Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Ako transformovať ČOV v kontexte obehového hospodárstva? Talianski výskumníci majú jasnú víziu

Ak chce svet dosiahnuť ciele cirkulárnej ekonomiky v oblasti vodného hospodárstva, mal by začať s transformáciou ČOV na zariadenia na zhodnocovanie vodných zdrojov.

Ako zmeniť ČOV v kontexte obehového hospodárstva? Talianski výskumníci majú jasnú víziu

Foto: Depositphotos

Obehové hospodárstvo by mohlo zachrániť narušený vodný systém. Informoval o tom výskumný portál Phys.org a poukázal na niekoľko konkrétnych prípadov.

Spoločnosť spotrebúva vodu doposiaľ najrýchlejším tempom, zatiaľ čo znečistenie vodných zdrojov a globálne otepľovanie obmedzujú dostupnosť ich zásob.

Ide o zhluk problémov, ktorý by podľa odhadov mohol v budúcnosti okresať hospodársky rozvoj o tretinu.

„Veda nám už nejaký čas hovorí, že nedostatok vody a kríza bezpečnosti spôsobujú problémy a pravdepodobne sa budú ešte viac zhoršovať. Táto situácia jednoducho takto nemôže ďalej pokračovať, “ konštatuje Cate Lamb, manažérka programu vodnej bezpečnosti v rámci spoločnosti CDP.

Preteky s časom sa tak podľa nej sústreďujú na to, ako je možné opraviť tento pokazený systém. Zároveň je presvedčená, že najlepší spôsob, ako svet môže zmeniť nakladanie s vodou, je obehové hospodárstvo.

Smerom k obehovému hospodárstvu

Dodávateľské reťazce by podľa nej mali byť prenastavené tak, aby redukovali, zachytávali a opätovne využívali toľko vody, ako je to len možné.

Pripomína, že v súčasnosti sa pritom až 80 % odpadovej vody dostáva späť do životného prostredia bez úpravy alebo opätovného využívania.

Odborníčka je presvedčená, že práve korporácie by mali byť katalyzátorom, ktorý presmeruje spoločnosť k obehovému hospodárstvu.

V najnovšej správe CDP zameranej na vodné hospodárstvo spoločnosť zistila, že len jedna z desiatich odevných spoločností preukázala vedomie o znečisťovaní vôd.

Ide pritom o znepokojujúci komerčný trend, vzhľadom na to, že prekážkou rastu biznisu môžu byť práve lineárne dodávateľské reťazce, a to rôznymi spôsobmi – od regulačných pokút a právnych ťahaníc až po narušenú produkciu a reputáciu.

Dominový efekt

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Vedcom sa zo sedimentov podarilo získať údaje o teplote oceánu spred takmer troch tisícročí. V inej štúdii zaznamenávali teplotu vody v kotviskách a zistili, že oceán sa otepľuje aj vo veľkých hĺbkach.

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

Bratislavská vodárenská spoločnosť tiež nastavuje nové procesy obstarávania tovarov a služieb.

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Rezort financií navrhuje využiť plán obnovy aj na budovanie vodárenskej infraštruktúry či adaptačné opatrenia. Zuzany Vranayovej, Martiny Paulíkovej, Igora Bodíka a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.