Macro Components
INISOFT
BELIMO

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Diaľkové systémy a smart technológie uľahčili fungovanie množstvu prevádzok počas pandémie. Akú rolu budú zohrávať v blízkej budúcnosti?

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Foto: Depositphotos

Ako zmení pandémia koronavírusu vodárenský sektor? Budú podniky klásť väčší dôraz na smart riešenia? Na tieto otázky hľadal odpovede portál Water & Wastes Digest.

V čase krízy, ako je pandémia koronavírusu, sa vyplatí mať silný plán krízového riadenia a odolnosti. Ak si tento plán vyžaduje sociálny dištanc alebo zníženie osobnej interakcie, základná os inteligentných technológií, ako je cloudové riadenie dát SCADA a vzdialené monitorovanie, môže uľahčiť prechod do režimu krízového riadenia.

„Umožňuje vytvorenie virtuálnych kontrolných miestností či najrôznejších analytických nástrojov, s ktorými pracujete a ktoré môže niekto monitorovať z domu,“ konštatuje George Hawkins, generálny riaditeľ spoločnosti Moonshot Missions, ktorá sa zaoberá inteligentnými riešeniami pre vodné technológie.

Podľa neho to vyzerá tak, akoby boli dostupné riešenia šité na mieru práve pre tento druh krízy.

Koronavírus zdôraznil potrebu zavádzania smart technológií

Nárast vývoja smart vodných technológií v posledných troch až piatich rokoch bol navrhnutý s ohľadom na pohodlie a efektívnosť.

Ak sa počas víkendu spustí výstraha, osoby s náležitými povereniami a oprávnením v systéme môžu na svojom telefóne dostávať varovania týkajúce sa problémov, a to na diaľku a bez prerušenia víkendových plánov.

Tie isté zariadenia v súčasnosti po celom svete účinne udržiavajú oddelenie pracovníkov, aby sa obmedzilo šírenie koronavírusu v spoločnosti.

Prijatie smart technológií a bariéry pri implementácii

Albert Cho, generálny manažér pokročilej infraštruktúrnej analytiky pre Xylem, očakáva, že verejné podniky budú musieť opätovne prehodnotiť priority investícií práve z dôvodu šírenia koronavírusu.

„Myslím si, že dôjde k významnému posunu smerom k integrácii digitálnej technológie do krátkodobejších investičných plánov," uviedol A. Cho.

Podľa neho sa zároveň objavia dve hlavné prekážky naviazané na finančné straty, ktoré v budúcom roku pocíti mnoho subjektov.

Prvou bude vymyslieť, ako rýchlo prerozdeliť priority do sveta chudobnejších kapitálových výdavkov na prevádzku a údržbu. Druhá časť, teda verejné obstarávanie, je v sektore výzvou už dlhšiu dobu.

Digitálne dvojčatá

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Odborník Jan Ševčík vysvetľuje, ako prebieha celý proces sušenia kalov a aké výhody prináša materiálová transformácia čistiarenských kalov na registrované hnojivo.

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Kľúčom k pochopeniu je systematický a sofistikovaný monitoring.