Najmenej mesiac v roku 2018 malo 3,6 miliardy ľudí nedostatočný prístup k vode. V súvislosti s očakávaným nedostatkom vody v budúcnosti je potrebné vylepšiť hospodárenie s vodou, jej monitorovanie aj systémy včasného varovania, konštatuje Svetová meteorologická organizácia.
Svetu hrozí vodná kríza
Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (World Meteorological Organization, ďalej WMO – pozn. red.) sa v dôsledku klimatických zmien zvyšujú riziká súvisiace s vodou, akými sú záplavy a suchá. Očakáva sa, že počet ľudí, ktorí trpia nedostatkom vody, bude narastať a s nárastom populácie a znižujúcou sa dostupnosťou vody sa nedostatok bude zhoršovať.
Podľa správy, ktorú koordinovala WMO a ktorá obsahuje údaje od viac ako dvadsiatich medzinárodných organizácií, rozvojových agentúr a vedeckých inštitúcií, sú vodohospodárstvo, monitorovanie vody, predpovede a systémy včasného varovania nejednotné a nedostatočné, podobne ako globálne úsilie o financovanie opatrení v oblasti klímy.
Správa o stave klimatických služieb v roku 2021 kladie dôraz na naliehavú potrebu zavedenia opatrení, ktoré by zlepšili spoluprácu v oblasti vodného hospodárstva, podnietili prijatie integračných politík v oblasti vody a klímy a zvýšenie investícií do vodohospodárstva vzhľadom na skutočnosť, že voda je zahrnutá vo všetkých medzinárodných cieľoch v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, adaptácie na zmenu klímy a znižovania rizika katastrof.
„Rastúce teploty majú za následok globálne a regionálne zmeny zrážok, čo vedie k narušeniu zrážkových režimov a zmenám v poľnohospodárskych obdobiach, čo zase zásadným spôsobom vplýva na bezpečnosť potravín a ľudské zdravie,“ hovorí generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie profesor Petteri Taalas.
„V minulom roku sme opäť boli svedkami extrémnych udalostí spojených s vodou. V Ázii spôsobili extrémne zrážky silné záplavy v Japonsku, Číne, Indonézii, Nepále, Pakistane a Indii. Milióny ľudí prišli o strechu nad hlavou a stovky zahynuli. Povodne však nespôsobili vážne problémy len v rozvojových krajinách. Aj v Európe si katastrofické záplavy vyžiadali stovky obetí a rozsiahle škody,“ dodáva.
Vedec ďalej vysvetľuje, že nedostatok vody je aj naďalej vzbudzuje obavy v mnohých krajinách, predovšetkým v Afrike. Viac ako dve miliardy ľudí v súčasnosti žijú v krajinách postihnutých nedostatkom vody so slabým prístupom k bezpečnej pitnej vode a hygienickým zariadeniam.
foto: Pexels
S nedostatkom vody sa spájajú mnohé riziká
Podľa údajov uvedených v správe malo v roku 2018 3,6 miliardy ľudí nedostatočný prístup k vode najmenej po dobu jedného mesiaca. Vedci predpokladajú, že do roku 2050 sa v podobnej situácii ocitne viac ako päť miliárd ľudí.
Za posledných dvadsať rokov zásoba vody na Zemi, do ktorej sa započítava všetka voda na pevnine a pod zemským povrchom, vrátane pôdnej vlhkosti, snehu a ľadu, klesá rýchlosťou 1 cm za rok.
K najväčším stratám dochádza v Antarktíde a Grónsku, no značné sú aj straty vody v mnohých vysoko osídlených oblastiach v nižších zemepisných šírkach, konkrétne na miestach, ktoré zvykli zabezpečovať zásobovanie vodou, z čoho pramenia vážne dôsledky pre bezpečnosť vody.
Situáciu zhoršuje tiež skutočnosť, že iba 0,5 % vody na Zemi predstavuje použiteľnú a dostupnú sladkú vodu. Za posledných dvadsať rokov sa čoraz častejšie vyskytujú rizikové situácie súvisiace s vodou.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.