Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

AVS vyvracia závery štúdie o karcinogénoch v pitnej vode

Nedávna štúdia spája zvýšený podiel THM v pitnej vode s výskytom rakoviny obličiek vo viacerých krajinách Únie. AVS však zdôrazňuje, že pitná voda na Slovensku je absolútne bezpečná.

AVS vyvracia závery štúdie o karcinogénoch v pitnej vode

Foto: Pixabay

Pred niekoľkými dňami vyšla štúdia Inštitútu pre globálne zdravie v Barcelone, podľa ktorej až v deviatich krajinách EÚ prekračuje pitná voda „bezpečný limit“ chemikálií spôsobujúcich rakovinu.

Experti odhalili, že rakovina močového mechúra každý rok postihuje viac ako 1 300 Britov kvôli chemikáliám, ktoré sa nachádzajú vo vode z kohútika.

https://www.inisoft.sk/

Táto informácia ihneď preletela svetovými médiami vrátane slovenských. Vedci spojili pitie, sprchovanie a kúpanie vo vode s viac ako 6 500 prípadmi choroby v 26 krajinách na celom kontinente.

Ochorenia súvisia s vystavením trihalogénmetánu (THM), čo je vedľajší produkt dezinfekcie chlórom a jeho zlúčeninami.

Skúmali vplyvy na zvieratá aj ľudí

Najčastejšou formou THM je chloroform. Niekoľko štúdií preukázalo, že spôsobuje nádory obličiek a pečene u potkanov a myší, ak je podaný orálne.

V štúdiách s ľudskou populáciou užívajúcou chlórovanú pitnú vodu, v ktorej je dominantnou THM zložkou práve chloroform, bol trvalo pozorovaný malý nárast výskytu rakoviny konečníka, hrubého čreva a močového mechúra, pričom najčastejšie bol spájaný práve s poslednou možnosťou.

Najväčšie prekročenia zistili v Británii

Podľa štúdie maximálne uvádzané koncentrácie prekročili limit 100 mikrogramov na liter v deviatich krajinách.

Najväčšie koncentrácie boli zaznamenané vo Veľkej Británii a v Španielsku. K ďalším siedmim krajinám s pitnou vodou, ktorá presahuje „bezpečnú hranicu“ THM, patrili Cyprus, Estónsko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Poľsko a Portugalsko.

Priemerná hodnota THM pre celú Európsku úniu bola 11,7 µg/l, čo je výrazne menej ako povolený limit 100 µg/l.

Priemerná hodnota THM zistená na Slovensku bola 10,0 µg/l, čo znamená, že sa dostala do limitov EÚ, avšak podľa vedcov množstvo látky aj tak mohlo zapríčiniť až 37 prípadov rakoviny močového mechúra na Slovensku za rok.

Autori tvrdia, že za posledných 20 rokov sa vynaložilo veľké úsilie na zníženie hladín trihalogénmetánov v niekoľkých krajinách Európskej únie.

„Súčasné úrovne v niektorých krajinách by však stále mohli viesť k značnému výskytu rakoviny močového mechúra, ktorému by sa dalo predísť optimalizáciou postupov úpravy vody, dezinfekcie a distribúcie, ale aj ďalšími opatreniami,“ konštatuje spoluautor štúdie Manolis Kogevinas.

Pitná voda na Slovensku je bezpečná

Asociácia vodárenských spoločností však vo svojej tlačovej správe ubezpečuje, že konzumácia pitnej vody z vodovodu nepredstavuje žiadne zdravotné riziká.

Zdôrazňuje, že považuje vyjadrenia o nevhodnosti dlhodobého používania vody z verejného vodovodu na pitné účely z dôvodu výskytu trihalogénmetánov za nepravdivé a zavádzajúce.

„Štúdia Inštitútu pre globálne zdravie v Barcelone, na ktorú sa autori článkov v slovenských médiách odvolávajú, nevychádza z relevantných štatistických údajov získaných dlhodobým meraním v akreditovaných laboratóriách na Slovensku. Zároveň upozorňujeme, že autori článkov nesprávne prevzali výsledky štúdie,“ konštatuje AVS.

Ubezpečuje tiež, že na základe overených údajov z Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktorý zabezpečuje zber údajov z rozborov pitnej vody od všetkých prevádzkovateľov verejných vodovodov na Slovensku, vyplynulo, že za obdobie rokov 2014 až 2018 bolo spolu vykonaných 14 563 analýz na THM.

Koncentrácie sú zanedbateľné, tvrdí AVS

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nový systém extrahuje pomocou solárnej energie pitnú vodu zo vzduchu

Nový systém extrahuje pomocou solárnej energie pitnú vodu zo vzduchu

Tím z Massachusetts Institute of Technoogy vyvinul technológiu na solárny pohon, ktorá extrahuje vodu z atmosféry. Užitočná by mohla byť v oblastiach so sťaženým prístupom k vode a elektrine.

Inteligentný zavlažovací systém znižuje plytvanie vodou

Inteligentný zavlažovací systém znižuje plytvanie vodou

Poľnohospodársky sektor vyvíja obrovský tlak na zásoby vody. Nové inteligentné riešenie môže tento problém minimalizovať.

Viac ako polovica budúcoročných výdavkov envirorezortu by mala smerovať do vôd

Viac ako polovica budúcoročných výdavkov envirorezortu by mala smerovať do vôd

Najvyššie výdavky ministerstva v oblasti ochrany životného prostredia poputujú práve do vôd. Ide o sumu 362 miliónov eur.