termické využitie kalov je sušenie nevyhnutným krokom. Taktiež stále platí, že pre koncept, o ktorom sa uvažuje napríklad v Nemecku a Rakúsku v prípade ČOV nad 50 000 a 30 000 EO pri dvoch a viac percentách celkového fosforu v odvodnenom kale, je sušenie nevyhnutné. Koncept zahŕňa sušenie, monospaľovanie a následnú recykláciu fosforu z popola z monospaľovania.

Pri návrhu solárneho riešenia treba zobrať do úvahy niekoľko faktorov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prítomnosť liečiv vo vodách je výzvou. Skúmajme aj ich metabolity, radí odborníčka

Prítomnosť liečiv vo vodách je výzvou. Skúmajme aj ich metabolity, radí odborníčka

Síce vieme, že jednotlivé látky vykazujú určitú chronickú toxicitu, stále však úplne nepoznáme účinky ich zmiešaného vplyvu v životnom prostredí.

Ivana Mahríková: Aktuálna cenotvorba nedokáže pokryť požiadavky súčasného trhu

Ivana Mahríková: Aktuálna cenotvorba nedokáže pokryť požiadavky súčasného trhu

Pri aktuálnom spôsobe cenotvorby sú vodárne schopné zabezpečiť len bežnú prevádzku a „najhorúcejšie“ havárie, ale nie sú schopné potrubie obnovovať plánovite.

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá môže odhaliť povodňové riziká po celom Slovensku

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá môže odhaliť povodňové riziká po celom Slovensku

Webová aplikácia sa zameriava na päť hlavných skupín rizík.