Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Topenie ľadovcov urýchľujú čierne riasy. Prežijú aj v nehostinných podmienkach

Vedci zistili, že arktický ľad je plný mikroorganizmov. Niektoré môžu prispievať k jeho úbytku.

Topenie ľadovcov urýchľujú čierne riasy. Prežijú aj v nehostinných podmienkach

Foto: Pexels

Mikroorganizmy prežijú aj na nehostinných miestach

Obrovské ľadovce v Grónsku vytvárajú nehostinné podmienky pre flóru a faunu, no nová štúdia vedcov z Aarhuskej univerzity ukazuje, že ľad je oveľa živší, ako by sa mohlo zdať. Výskumný tím pod vedením profesora Alexandra Anesia zistil, že životu na ľadovej pokrývke sa prispôsobilo niekoľko tisíc rôznych druhov mikróbov.

„V malej mláčke vody z roztopeného ľadovca môže žiť až štyritisíc rôznych mikrobiálnych druhov. Živia sa baktériami, riasami, vírusmi aj mikroskopickými hubami. Ide o celý ekosystém, o ktorom sme až donedávna netušili, že existuje,“ hovorí Alexandre Anesio.

Za posledných päťdesiat rokov boli vedci veľakrát prekvapení, kde všade dokážu živé organizmy prežiť. Život sa nachádza aj niekoľko kilometrov pod zemským povrchom, kde nemá prístup svetlo ani kyslík. Miliardy mikroorganizmov sa živia napríklad minerálmi v skalnom podloží.

Výskum dokázal, že mikróby dokážu prežiť aj vo vesmíre. V roku 2007 bola na obežnú dráhu Zeme vyslaná kolónia viac ako tritisíc maličkých vodných živočíchov pomaliek a keď sa satelit po desiatich dňoch vrátil na Zem, ukázalo sa, že až 68 % mikróbov prežilo pobyt vo vákuu a vystavenie smrteľnému žiareniu.

Nemusí preto byť také prekvapivé, že sa mikróbom darí aj na ľadovcoch, keďže je tam prístup slnka, kyslíku aj vody, no až donedávna vedci verili, že ľadovce sú príliš nehostinné a neposkytujú dostatok živín na udržanie života. Dánsky tím zistil, že živiny sa dajú nájsť aj na ľadovcoch, hoci iba vo veľmi malých množstvách.

Čierne riasy prispievajú k otepľovaniu

Jedným z mikroorganizmov vyskytujúcich sa na ľade, ktoré vedci skúmali, boli drobné čierne riasy, ktoré rastú na povrchu ľadovca a sfarbujú ho dočierna. Tieto riasy boli pre výskumníkov obzvlášť zaujímavé, keďže keď ľad tmavne, odráža čoraz menej slnečného žiarenia a naopak pohlcuje teplo zo slnečných lúčov, následkom čoho sa rýchlejšie topí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.