Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Koronakríza zdôraznila nevyhnutnosť zavádzania e-služieb vodární

Aké online služby ponúkajú slovenské vodárne? Stala sa koronakríza impulzom pre ich vylepšovanie?

Koronakríza zdôraznila nevyhnutnosť zavádzania e-služieb vodární

Foto: Pixabay

Ako sú na tom vodárenské spoločnosti s ponúkaním e-služieb? Funguje tu elektronizácia a digitalizácia už dlhšiu dobu alebo bola veľkým impulzom práve situácia spojená so šírením nového koronavírusu?

Veľká časť vodárenských spoločností ponúkala e-služby už aj pred vypuknutím pandémie, niektoré podniky si však uvedomili, že takáto skúsenosť zdôrazňuje potrebu ich vylepšovania.

Plné hodnotenie kvality e-služieb slovenského vodárenstva však ponúknuť nemôžeme, keďže Považská vodárenská spoločnosť, Liptovská vodárenská spoločnosť a Trnavská vodárenská spoločnosť na otázky Voda-portal.sk neodpovedali.

VVS odporúča klientom využívať online služby

Monika Krišková z PR Agentúry PENELOPA uviedla, že Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) koncom roka 2019 vymenila pôvodný ekonomicko-informačný systém za nový inovatívny produkt.

„Chcelo to po rokoch zjednodušiť prácu zamestnancov pri vybavovaní klientov a klientom zase uľahčiť prístup k službám. Rozsiahla zmena, ktorá bola najväčšou za posledných 10 rokov fungovania spoločnosti, sa navyše spravila za plnej prevádzky VVS. Všetky vzniknuté situácie riešili pracovnici vodární, ako sa hovorí „za pochodu”, v maximálnej miere ústretovosti voči klientom,“ vysvetľuje.

Zároveň pripomína, že vďaka tejto zmene priniesla VVS aj nové portálové riešenie e-služby vodárne. To umožní presunúť viac než 40 % práce zákazníckych centier na digitálne služby.

„Všetko smeruje k výraznej podpore digitalizácie spoločnosti. To znamená aj spokojnejšieho a rýchlejšie vybaveného klienta,“ dodáva.

Zákazníci preferujú e-služby

Ekonomická riaditeľka spoločnosti a členka predstavenstva VVS Anita Gašparíková vysvetľuje, že vodárne sa na daný krok pripravovali už niekoľko mesiacov.

Redizajn e-služieb bol súčasťou projektu modernizácie ekonomicko-informačných softvérov spoločnosti.

„Na základe našich prieskumov je toto oblasť, ktorú zákazníci preferujú, ktorú budú najviac používať a vyhľadávať aj v budúcnosti,“ vysvetľuje A. Gašparíková.

Dodáva, že zákazník získa jednoduchý prístup ku svojim informáciám, ale tiež informácie o odbernom mieste, o faktúrach či iných obchodných údajoch.

„Zároveň môže klient cez e-službu vykonávať aj niektoré operácie, napríklad zaplatiť faktúru, zadávať stav vodomeru, vykonať zmenu výšky zálohovej platby. Takisto môže cez e-službu zmeniť alebo zadať kontaktné údaje, napríklad číslo telefónu, e-mailovú adresu a podobne,“ konštatuje na záver.

Na Turci počas koronakrízy zavádzajú elektronické objednávky vývozu žúmp

Obchodno-ekonomická riaditeľka z Turčianskej vodárenskej spoločnosti Xénia Frkáňová vysvetľuje, že spoločnosť v súčasnosti využíva široké spektrum elektronických služieb, ako je napríklad možnosť využitia elektronickej faktúry, notifikácie SMS správou pri poruche alebo plánovanej odstávke a upozornenia odberateľa o neuhradenej faktúre či zmeny údajov (nahlasovanie stavov) cez e-portál.

„Spoločnosť aktuálne rieši projekt diaľkového odpočtu FLEXNET, ako aj software automatizácie prenosu dát FLEXNET do fakturačného software U-SYS pre fakturáciu samotnú a na prenos dát na webové rozhranie pre prístup zákazníka (odberateľa) ku nameraným dátam,“ zdôrazňuje X. Frkáňová.

Zároveň pripomína, že v súčasnej situácii turčianske vodárne riešili realizáciu formulárov objednávky vývozov žúmp a zadania novej objednávky na pripojenie na verejný vodovod a verejnú kanalizáciu.

„Zahájili sme rokovania o implementácii nadstavby technického informačného systému /TIS/ modulom mobilného rozhrania TIS EMA (enterprise mobile aplication),“dodáva na záver.

E-služby ponúka aj SEVAK

Manažérka útvaru OP zo Severoslovenských vodární a kanalizácií Dagmar Rošková zdôrazňuje, že podnik mal e-služby zavedené aj pred vznikom situácie s koronavírusom. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.