Zemanová: Budovanie kanalizácií v menších obciach by mohla zastrešiť jedna štátna organizácia | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Zemanová: Budovanie kanalizácií v menších obciach by mohla zastrešiť jedna štátna organizácia

Malé obce mali dlhé roky sťaženú situáciu pri budovaní verejných kanalizácií. V blízkej budúcnosti by sa to mohlo zmeniť.

Zemanová: Budovanie kanalizácií v menších obciach by mohla zastrešiť jedna štátna organizácia

Poslankyňa NR SR Anna Zemanová / Foto: Voda-portal.sk

Hoci miera napojenosti na verejné kanalizácie postupne narastá, regionálne rozdiely sú stále obrovské. Nehovoriac o tom, že Slovensko v celoeurópskom porovnaní stále výrazne zaostáva za ekonomicky rozvinutejšími západnými krajinami.

Problematické sú predovšetkým menšie obce, ktoré mali dlhé roky z dôvodu európskych záväzkov sťažený prístup k získavaniu potrebných financií. Zmeny sa však pripravujú aj v tejto oblasti. Na sociálnej sieti o tom informovala predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.

Večný problém odkanalizovania

Ku koncu roka 2018 bolo na verejnú kanalizáciu napojených 68,4 % obyvateľov bývajúcich v domoch. Počet obyvateľov napojených na kanalizáciu s ČOV bol 3 699 154, teda 67,94 % z celkového počtu obyvateľov.

Verejná kanalizácia/stoková sieť bola v tom čase v prevádzke v 1 128 obciach, čo je 39,03 % z celkového počtu obcí na Slovensku. Stoková sieť bola pritom rozostavaná v 222 obciach.

Rozdiely sú však aj regionálne, pričom jednotlivé kraje sa v miere napojenosti značne líšia. Najvyššiu mieru v roku 2017 dosahoval Bratislavský kraj (90,6 %). Druhý najvyšší podiel bol zaznamenaný v Žilinskom kraji (69,3 %), za ktorým nasledoval Prešovský kraj so 68 % mierou napojenosti, ktorá je dokonca vyššia ako celoslovenský podiel. Najnižšia miera napojenosti (53,9 %) bola v roku 2017 v Nitrianskom kraji.

Európska komisia však v roku 2019 zdôraznila, že problémom Slovenska je tiež neefektívne čerpanie eurofondov. Podľa nej jednou z podmienok pre dosiahnutie tohto cieľa je prijatie opatrení proti korupcii, ako aj podporovanie spolupráce medzi ministerstvami a medzi národnou, regionálnou a miestnou úrovňou.

Menšie obce mali pri získavaní financií obmedzené možnosti

Problémom však je, že najmä pri investíciách do budovania kanalizácií v menších obciach má Slovensko čo dobiehať, na čo poukázala aj Európska komisia.

Vyplýva to aj zo záväzkov Slovenska pri vstupe do Európskej únie, ktoré sa týkali odkanalizovania predovšetkým obcí nad 2 000 obyvateľov.

A to bol dôvod, prečo napríklad z Operačného programu Kvalita životného prostredia nebolo možné podporovať budovanie kanalizácií v menších obciach. V oblasti vodovodov je situácia výrazne lepšia.

Ministerstvo životného prostredia ešte koncom roka 2019 spustilo desaťročnú podporu budovania verejných vodovodov a kanalizácií. Vtedajší šéf envirorezortu László Sólymos uviedol, že v tom čase malo len necelých 30 percent obcí pod 2-tisíc obyvateľov vybudovanú verejnú kanalizáciu.

Každoročne by tak malo byť z Envirofondu vyčlenených minimálne 50 miliónov eur na rozvoj verejných vodovodov a verejných kanalizácií.

Podľa materiálu enviorezortu tak potrebné investície do budovania verejných kanalizácií v aglomeráciách do 2 000 EO presahujú vyše 1,1 miliardy eur.

Budovanie zastreší jedna štátna organizácia

Tento problém si uvedomuje aj súčasná vládna koalícia. Podľa poslankyne A. Zemanovej je povinnosťou vlády prijať opatrenia, ktorými sa dosiahne zlepšenie kvality podzemných a povrchových vôd.

 
 

Zostáva vám 34% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.