Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Foto: Depositphotos

Susedné Česko sa už niekoľko rokov trápi s výraznejším suchom. Minister životného prostredia Richard Brabec už v roku 2019 zdôraznil, že éra vodného blahobytu sa skončila, pričom tento problém sa týka asi 60 % územia krajiny.

Jednou zo základných úloh je preto udržať čo najviac vody v krajine. V Česku sa tešia obľube dotácie na nádrže na zachytávanie dažďovej vody, ale v poslednom čase aj podpora rôznych vodozádržných opatrení. Príkladom sú zelené strechy.

Len v programe Nová zelená úsporám narástol o toto adaptačné opatrenie pre budovy záujem medzi rokmi 2019 a 2020 až trojnásobne. Informoval o tom samotný český envirorezort s tým, že do podobných opatrení sa chytá investovať obrovský objem peňazí.

Zelené strechy prinášajú výhody

Strechy porastené vegetáciou dokážu účinne zadržiavať dažďovú vodu a vďaka jej odparovaniu ochladzujú svoje okolie. Okrem toho ponúkajú útočisko viacerým druhom živočíchov a v neposlednom rade pomáhajú znížiť množstvo vody, ktoré končí v kanalizácii.

Najmä v časoch intenzívnych dažďov sa kanalizácia v mestách často upcháva, čo v konečnom dôsledku prináša zvýšenie nákladov na stočné, ale aj mnohé iné potenciálne komplikácie.

A to sú hlavné dôvody, prečo česká vláda podporuje výstavbu zelených striech ako súčasť opatrení na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy. Na obdobie rokov 2021 až 2027 chystá širokú ponuku finančnej podpory vrátane legislatívnych zmien.

Miliardy korún do hospodárenia s dažďovou vodou

„Zelené strechy sa osvedčili, čo ukazuje aj rastúci záujem o dotácie na ich výstavbu z našich programov. Preto ich aj naďalej budeme podporovať z fondov EÚ, programu Nová zelená úsporám, počítame s nimi aj vo vznikajúcom Modernizačnom fonde. Len v novom Operačnom programe Životné prostredie budeme mať na projekty hospodárenia s dažďovou vodou, kam spadajú aj zelené strechy, pripravené minimálne 2 miliardy korún,“ hovorí český minister životného prostredia R. Brabec.

Aktuálne je v operačnom programe otvorená výzva, v rámci ktorej obce, kraje a ďalšie verejné subjekty, ako sú napríklad školy alebo domovy pre seniorov, môžu získať na zelenú strechu dotáciu vo výške až 85 % z celkových oprávnených výdavkov.

So spustením nového programového obdobia bude možné výstavbu zelenej strechy riešiť aj ako súčasť komplexnej rekonštrukcie budovy zameranej na energetické úspory a obnoviteľné zdroje energie alebo pri výstavbe úplne novej pasívnej, alebo takzvanej plusovej budovy.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.