INNOGY
INNOGY
INISOFT

V Sydney stojí komplex budov, ktorý funguje z recyklovanej vody

Recyklovanou vodou sa splachuje, zavlažuje a klimatizuje.

V Sydney stojí komplex budov, ktorý funguje z recyklovanej vody

Foto: Veolia

Majú vlastnú čistiareň odpadových vôd

V prístave Darling Harbour v Sydney v jednom z komplexu budov znížili spotrebu pitnej vody o viac ako 90%. Podarilo sa im to recykláciou.

Odpadová voda sa v súčasnosti dá upraviť do takej miery, že je dostatočne kvalitná na to, aby bola znova použitá. V budove Darling Quarter nainštalovali čistiareň odpadových vôd, ktorá zároveň vodu pripravuje na ďalšie použitie a vracia späť do obehu.

Konkrétne ide o osemposchodovú budovu, v ktorej sídli riaditeľstvo Commonwealth Bank, kde sa okrem kancelárií nachádzajú aj obchody, divadlo, detské ihrisko a parkovisko.

Projekt vznikol pod spoločnosťou Lend Lease, ktorá je gigantom v oblasti architektúry a stavebného priemyslu.

Za fungovanie im udelili šesť zelených hviezd

Projekt získal ocenenie Green Star, ktoré sa v Austrálii udeľuje ekologicky fungujúcim komunitám, dizajnérom, ktorí prichádzajú so zelenými inováciami, ale aj za správu budov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Organizácia udeľuje zelené hviezdy v počte od nula do šesť, pričom Darling Harbour získal maximum.

Darling Quarter je prvou budovou, ktorá získala šesť hviezd a hlavným dôvodom prečo jej ich organizácia udelila bolo, že ročne správa tejto budovy predíde vzniku dvetisícpäťsto ton emisií oxidu uhličitého. Sídlo banky má navyše v porovnaní s podobnou obyčajnou budovou o 92% menšiu spotrebu pitnej vody.

Celok tvorí mnoho inovácií

Medzi vybavenie budovy patrí systém, ktorý zároveň vyrába elektrinu, teplo aj chlad, či klimatizačné zariadenia, ktoré zmenšujú spotrebu energie. Fasáda budovy zbiera slnečné svetlo a zároveň zmenšuje teplo a budova disponuje aj systémom, ktorý zhromažďuje dažďovú vodu. 

V neposlednom rade sa v jej podzemí nachádza zariadenie na čistenie a recykláciu odpadových vôd. K zníženiu spotreby pitnej vody prispieva aj systém, ktorý zachytáva dažďovú vodu.

Prevádzkovateľom budovy je Veolia, ktorá do nej nainštalovala viacero svojich technológií. Tie zaručujú vysokú kvalitu recyklovanej vody, ktorá sa opakovane využíva ma klimatizáciu priestorov, zavlažovanie zelene a splachovanie toaliet.

Odpadovú vodu berú z kanalizácie

Zdrojom odpadovej vody je sydneyská kanalizácia, odkiaľ vodu odčerpajú a následne ju podrobia niekoľkým procesom.

Voda najprv prejde cez biofilmovú cievku, potom cez zariadenie Neostep, ktoré eliminujú baktérie a tuhé látky a obe sú od spoločnosti Veolia. Nasleduje reverzná osmóza, teda filtračný proces, pri ktorom sa využijú membrány na odstránenie solí a mikroskopických čiastočiek. Nakoniec sa voda dezinfikuje ultrafialovým žiarením a podrobí sa chlórovaniu.

Recyklovaná, no nie pitná

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.