Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.
V článku sa dozviete:
- aké sú hlavné výzvy v rámci operačnej stratégie nákladov na prácu na ČOV,
- aké je rozloženie nákladov na elektrickú energiu pri čistení odpadových vôd,
- pri akých oblastiach je možné znížiť prevádzkové náklady ČOV,
- prečo je potrebné riešiť aeráciu ako komplexný systém,
- do akej miery je možné ušetriť správnym výberom dúchadla,
- aká aeračná technológia je z hľadiska úspor energií najefektívnejšia,
- prečo treba klásť veľký dôraz na výber správneho čerpadla.
Náklady na elektrickú energiu predstavujú dôležitú časť nákladov na celkovú prevádzku čistiarní odpadových vôd (ČOV). Dobrou správou je, že správnym výberom technológie môžu vodárenské spoločnosti zaistiť výrazné zníženie týchto nákladov.
Na problematiku optimalizácie prevádzkových nákladov v oblasti čistenia odpadových vôd si na online webinári „Nové metódy a postupy pri prevádzkovaní ČOV“, ktorý zorganizovali VHOS, a. s., Moravská Třebová v spolupráci s CzWA – Asociáciou pre vodu ČR, posvietil Vlastimil Dvořák zo spoločnosti Xylem Česká republika.
Podľa odborníka sú v rámci operačnej stratégie nákladov na prácu pri čistení odpadových vôd hlavnými výzvami spotreba energií a účinnosť systémov, ktoré sú využívané pri čistení odpadových vôd.
„V sieti máte zapojených veľa zariadení, ktoré vám pomáhajú udržiavať vodu v stave, ktorý je vyžadovaný legislatívou. Potom potrebujete čerpať, potrebujete aeráciu, elektrickú energiu a podobne,“ vysvetľuje V. Dvořák.
Ďalej sú to náklady na ľudskú prácu. S tým súvisí napríklad aj rast miezd, na ktorý musí vodárenská spoločnosť reagovať.
Poslednou časťou je dátové preťaženie. V dnešnej dobe všetci hovoríme o Internete vecí, o priemysle 4.0. Sú to všetko záležitosti, ktoré generujú veľké množstvo dát. Všetky tieto dáta však musí niekto spracovať, musí sa na ne niekto pozrieť, prípadne je potrebné mať po ruke dátového analytika, ktorý sa danej oblasti bude venovať.
Najdominantnejšou zložkou je aerácia
Aké je rozloženie nákladov na elektrickú energiu pri čistení odpadových vôd? Vo všeobecnosti je dominantnou zložkou aerácia či prevzdušňovanie, pričom druhou najväčšou zložkou je čerpanie.
Prečo aerácia? Je to dané tým, že hlavnou úlohou aeračného systému je dodať mikroorganizmom potrebné množstvo kyslíku, obvykle zo vzduchu, aby sa zabezpečila homogenizácia obsahu aktivačnej nádrže.
Výroba stlačeného vzduchu je energeticky pomerne náročná. „V našich príkladoch používame dúchadlá, pohybujeme sa do jedného baru. Keby ste sa rozprávali s priemyslom, kde tie tlaky sú väčšie, tak vám povedia, že stlačený vzduch je najdrahšie médium, ktoré vo výrobných závodoch majú, “ konštatuje odborník.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.