INNOGY
INNOGY
INECS

Zero waste nápojové kapsule v športe? Londýnsky maratón ich tento rok vyskúšal

Organizátori maratónu s 38-ročnou tradíciou sa rozhodli zamedziť tvorbe plastového odpadu. Počas predchádzajúcich ročníkov ho kvôli pitnému režimu súťažiacich vznikalo obrovské množstvo.

Súťažiaci pili jedlé nápojové kapsule. Londýnsky maratón začal obmedzovať plasty.

Foto: Youtube/Dezeen

Následky športových podujatí zvyčajne predstavujú more plastového odpadu, pretože smädní súťažiaci sa snažia zostať hydratovaní pitím vody a iných nápojov. Obaly z nich však následne často končia voľne odhodené.

Nedávno sme informovali o tom, že cyklistická únia zakázala pretekárom počas jazdy vyhadzovať odpadky na zem. Preto budú aj na populárnych pretekoch Tour de France po novom platiť za podobné prehrešky vyššie pokuty.

Výnimkou doteraz nebol ani londýnsky maratón, ktorý sa v britskom hlavnom meste koná pravidelne už od roku 1981. Tento ročník, ktorý sa organizoval predvčerom 28.04. bol však v jednej veci výnimočný.

Organizátori sa totiž k problému s plastovým odpadom postavili inovatívnym spôsobom. Pre účastníkov, ktorí bežali vyčerpávajúcich 42,16 kilometrov zaistili, aby im boli podávané jedlé nápojové kapsule z extraktov z morských rias. Informoval o tom denník The Independent.

Foto: Youtube/Inhabitat

Vrecká, ktoré vyrába londýnsky startup Skipping Rocks Lab sú vyrobené s použitím tenkej prírodnej membrány z morských rias. Tzv. Ooho kapsule je možné prehryznúť, aby sa uvoľnila kvapalina vo vnútri a obal je možné prehltnúť.

Ak však konzumujúci nechcú obal zjesť, môžu ho odhodiť na zem, pretože kapsule sú určené na biologickú degradáciu. Tá prebehne počas šiestich týždňov, čo je v porovnaní so 450 rokmi, počas ktorých sa rozkladajú plastové fľaše naozaj okamih.

Tohtoročný maratón sa však nezaobišiel úplne bez plastov. Pre desaťtisíce bežcov boli v stánkoch pozdĺž trasy dostupné aj tradičné plastové fľaše s vodou.

Ako súčasť iniciatívy na zníženie zbytočného plastového odpadu však organizátori zaručili, že všetky rozdané fľaše na vodu budú aspoň čiastočne vyrobené z recyklovaného plastu a po použití budú všetky vyzbierané a recyklované.

Okrem úsilia o zníženie počtu používaných fliaš organizátori testujú aj spôsoby ich efektívnejšej recyklácie.


Pomocou systému"uzavretej slučky“ sa plastové fľaše zozbierali v Tower Hamlets, Greenwichi, Southwarku a Canary Wharfe a vrátili sa priamo do závodu na opätovné spracovanie. Tu budú recyklované a vyrobia sa z nich nové fľaše.

Počas tohtoročných pretekov bolo podľa CBS News na trase namiesto pôvodných 26 len 19 zastávok s občerstvením. V porovnaní s minuloročnými pretekmi tak organizátori maratónu znížili množstvo plastových fliaš o viac ako 215 000 a nahradili ich inovatívnymi kapsulami.

„Zmeny a pokusy, ktoré zavádzame pre tento ročník majú potenciál zmeniť spôsob, akým sa masové participačné podujatia budú realizovať v budúcnosti," povedal pre CNN riaditeľ maratónu Hugh Brasher.

Vodné kapsule nie sú jediným produktom Skipping Rocks. Pre športové podujatia tieto jedlé obaly napĺňajú rôznymi izotonickými nápojmi. Na festivaloch sa stali populárnymi drinky v jedlých obaloch, akým je napr. Espresso Martini.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.