Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Z eurofondov poputuje 5,5 milióna eur na monitorovanie vôd

Cieľom je skvalitniť slovenskú monitorovaciu sieť. Podobná výzva bola vyhlásená už pred 4 rokmi, úspech však nezaznamenala.

Z eurofondov poputuje 5,5 milióna eur na monitorovanie vôd

Foto: Pixabay

Ministerstvo životného prostredia chce skvalitniť monitorovaciu sieť podzemných a povrchových vôd na Slovensku. Z eurofondov tak poputuje viac ako 5 miliónov eur na optimalizovanie informačných nástrojov v tejto sfére. Podobná výzva bola vyhlásená už v roku 2015, ale s veľkým úspechom sa nestretla.

Envirorezort v piatok (2. augusta) vyhlásil v poradí už 52. výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Výzva je zameraná na optimalizovanie informačných nástrojov v oblasti monitorovania vôd či skvalitňovanie monitorovacej siete. Z európskych zdrojov bude na tento účel vyčlenených 5,5 milióna eur.

„Pôjde o otvorenú výzvu, to znamená, že žiadosti budú môcť oprávnení žiadatelia predkladať ministerstvu kedykoľvek až do vyčerpania vyčlenených finančných prostriedkov,“ zdôrazňuje envirorezort.

Špecifickým cieľom výzvy je vytvorenie východísk pre stanovenie opatrení smerujúcich k dosiahnutiu dobrého stavu podzemných a povrchových vôd na Slovensku.

Financovanie celkových oprávnených výdavkov projektu je realizované v súlade s pravidlami stanovenými v platnej Stratégii financovania EŠIF.

Oprávnení žiadatelia

O finančný príspevok môžu požiadať viaceré subjekty. V prvom rade ide o právnické osoby, ktoré sú poverené MŽP SR na zisťovanie množstva, režimu, kvality povrchových vôd a vplyvov pôsobiacich na ich kvalitu.

Ďalšou skupinou oprávnených žiadateľov sú právnické osoby poverené envirorezortom na zisťovanie výskytu, množstva, režimu a kvality podzemných vôd podľa vodného zákona.

Posledným oprávneným žiadateľom je správca vodohospodársky významných vodných tokov podľa vodného zákona.

Financovanie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.