Poslanec presadzuje radikálne odovzdanie vlastníctva vodárenských spoločností do rúk štátu v prípade, že porušia environmentálne štandardy.
Labouristický poslanec Clive Lewis predložil do parlamentu Spojeného kráľovstva návrh nového vodného zákona. Ide o súkromnú poslaneckú iniciatívu, ktorú nepredkladá minister, resp. vláda.
V rozsiahlom článku sa dozviete:
- čo navrhuje poslanec vo vodnom zákone,
- aký zákon schválil parlament,
- aké argumenty zazneli v rozprave,
- aké šance na schválenie má tento návrh,
- zdroje na kľúčové dokumenty a rozpravu.
Trikrát a dosť
Lewis navrhuje znárodniť vodárenské spoločnosti, ktoré opakovane znečisťujú rieky a moria. Jeho návrh zákona o vode by mal pre súkromné vodárenské spoločnosti zaviedol politiku „trikrát a dosť“.
Poslanec v rozprave 28. marca uviedol, že jeho návrh zákona o vode by znamenal, že všetkým firmám v Anglicku a Walese, ktoré majú tri veľké úniky odpadových vôd, by bola zrušená licencia a boli by znárodnené bez toho, aby majitelia dostali kompenzáciu.
Návrh zákona by tiež prinútil vládu, aby zabezpečila cenovú dostupnosť vody, pričom by „v prípade potreby“ poskytla vodu zadarmo.
Clive Lewis uviedol, že jeho návrh zákona o vode by znamenal, že všetkým firmám v Anglicku a Walese, ktoré majú tri veľké úniky odpadových vôd, by bola zrušená licencia a boli by znárodnené bez toho, aby majitelia dostali kompenzáciu.
Návrh by tiež prinútil vládu, aby zabezpečila cenovú dostupnosť vody, pričom by „v prípade potreby“ poskytla vodu zadarmo. Chce ním tiež presadiť zastúpenie zamestnancov a miestnych spoločenstiev v správnych radách vodárenských spoločností.
Clive Lewis | Screenshot: Clive Lewis, YouTube
Ohradil sa voči thatcherizmu
Vo svojom prejave pri predstavovaní návrhu zákona v Dolnej snemovni Lewis kritizoval privatizáciu vodárenských spoločností z čias Margaret Thatcherovej a poslancom povedal: „Tieň thatcherizmu sa dnes temne vznáša nad naším vodným systémom.“
Kriticky sa tiež vyjadril k vládnemu návrhu zákona o vode (osobitné opatrenia),ktorý dostal vo februári kráľovský súhlas. Podľa vládneho návrhu zákona, ktorý vo februári dostal kráľovský súhlas, by šéfom spoločností mohli hroziť až dva roky väzenia, ak budú brániť vyšetrovaniu, a regulačné orgány budú mať posilnené právomoci zakázať vyplácanie bonusov, ak sa nedodržia environmentálne normy.
„Žiaľ, zákon o vode (osobitné opatrenia) nespĺňa to, čo sa sľubovalo alebo čo je potrebné, a určite nespĺňa ani svoj názov,” uviedol Lewis. „Po 35 rokoch zavrhnutiahodného zlyhania je to príliš málo a príliš neskoro. Môj návrh zákona by zatĺkol posledný klinec do rakvy tejto žalostnej kapitoly vodného hospodárstva a vodárenského systému našej krajiny,” povedal.
Skritizoval aj hospodárenie vodárenskej spoločnosti v Londýne.
„Spoločnosť Thames Water vyplatila od privatizácie viac ako 7,2 miliardy GBP na dividendách a v súčasnosti má dlh vo výške 15,2 miliardy GBP, ktorý si musí spočítať. Teraz sa snaží zaplátať dieru núdzovou pôžičkou vo výške 3 miliárd GBP, ktorá bude stáť 10 % ročného úroku. To je viac ako pol miliardy libier ročne len na splácanie úrokov z našich účtov.”
Návrh zrejme nepodporia
Návrh zákona zrejme nebude mať veľké šance na úspech. Parlament totiž len nedávno schválil nový zákon o vode, ktorý získal vo februári tzv. kráľovský súhlas.
Podľa tohto zákona hrozí šéfom spoločností až dvojročné väzenie, ak budú brániť vyšetrovaniu, a regulačné orgány budú mať posilnené právomoci na zákaz vyplácania prémií, ak nebudú dodržané environmentálne normy, píše The Independent.
Lewis však považuje schválený zákon za nedostatočný. „Žiaľ, zákon o vode (osobitné opatrenia) nespĺňa to, čo sa sľubovalo alebo čo je potrebné, a určite nespĺňa ani svoj názov. Je to však začiatok a chválim svojich kolegov z prvej lavice (vládu, pozn. red.) … ktorí v tejto oblasti vykonali veľa práce. Žiaľ, tento zákon nie je riešením. Je pozoruhodné, že zákon o vode (osobitné opatrenia) našej vlády ani nedefinuje, čo znamená čistá voda. Neexistujú žiadne normy ani ciele - len nejasné zámery, ktoré sa opäť odovzdávajú regulačnému systému, ktorý nás už zlyhal, a spoločnostiam, ktoré tento neporiadok spôsobili. Nehovorí nič o lepšom riadení, a už vôbec nič o veľkom, tučnom, obrovskom slonovi v miestnosti: kto vlastní našu vodu? Ak sa nezaoberáme vlastníctvom, nemôžeme sa zaoberať zodpovednosťou. Ak sa nedokážeme vysporiadať so zodpovednosťou, môžeme zabudnúť na čistú vodu. Nie - musíme ísť ďalej v otázke noriem pre čistú vodu, zodpovednosti podnikov a toho, čo sa stane, keď podniky zlyhajú.”
Lewisovi oponoval jeho stranícky kolega James Frith.
„Môj vážený priateľ prednáša typicky vášnivý prejav. Hovorí, že široká verejnosť je pred nami. Kde by mohla byť tá istá verejnosť, keď bude čeliť návrhu zákona na zavedenie znárodnenia, ku ktorému sa zjavne hlási? Okrem toho, v prípade, že nebudeme musieť vodohospodársky priemysel kúpiť, ale sa ho zmocniť, dôsledky tohto zmocnenia spôsobia hospodársky kolaps. V akom okamihu prevezme zodpovednosť za niektorý z týchto scenárov, keď bude konfrontovaný s verejnosťou, ktorá je podľa jeho slov v tejto otázke pred nami?”
Súkromné vodárenstvo funguje, oponoval konzervatívec
Zostáva vám 41% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.