Macro Components
INISOFT
BELIMO

Voda je jedným z kľúčov k obehovému hospodárstvu, dokazuje miliónový projekt EÚ

Okrem toho, že projekt ukazuje dôležitú rolu odpadovej vody v snahe o prechod k obehovému hospodárstvu, prináša aj pozitívne sociálne vplyvy a impulz pre nové obchodné modely.

Voda je jedným z kľúčov k obehovému hospodárstvu, dokazuje miliónový projekt EÚ

Foto: Depositphotos

Európska komisia nedávno podpísala grantovú dohodu na projekt s názvom WATER MINING v hodnote 17 miliónov eur.

Projekt by mal odštartovať v septembri tohto roku a jeho cieľom je demonštrovať inovatívne riešenia v oblasti nakladania s vodami. V rámci projektu sa uskutočnia demonštrácie na Cypre, v Španielsku, Portugalsku, Taliansku a Holandsku.

Tie by mali preukázať nové účinné spôsoby získavania živín, minerálov, energie a vody z priemyselných a mestských odpadových, ale aj morských vôd.

Medzinárodné konzorcium sa skladá z 38 verejných a súkromných partnerov a štyroch zainteresovaných tretích strán 7 12 krajín. Na jeho čele bude holandská Delft University of Technology.

Akú rolu zohráva voda v obehovom hospodárstve?

Cieľom projektu WATER MINING je poskytnúť príklady reálnej implementácie Rámcovej smernice o vode v snahe pomôcť pri prechode na obehové hospodárstvo.

Projekt takisto nadväzuje na nedávno predstavenú Európsku zelené dohodu. Demonštrácie budú integrovať vybrané inovatívne technológie vyvinuté partnermi, ako aj technológie vyvinuté z predtým financovaných projektov EÚ.

Prečítajte si tiež

Využívajme odpad ako zdroj

EÚ od projektu očakáva, že konečné produkty s pridanou hodnotou (voda, chemikálie, energia, živiny a minerály) podnietia regionálny hospodársky rozvoj.

„Tento program pomôže obnoviť odpadovú vodu a premeniť zložky odpadu na zdroje, čím prispeje k silnejšej obehovej ekonomike,“ zdôrazňuje Mark van Loosdrecht, profesor environmentálnej biotechnológie z Delft University.

Sociálne začlenenie inovatívnych riešení

Implementácia novej technológie bude navrhnutá spolu s celým radom zainteresovaných strán. Prostredníctvom vedeckých múzeí, ako je NEMO v Holandsku a projektov takzvaných žijúcich laboratórií po celej Európe, tak budú zohľadnené aj príspevky verejnosti týkajúce sa sociálneho vplyvu a možných obáv.

Foto: Pixabay

Na základe takzvanej rozšírenej reality bude predstavená veda, ktorá stojí za celou technológiou, jej zmeraná ekologická stopa a akékoľvek sociálne vplyvy.

Cieľom projektu je tak ponúknuť príklad sociálneho začlenenia inovatívnych technologických riešení.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.