Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Aké sú výhody domových ČOV?

Oproti žumpám sú to najmä ekologické a ekonomické výhody. Vyčistenú odpadovú vodu je možné používať na polievanie zelene a vysušený prebytočný kal zase do kompostu.

Aké sú výhody domových ČOV?

Na Slovensku žije stále veľký počet ľudí, ktorí využívajú žumpy či septiky. Ekologickejšou aj ekonomicky výhodnejšou alternatívou sú však rozhodne domové čistiarne odpadových vôd.

Tie sú vhodným výberom pre majiteľov rodinných domov, chát, obytných budov, penziónov a malých ubytovacích prevádzok, ktoré sa nachádzajú na miestach bez verejnej kanalizácie.

Ak objekt, ktorý produkuje odpadovú vodu, nepatrí do oblasti prvého stupňa ochrany vôd v zmysle ustanovení vodného zákona, je výhodné staviť práve na malú domovú čistiareň odpadových vôd.

V týchto zariadeniach dochádza k čisteniu odpadovej vody tromi spôsobmi. V prvom rade je to mechanické čistenie, ktoré je zamerané na usadený kal.

Chemické čistenie zase spočíva v likvidácii rozpustených škodlivých látok. Biologické čistenie funguje na báze rozkladu organickej hmoty za pomoci mikroorganizmov.

„Vyčistenú odpadovú vodu z týchto čistiarní je možné vypustiť do povrchových vôd – potokov alebo do horninového podložia. Pracujú na princípe biologického čistenia, pre svoju prevádzku nepotrebujú chemikálie, sú teda prijateľné pre životné prostredie,“ uviedla pre denník Voda-portal.sk Jana Hodulová z firmy EKOSERVIS.

ČOV pozostávajú z jednej plastovej nádrže kruhového tvaru, ktorá je vo vnútri nádrže delená na tri sekcie, potrebné pre proces čistenia – denitrifikačnú, nitrifikačnú a separačnú.

„Súčasťou dodávky sú aj ďalšie zariadenia ako dúchadlo, rozdeľovač vzduchu a elektrický rozvádzač,“ dodáva technická riaditeľka spoločnosti.

Ekologické aj ekonomické

A aké sú teda hlavné výhody domových ČOV oproti klasickým žumpám, ktoré sú už však dnes skôr len prežitkom?

„Medzi najväčšie výhody zaraďujeme pozitívny vplyv na životné prostredie, domové ČOV nahrádzajú žumpy a septiky, pričom sú ekonomickejšie ako žumpy. Kvalita vody na odtoku je v súlade s platnou legislatívou, prevádzkovateľom nehrozia pokuty,“ vysvetľuje.

Ďalšou výhodou je tiež skutočnosť, že domové ČOV kladú malé nároky na plochu. Môžu byť umiestnené pod terénom aj nad terénom, na trávniku, v suteréne domu či v existujúcej nádrži. Montáž a uvedenie do prevádzky vrátane zaškolenia užívateľa na obsluhu trvá len jeden deň.

Dôležitými pozitívami sú tiež vlastnosti domových ČOV, ako je napríklad minimálna údržba, tichý chod, dlhodobá životnosť a fakt, že sú bez zápachu.

„Prebytočný kal z procesu čistenia nezapácha a likviduje sa v tuhej forme. Odpadovú vodu je možné vypúšťať do recipientu, podmoku alebo používať na polievanie zelene,“ dodáva Hodulová.

Nevyžaduje pravidelné odčerpávanie

Výhodou je aj skutočnosť, že obsluha zariadenia je veľmi jednoduchá, zvládne ju každý vlastník domovej čistiarne. Zaškolenie na obsluhu je, samozrejme, súčasťou dodávky zariadenia.

Podľa Hodulovej je najpopulárnejším typom na trhu domová čistiareň BCTS1, ktorá je dimenzovaná pre vyčistenie splaškových odpadových vôd počtu 2 až 6 osôb, teda pre rodinné domy alebo chaty.

Prečo sa teda rozhodnúť pre domovú ČOV, nie pre žumpu? V prvom rade ide o ekonomickú stránku, keďže prevádzka domovej čistiarne nevyžaduje pravidelné odčerpávanie odpadovej vody ako žumpa, čo predstavuje úsporu nákladov.

„Osadenie čistiarne je variabilné, na rozdiel od septiku je ju možné osadiť aj vo vnútri budov. Z čistiarne je vypúšťaná vyčistená odpadová voda, ktorá zaručene spĺňa kvalitatívne parametre požadované legislatívou,“ vysvetľuje Hodulová.

Legislatívna stránka

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Spoločnosť Macro Components využíva skúsenosti z praxe, na svojom konte má 350 000 vodomerov odčítaných aplikáciou pre mobilný telefón.

ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. so sídlom v Nitre, ako jedna z najväčších vodárenských spoločností na Slovensku, realizovala v uplynulom roku komplexný projekt pre automatizáciu procesu odpočtov vodomerov.

Ceny za vodné a stočné na rok 2020 pre Trnavskú vodárenskú spoločnosť

Ceny za vodné a stočné na rok 2020 pre Trnavskú vodárenskú spoločnosť

Od januára platia nové ceny vodného a stočného pre TAVOS. Narástli najmä ceny za stočné.