Macro Components
INISOFT
BELIMO

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Odborník Jan Ševčík vysvetľuje, ako prebieha celý proces sušenia kalov a aké výhody prináša materiálová transformácia čistiarenských kalov na registrované hnojivo.

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Foto: Depositphotos

Sušenie kalov je pre výrobu a následné spracovanie v zmysle materiálového, ale aj energetického využitia kalov nevyhnutným krokom. Sušený kal je tiež vhodnou surovinou na produkciu granulovaného hnojiva a výroba tohto hnojiva sa ponúka ako alternatíva na zváženie pre prevádzkovateľov čistiarní odpadových vôd a prípadne iné subjekty, ktoré nakladajú s čistiarenským kalom.

Na online webinári „Nové metódy a postupy pri prevádzkovaní ČOV“, ktorý zorganizovali VHOS, a. s., Moravská Třebová v spolupráci s CzWA – Asociáciou pre vodu ČR, hovoril o materiálovej transformácii čistiarenského kalu na registrované hnojivo Jan Ševčík, vedecký pracovník z Centra AdMaS v rámci Stavebnej fakulty Vysokého učenia technického v Brne.

Odborník hneď v úvode pripomína, že pomerne skloňovaným systémom riešenia kalovej otázky je kompostovanie. Veľa uvažovaných riešení zahŕňa aj sušenie, prípadne iné metódy. Alternatívou k týmto riešeniam je aj výroba granulovaného hnojiva, teda materiálová transformácia.

Dôvodmi, prečo kal sušiť, sú v prípade termického sušenia hlavne hygienizácia, redukcia množstva kalov a s tým spojené náklady na dopravu, prípadne skladovanie, aj keď podľa J. Ševčíka by sa ešte v niektorých prípadoch mohlo stále hovoriť o skládkovaní.

Za zmienku ale stojí fakt, že sušenie výrazne znásobuje výhrevnosť, takže pre termické využitie kalov je sušenie nevyhnutným krokom. Taktiež stále platí, že pre koncept, o ktorom sa uvažuje napríklad v Nemecku a Rakúsku v prípade ČOV nad 50 000 a 30 000 EO pri dvoch a viac percentách celkového fosforu v odvodnenom kale, je sušenie nevyhnutné. Koncept zahŕňa sušenie, monospaľovanie a následnú recykláciu fosforu z popola z monospaľovania.

Pri návrhu solárneho riešenia treba zobrať do úvahy niekoľko faktorov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prekročenie limitov pesticídov v povrchových vodách je ojedinelé. Horšie je to s podzemnými vodami

Prekročenie limitov pesticídov v povrchových vodách je ojedinelé. Horšie je to s podzemnými vodami

Paradoxom je, že nadlimitné koncentrácie pesticídov v podzemných vodách sledujeme častejšie u tých druhov pesticídov, ktorých použitie je už niekoľko rokov zakázané.

Kofeín, chemické znečistenie či mikroplasty. Výskumníci si posvietili na kvalitu vody v Dunaji

Kofeín, chemické znečistenie či mikroplasty. Výskumníci si posvietili na kvalitu vody v Dunaji

Z hľadiska organických mikropolutantov je Dunaj pravdepodobne najlepšie monitorovanou riekou na svete. Spoločný výskum Dunaja prináša zaujímavé zistenia.

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.