Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Odpadová voda je nedoceneným zdrojom, tvrdí štúdia UNESCO

Štúdia skúma ekonomický a environmentálny prospech zlepšenia nakladania s odpadovými vodami. Narásť má množstvo odpadovej vody, ale aj trh s čistiacimi technológiami.

Odpadová voda je nedoceneným zdrojom, tvrdí štúdia UNESCO

Foto: Fotolia

Priemyselné odpadové vody

Najviac odpadovej vody pochádza z priemyselnej výroby, pričom jej objem bude pravdepodobne stále rásť, do roku 2025 by sa mal zdvojnásobiť. Do roku 2020 by však mal o 50% narásť aj trh s priemyselnými technológiami čistenia odpadových vôd.

UNESCO informuje, že celkovo do životného prostredia vypúšťame bez úpravy viac ako 80% odpadových vôd, pričom v menej rozvinutých krajinách môže byť tento podiel až 95%. Vo väčších vodných útvaroch prenikajú látky z odpadových vôd až do vodonosnej vrstvy, následkom čoho potom vplývajú na kvalitu vodných zdrojov.

Krajiny s vysokými príjmami podľa štatistík upravujú približne 70% odpadových vôd, v krajinách s vyššími strednými príjmami je to 38%, v tých s nižším stredným príjmom 28% a v krajinách s nízkymi príjmami sa vyčistí 8% odpadových vôd.

Čo sa týka spotreby pitnej vody a produkcie odpadových vôd, 38% zodpovedá poľnohospodárskym účelom, 32% odvodňovaniu poľnohospodárskej pôdy, 16% predstavujú priemyselné odpadové vody, 8% komunálne odpadové vody a mestská spotreba vody tvorí 3%, rovnako ako spotreba úžitkovej vody.

Až 70% vody celkovo využíva poľnohospodársky sektor a podľa štúdie by mal v najbližších rokoch stúpnuť dopyt po vode najmä v oblasti priemyslu a výroby energie.

Prečo opätovne použiť vodu?

Na výrobu potravín sa denne v Európe spotrebuje priemerne 5 m3 vody na človeka. S tým, že ročne vyhodíme 1,3 miliardy ton potravín, vyjde teda 250 km3 vody a výdavkov spojených s ňou navnivoč.

Výskumy navyše ukazujú, že až dve tretiny svetovej populácie žijú v oblastiach, ktoré po dobu aspoň jedného mesiaca v roku trpia nedostatkom vody. Štúdia poukazuje na fakt, že práve odpadová voda je spoľahlivým alternatívnym zdrojom pitnej vody.

Kladenie väčšieho dôrazu na čistenie odpadových vôd by mohlo taktiež zmenšiť zdravotné riziko, keďže napríklad v roku 2012 spôsobila nedostatočná kvalita pitnej vody v krajinách so strednými a nízkymi príjmami 842 000 úmrtí.

Ďalším dôvodom, prečo sa oplatí vodu opätovne použiť, je fosfor. Vedci predpokladajú, že počas nasledujúcich päťdesiat až sto rokov sa výrazne obmedzia zásoby extrahovateľného fosforu, preto sa ako vhodná alternatíva začína javiť jeho získavanie z odpadových vôd. Recyklácia ľudského moču a fekálií by podľa odhadov pokryla 22% svetového dopytu po fosfore.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

Novela vyhlášky má platiť od roku 2025.

Vodárne dali vlani na opravy desiatky miliónov eur, hodnota ich majetku stúpla

Vodárne dali vlani na opravy desiatky miliónov eur, hodnota ich majetku stúpla

Pri investíciách vodární výrazne pomohli dotácie, ukazuje štatistika. NKÚ aj samosprávy však upozorňujú na mnohomiliardový investičný dlh.

Vodohospodári chystajú nádrže na silné dažde. SVP má radu aj pre domácnosti

Vodohospodári chystajú nádrže na silné dažde. SVP má radu aj pre domácnosti

Na niektorých vodných nádržiach znižujú hladinu vody.

X
X
X
X