Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INECS

Americký patent mení splašky na pitnú vodu

V Spojených štátoch budú prostredníctvom recyklácie odpadových vôd môcť čoskoro piť vodu, ktorou predtým spláchli toaletu. Pomôcť by to malo najmä v suchých oblastiach na západe krajiny.

Americký patent mení splašky na pitnú vodu

Tangentcompany.com

Teraz aj pre domácnosti

Tangent Watercycle je patentovaný systém, ktorý recykluje odpadovú vodu a mení ju na pitnú a zároveň je určený do domácností a menších budov. Systém vodu odčerpá z miestneho rezervoáru a po tom, čo sa použije v domácnosti ju v niekoľkých krokoch vyčistí a vo svojom pôvodnom stave vráti späť do rezervoáru.  

Zariadenie má podľa výrobcu potenciál najmä preto, že zatiaľ čo recyklácia vody je čoraz populárnejším riešením, doteraz bola prístupná len pre veľké budovy, komplexy budov či závody. Tangent Watercycle by mohol preraziť najmä preto, že je určený pre domácnosti a menšie budovy.

Watercycle je na prevádzku čo sa týka elektrickej energie náročný asi ako domáce klimatizačné zariadenie. V budúcnosti by spoločnosť chcela, aby bol systém poháňaný batériou alebo slnečnou energiou.

Problém je v hlave

Najväčšiu prekážku pre úspech produktu predstavujú predsudky, keďže spotrebitelia majú väčšinou podvedomý odpor k predstave, že pijú vodu, ktorou predtým spláchli toaletu aj s jej obsahom.

Spoločnosť má vsugerovanú mylnú predstavu o tom, že recyklovaná pitná voda nemôže byť rovnakej kvality ako pitná voda z vodovodného kohútika. Tangent však ubezpečuje, že premena odpadovej vody na pitnú je najmä problém sociologický, nie technický.

Väčšina ľudí je veľmi prekvapená, príjemne prekvapená, že voda chutí rovnako a že výsledky testov ukazujú, že je dokonca čistejšia ako pitná voda, ktorá im tečie z kohútika, uviedla Michelle Matty, manažérka Tangent Company.  

„Naším cieľom je zmeniť spôsob, ako upravujeme a hospodárime s vodou a tým zmeniť zmýšľanie ľudí o nej,“ dodáva Matty.

Inšpirácia v kolobehu vody v prírode

Systém vymyslel Bill Prior zo štátu Ohio, ktorý umrel v roku 2016. Watercycle založil na myšlienke, že ideálny model čistenia vody poskytuje príroda. V prírode sa tento proces uskutočňuje prostredníctvom filtrácie cez pôdu, ktorá spoločne s organickou hmotou absorbuje chemické kontaminanty. Biologické kontaminanty zase rozložia živé mikroorganizmy v mokradiach a vo vlhkých oblastiach na brehoch vodných tokov.

V technológii Watercycle sa odpadová voda najprv odčerpá do systému nádob s viacerými komorami, kde sa odstránia pevné látky a biologické organizmy rozložia zvyšné mikroskopické kontaminanty. Nečistoty sú z vody odstránené pomocou mikrobiologických procesov, organické časti sú rozložené na oxid uhličitý, kyslík a plynný dusík.

Z tejto fázy vyjde voda čistá na 95%, ktorá by bola vhodná na plávanie, no ešte sa nedá piť. Druhú fázu predstavuje pokročilejší proces čistenia, v ktorom sa voda filtruje a sterilizuje pomocou ultrafialového žiarenia a reverznej osmózy. 

Tieto dve zložky z nej odstránia všetky mikroorganizmy, chemikálie, soli a stopy farmaceutických a hygienických výrobkov, čoho výsledkom je už úplne čistá pitná voda. Tretí krok procesu prebieha v nádrži s objemom päťsto alebo dvetisíc galónov, kde voda podstúpi chlórovanie a kde sa skladuje, pripravená na každodenné použitie.

V budúcnosti spoločnosť Tangent plánuje uviesť na trh systém určený na komerčné účely, ktorý by za deň vyprodukoval až pätnásť tisíc galónov pitnej vody.

Kvalitu nepretržite kontrolujú senzory

Keďže spoločnosť si uvedomuje vážnosť následkov, ktoré by mohla spôsobiť akákoľvek systémová vada, zariadenie disponuje tridsiatimi senzorami, ktoré neustále monitorujú čistotu vody, jej chuť, hladinu pH, teplotu a obsah chlóru.

V prípade, že by voda nevykazovala požadované hodnoty kvality, senzory sú naprogramované tak, že prívod vody automaticky odstavia. Taktiež kontaktujú technikov spoločnosti, ktorí na miesto vyšlú servisného inžiniera.

Pilotný projekt sa osvedčil

V priebehu uplynulých štyroch rokov bol v skúšobnej prevádzke pilotný projekt v malom meste Moreland Hills v štáte Ohio.

Za celý čas došlo iba k jednej situácii, kedy systém zlyhal, konkrétne keď niekto omylom nechal celú noc pustenú záhradnú hadicu a zásoba vody sa do rána minula. Výkonný riaditeľ pilotného zariadenia Rich Cochran však ubezpečuje, že Watercycle ani raz nevyprodukoval kontaminovanú vodu.

Profitovať by mohli v suchých oblastiach

Súčasným výkonným riaditeľom spoločnosti Tangent je Greg Orloff, ktorého cieľom je dostať Watercycle na trh, v súvislosti s čím v súčasnosti zostavuje tím pracovníkov predaja. Potenciálnych zákazníkov predstavujú stavebné spoločnosti, ktoré realizujú výstavbu v suchých regiónoch a oblastiach, kde chýba infraštruktúra na úpravu vody.

„Najväčšie možnosti pre nich ležia v regiónoch s nedostatkom vody,“ tvrdí Ebie Host, výkonná riaditeľka SplashLink. „Túto technológiu by mohli uvítať napríklad v Texase a Kalifornii,“ dodáva a budúcnosť systému Watercycle vidí optimisticky. SplashLink je spoločnosť, ktorá poskytuje online platformu pre vodárenský priemysel a projekt Watercycle podporovala od čias, kedy vznikal v garáži Billa Priora.   

Na západe Spojených štátov by Watercycle mohol vyriešiť problém s vodnými zdrojmi, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú stovky metrov pod zemou alebo pod ťažko preniknuteľnou skalou.

Investícia sa oplatí

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Technológie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.