Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Diaľkové systémy a smart technológie uľahčili fungovanie množstvu prevádzok počas pandémie. Akú rolu budú zohrávať v blízkej budúcnosti?

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Foto: Depositphotos

Ako zmení pandémia koronavírusu vodárenský sektor? Budú podniky klásť väčší dôraz na smart riešenia? Na tieto otázky hľadal odpovede portál Water & Wastes Digest.

V čase krízy, ako je pandémia koronavírusu, sa vyplatí mať silný plán krízového riadenia a odolnosti. Ak si tento plán vyžaduje sociálny dištanc alebo zníženie osobnej interakcie, základná os inteligentných technológií, ako je cloudové riadenie dát SCADA a vzdialené monitorovanie, môže uľahčiť prechod do režimu krízového riadenia.

„Umožňuje vytvorenie virtuálnych kontrolných miestností či najrôznejších analytických nástrojov, s ktorými pracujete a ktoré môže niekto monitorovať z domu,“ konštatuje George Hawkins, generálny riaditeľ spoločnosti Moonshot Missions, ktorá sa zaoberá inteligentnými riešeniami pre vodné technológie.

Podľa neho to vyzerá tak, akoby boli dostupné riešenia šité na mieru práve pre tento druh krízy.

Koronavírus zdôraznil potrebu zavádzania smart technológií

Nárast vývoja smart vodných technológií v posledných troch až piatich rokoch bol navrhnutý s ohľadom na pohodlie a efektívnosť.

Ak sa počas víkendu spustí výstraha, osoby s náležitými povereniami a oprávnením v systéme môžu na svojom telefóne dostávať varovania týkajúce sa problémov, a to na diaľku a bez prerušenia víkendových plánov.

Tie isté zariadenia v súčasnosti po celom svete účinne udržiavajú oddelenie pracovníkov, aby sa obmedzilo šírenie koronavírusu v spoločnosti.

Prijatie smart technológií a bariéry pri implementácii

Albert Cho, generálny manažér pokročilej infraštruktúrnej analytiky pre Xylem, očakáva, že verejné podniky budú musieť opätovne prehodnotiť priority investícií práve z dôvodu šírenia koronavírusu.

„Myslím si, že dôjde k významnému posunu smerom k integrácii digitálnej technológie do krátkodobejších investičných plánov," uviedol A. Cho.

Podľa neho sa zároveň objavia dve hlavné prekážky naviazané na finančné straty, ktoré v budúcom roku pocíti mnoho subjektov.

Prvou bude vymyslieť, ako rýchlo prerozdeliť priority do sveta chudobnejších kapitálových výdavkov na prevádzku a údržbu. Druhá časť, teda verejné obstarávanie, je v sektore výzvou už dlhšiu dobu.

Digitálne dvojčatá

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

V Európskej únii sú len tri krajiny, kde sú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere takmer 30 %.

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Nový koronavírus jasne ukazuje, ako sú jednotlivé globálne problémy navzájom prepojené.