V roku 2050 budú miliardy ľudí čeliť nedostatku pitnej vody, varujú meteorológovia | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

V roku 2050 budú miliardy ľudí čeliť nedostatku pitnej vody, varujú meteorológovia

Najmenej mesiac v roku 2018 malo 3,6 miliardy ľudí nedostatočný prístup k vode. V súvislosti s očakávaným nedostatkom vody v budúcnosti je potrebné vylepšiť hospodárenie s vodou, jej monitorovanie aj systémy včasného varovania, konštatuje Svetová meteorologická organizácia.

V roku 2050 budú miliardy ľudí čeliť nedostatku pitnej vody, varujú meteorológovia

Foto: Depositphotos

Svetu hrozí vodná kríza

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (World Meteorological Organization, ďalej WMO – pozn. red.) sa v dôsledku klimatických zmien zvyšujú riziká súvisiace s vodou, akými sú záplavy a suchá. Očakáva sa, že počet ľudí, ktorí trpia nedostatkom vody, bude narastať a s nárastom populácie a znižujúcou sa dostupnosťou vody sa nedostatok bude zhoršovať.

Podľa správy, ktorú koordinovala WMO a ktorá obsahuje údaje od viac ako dvadsiatich medzinárodných organizácií, rozvojových agentúr a vedeckých inštitúcií, sú vodohospodárstvo, monitorovanie vody, predpovede a systémy včasného varovania nejednotné a nedostatočné, podobne ako globálne úsilie o financovanie opatrení v oblasti klímy.

Správa o stave klimatických služieb v roku 2021 kladie dôraz na naliehavú potrebu zavedenia opatrení, ktoré by zlepšili spoluprácu v oblasti vodného hospodárstva, podnietili prijatie integračných politík v oblasti vody a klímy a zvýšenie investícií do vodohospodárstva vzhľadom na skutočnosť, že voda je zahrnutá vo všetkých medzinárodných cieľoch v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, adaptácie na zmenu klímy a znižovania rizika katastrof.

„Rastúce teploty majú za následok globálne a regionálne zmeny zrážok, čo vedie k narušeniu zrážkových režimov a zmenám v poľnohospodárskych obdobiach, čo zase zásadným spôsobom vplýva na bezpečnosť potravín a ľudské zdravie,“ hovorí generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie profesor Petteri Taalas.

„V minulom roku sme opäť boli svedkami extrémnych udalostí spojených s vodou. V Ázii spôsobili extrémne zrážky silné záplavy v Japonsku, Číne, Indonézii, Nepále, Pakistane a Indii. Milióny ľudí prišli o strechu nad hlavou a stovky zahynuli. Povodne však nespôsobili vážne problémy len v rozvojových krajinách. Aj v Európe si katastrofické záplavy vyžiadali stovky obetí a rozsiahle škody,“ dodáva.

Vedec ďalej vysvetľuje, že nedostatok vody je aj naďalej vzbudzuje obavy v mnohých krajinách, predovšetkým v Afrike. Viac ako dve miliardy ľudí v súčasnosti žijú v krajinách postihnutých nedostatkom vody so slabým prístupom k bezpečnej pitnej vode a hygienickým zariadeniam.

foto: Pexels

S nedostatkom vody sa spájajú mnohé riziká

Podľa údajov uvedených v správe malo v roku 2018 3,6 miliardy ľudí nedostatočný prístup k vode najmenej po dobu jedného mesiaca. Vedci predpokladajú, že do roku 2050 sa v podobnej situácii ocitne viac ako päť miliárd ľudí.

Za posledných dvadsať rokov zásoba vody na Zemi, do ktorej sa započítava všetka voda na pevnine a pod zemským povrchom, vrátane pôdnej vlhkosti, snehu a ľadu, klesá rýchlosťou 1 cm za rok.

K najväčším stratám dochádza v Antarktíde a Grónsku, no značné sú aj straty vody v mnohých vysoko osídlených oblastiach v nižších zemepisných šírkach, konkrétne na miestach, ktoré zvykli zabezpečovať zásobovanie vodou, z čoho pramenia vážne dôsledky pre bezpečnosť vody.

Situáciu zhoršuje tiež skutočnosť, že iba 0,5 % vody na Zemi predstavuje použiteľnú a dostupnú sladkú vodu. Za posledných dvadsať rokov sa čoraz častejšie vyskytujú rizikové situácie súvisiace s vodou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.