Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030 | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Foto: Depositphotos

V článku sa dozviete:

 • ako na tom bolo Slovensko v oblasti kvality povrchových vôd v roku 2019,
 • či sa zlepšuje kvalita podzemných vôd na Slovensku,
 • ako je na tom Slovensko s kvalitou pitnej vody,
 • v čom sú najväčšie medzery odkanalizovania na Slovensku,
 • koľko vody vypúšťanej verejnou kanalizáciou sa vyčistilo,
 • ako je na tom Slovensko s odbermi vody,
 • aké škody spôsobili povodne v roku 2019,
 • ako na tom bolo Slovensko v oblasti vplyvov sucha.

Kvalita vody na Slovensku narastá, napriek tomu však nie je jasné, či v niektorých konkrétnych oblastiach dosiahneme stanovené ciele do roku 2030. Problémom je aj stále nízky podiel napojenosti obyvateľov na verejné kanalizácie v aglomeráciách pod 2 000 ekvivalentných obyvateľov (EO), ktorého riešenie je naviazané na dostupnosť finančných prostriedkov.

Vyplýva zo Správy o stave životného prostredia SR v roku 2019, ktorú nedávno zverejnilo Ministerstvo životného prostredia SR (odkaz na celú správu nájdete na konci článku). Podľa zákona má ministerstvo povinnosť vydať správu o stave životného prostredia za daný rok najneskôr do 15. decembra nasledujúceho roka. Správu za rok 2019 však sprístupnilo až v apríli 2021. Bližšie sme o tom informovali na Odpady-portal.sk.

Správa pozitívne hodnotí fakt, že od roku 2005 došlo k významnému poklesu podielu monitorovaných miest, v ktorých neboli dosiahnuté požiadavky na kvalitu vody, pričom bol zaznamenaný mierny nárast podielu počtu vodných útvarov v dobrom a priemernom ekologickom stave a mierny nárast podielu počtu vodných útvarov v dobrom chemickom stave.

Na druhej strane však medziročne došlo k zníženiu v počte monitorovaných miest, avšak podiel monitorovaných miest, v ktorých neboli dosiahnuté požiadavky na kvalitu vody, sa nezmenil.

Negatívnou správou je, že v roku 2019 aj naďalej pretrvávalo prekročenie limitných hodnôt v jednotlivých skupinách ukazovateľov, ako aj prioritných látok a niektorých ďalších látok.

Konkrétne išlo najmä o syntetické a nesyntetické látky, hydrobiologické a mikrobiologické ukazovatele a vo všeobecných ukazovateľoch hlavne dusitanový dusík.

Najväčší podiel útvarov povrchových vôd v dobrom chemickom stave k celkovému počtu útvarov povrchových vôd v povodí bol v povodí Moravy, Dunaja a Popradu a Dunajca.

Prognóza plnenia cieľov európskej smernice do roku 2030 je pritom nejasná. „V súčasnom hodnotení platnom pre druhý cyklus Vodného plánu Slovenska v riziku nedosiahnutia dobrého ekologického stavu/potenciálu do roku 2021 bolo 24 % útvarov povrchovej vody a v riziku nedosiahnutia dobrého chemického stavu 2 % útvarov. Naplnenie cieľa Envirostratégie 2030 zabezpečiť dosiahnutie dobrého stavu všetkých útvarov povrchových vôd do roku 2030 bude vyžadovať značné úsilie, najmä v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov,“ uvádza sa v správe.

Kvalita podzemných vôd sa zlepšuje

 
 

Zostáva vám 72% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.