Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Aj parazity môžu byť užitočné: Tie rybie dokážu včas upozorniť na ťažké kovy vo vode

Juhoafrickí vedci zistili, že takzvané rybie vši možno využiť ako citlivé indikátory na včasné upozornenie výskytu znečisťujúcich kovov vo vode.

Aj parazity môžu byť užitočné: Tie rybie vedia včas upozorniť na ťažké kovy vo vode

Foto: DNT Aqua

Kvalita vody v riekach a priehradách na mnohých miestach vo svete klesá a znečisťovanie životného prostredia kovmi je významným faktorom. Sladkovodné zdroje vody sú pritom veľmi obmedzené.

Priemysel, poľnohospodárstvo a mestské aktivity ohrozujú pitnú vodu. Konkrétne znečistenie kovmi môže byť veľmi ťažké zistiť včas. Z tohto dôvodu výskumníci neustále hľadajú citlivé indikátory kvality vody.

Tradičný odber vzoriek vody je obmedzený tým, že napovie o stave znečistenia vodného toku len v prítomnom okamihu. Z uvedenej príčiny vedci študujú vodné živočíchy, najmä ryby, v ktorých sa hromadia škodlivé látky, ako napríklad kovy kontinuálne.

Avšak z rýb môže byť ťažké získať kompletný obraz o znečistení, hovorí pre EurekaAlert.org profesorka Annemarie Avenant-Oldewage. Vedie oddelenie zoológie na univerzite v Johannesburgu, kde skúma predovšetkým vplyv znečistenia vodných ekosystémov na drobné živočíchy.

Foto: Canal & River Trust

„Ryby majú mechanizmy chrániť sa. Môžu znížiť toxické účinky znečistenia kovmi vo vnútri vlastného organizmu. Presúvajú nahromadené kovy do orgánov alebo iných častí tela, kde sú pre ne menej škodlivé. Z tohto dôvodu nemožno detekovať veľmi nízke hladiny kovov analyzovaním rýb,“  vysvetľuje profesorka.

„Avšak v prípade, že majú ryby parazity, tieto akumulujú kovy lepšie ako ryby samotné. Pásomnice sú príkladom takých vnútorných parazitov,“  pokračuje Avenant-Oldewageová.

„V podstate, parazity absorbujú kovy z rýb. Týmto spôsobom sa v nich nahromadia v oveľa vyšších koncentráciách, než sú v hostiteľovi. U niektorých vnútorných parazitov bolo zistené, že hladiny týchto kovov sú až na 2 500-krát vyššie ako v hostiteľovi,"  dodáva profesorka.

Z uvedených zistení vyplýva, že v parazitoch môžno namerať hladinu znečisťujúcich kovov dlho predtým, než je to možné v rybách alebo vo vzorkách vody. Tým nám môžu poskytnúť včasné varovanie pred znečistením.

V nadväzujúcom výskume profesorka Avenant-Oldewageová a jej tím študovali pásomnice. Tieto parazity žijú v črevách rýb, avšak kvôli tomu, že ich hostiteľ musí byť kvôli analýze nahromadených znečisťujúcich látok zabitý, nie sú práve ideálne.

Prispieva k tomu aj fakt, že pásomnice majú tiež spôsob, ako sa zbaviť kovov. Jedince, ktoré nesú zárodky môžu presúvať znečisťujúce látky vo svojom tele do vaječných obalov, čím ich dokážu uvoľniť.

Vedci sa preto zamerali na vonkajšie parazity. Ako najvhodnejšia alternatíva sa ukázal parazit rodu Argulus, ktorý má v slovenčine názov kaprovec, alebo rybia voš. Tím výskumníkov sa zameral konkrétne na druh Argulus japonicus, ktorý cudzopasí ma mnohých druhoch sladkovodných i morských rýb.

Argulus foliaceus prichytený na karasovi. Foto: Prirodovedci.cz

V podstate je to kôrovec - príbuzný krevety. Žije na koži rýb, ale pri hľadaní hostiteľa je tiež schopný plávať. Vzhľadom k tomu, že infikuje kožu podobne sko kliešť, vedci ho môžu separovať bez zabíjania rýb. Všetky tieto vlastnosti z neho robia univerzálnu voľbu.

Vo svojej najnovšej štúdii výskumníci analyzovali parazity Argulus z juhoafrickej rieky Vaal. Chceli zistiť, čo robia tieto živočíchy s kovmi, ktoré sa v nich nahromadia.

Vedci odchytené parazity zmrazili, aplikovali na ne farbivo a použili fluorescenčný mikroskop. Vďaka tomu mohli vidieť oblasti tiel samíc i samcov, ktoré mali vyššie koncentrácie kovov.

Fluorescenčný signál na hlave samca Argulus Japonicus. Foto: Phys.org

„Väčšina kovov sa nachádzala v tvrdej vonkajšej vrstve parazita, tiež nazývanej exoskeleton. Rozdiel v množstve absorbovaných kovov medzi jednotlivými pohlaviami Argula nebol veľký,"  zhodnotil Dr. Beric Gilbert, ktorý je hlavným autorom štúdie.

Čím intenzívnejší je fluorescenčný signál, respektíve žiara produkovaná mikroskopom, tým vyššie je množstvo kovov nakumulovaných v konkrétnych častiach tela parazita.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Nový koronavírus jasne ukazuje, ako sú jednotlivé globálne problémy navzájom prepojené.

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Úprava vody reverznou osmózou je jednou z najúčinnejších metód na domáce použitie. Prináša však so sebou aj určité nevýhody.