Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernicu treba rozšíriť

Foto: Depositphotos

Kaly budú v nasledujúcich rokoch zohrávať dôležitú úlohu v kontexte obehového hospodárstva, a to nielen v poľnohospodárstve. Myslia si to české vodárenské spoločnosti, české ministerstvo životného prostredia, ale aj Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services – EurEau).

Maximalizácia využitia kalov v poľnohospodárstve za podmienky, že nebudú predstavovať zdravotné riziko, je správna dlhodobá cesta, a to ako vo forme kalu, tak aj vo forme produktov, ktoré vznikli transformáciou kalov. Platnou alternatívou však zostáva aj energetická valorizácia tam, kde zloženie kalov neumožňuje priamu alebo nepriamu aplikáciu.

České vodárenské spoločnosti sú presvedčené, že európska legislatíva by nemala brániť členským štátom zvoliť si cesty využitia, ktoré sú v danej lokalite ekologicky, ale aj technicko-ekonomicky najvhodnejším variantom. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré zverejnili k verejnej konzultácii ohľadom revízie smernice o splaškových kaloch.

Aktuálna smernica nezodpovedá súčasným potrebám

Vlani v júni Európska komisia predstavila iniciatívu, ktorá je zameraná na hodnotenie efektívnosti smernice o splaškových kaloch. Ide o doplňujúci právny predpis k smernici o čistení odpadových vôd, avšak zohľadňuje len jeden spôsob využívania odpadových vôd, a to v poľnohospodárstve.

Cieľom je podporiť využívanie kalov pochádzajúcich zo splaškov v poľnohospodárstve a regulovať ich použitie tak, aby sa zabránilo škodlivým účinkom na pôdu, vegetáciu, zvieratá a zdravie človeka.

Komisia zdôraznila, že smernica bola prijatá pred 30 rokmi a nezodpovedá súčasným potrebám. Zároveň koncom roka spustila veľkú verejnú konzultáciu o využívaní kalov z čistiarní odpadových vôd v poľnohospodárstve, ktorá je otvorená do 5. marca 2021.

Širšie využitie kalov

Problematika využívania splaškových kalov v poľnohospodárstve však otvára aj ďalšie otázky, ako je napríklad jeho zhodnotenie v ďalších sektoroch. A to všetko v kontexte obehového hospodárstva.

České Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) je toho názoru, že vzhľadom na sprísňujúce sa požiadavky európskej legislatívy by mali mať producenti kalu zachované aj ďalšie možnosti využitia vyprodukovaného kalu.

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.