Macro Components
INISOFT
BELIMO

VVS získala protikorupčný certifikát. Chce iniciovať zmenu legislatívy

Je tak prvou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku s týmto certifikátom. Zároveň dodáva, že chce iniciovať zmenu legislatívy v oblasti zverejňovania informácií, ktorá je v súčasnosti nejednoznačná.

VVS získala protikorupčný certifikát. Chce iniciovať zmenu legislatívy

Foto: Depositphotos

Východoslovenská vodárenská spoločnosť získala ako prvá vodárenská spoločnosť na Slovensku protikorupčný certifikát.

Už v marci denník Voda-portal.sk informoval o tom, že VVS je prvou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku, ktorá sa dobrovoľne podrobí nezávislému auditu splnenia certifikačnej normy ISO 37001:2016.

Na Slovensku je v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva držiteľom tohto certifikátu len štátny Slovenský vodohospodársky podnik.

Cieľom SVP je zmenšiť priestor na existenciu a vznik korupčných rizík. Súčasťou tejto stratégie má byť aj elektronický nástroj, ktorý poskytuje riadiacim pracovníkom dôkazný základ v podobe informácií o korupčných rizikách, ako aj naznačuje možné zodpovedajúce opatrenia.

Ďalším cieľom má byť aj samotná ochrana oznamovateľov podozrení z korupcie, inej protispoločenskej činnosti a neetického správania. Poslednou métou je presadzovať kultúru verejnej integrity.

Protikorupčný manažérsky systém

VVS informuje, že v podniku platia už niekoľko mesiacov nové protikorupčné interné predpisy, vďaka ktorým chce naplniť svoju Víziu transparentnosti.

schválili akcionári na valnom zhromaždení v júni 2019 a realizovala sa niekoľko mesiacov. Schválené vnútorné opatrenia tak boli podľa VVS prípravou na protikorupčný certifikačný audit, ktorému sa podnik rozhodol dobrovoľne podrobiť.

Vodárenská spoločnosť prijala novú Príručku protikorupčného manažérskeho systému a dve nové smernice, ktoré upravili samotnú implementáciu medzinárodnej normy do vlastných interných predpisov, posudzovanie konfliktu záujmov, sankcie za porušenie protikorupčnej politiky či identifikáciu a elimináciu korupčných rizík.

VVS informuje, že tieto interné predpisy boli zároveň jedným z nevyhnutných predpokladov na získanie certi?kátu podľa spomínanej medzinárodnej protikorupčnej normy.

Prísne vnútorné opatrenia sa majú týkať všetkých zamestnancov, obchodných partnerov či vedenia vodární.

Obsahuje aj záväzok informovania o možnej korupcii

„Protikorupčná politika schválená predstavenstvom našej spoločnosti je základným predpokladom, verejným vyhlásením celej našej spoločnosti, že sa zaväzujeme – štatutári, ale aj každý zamestnanec – že sa v mene spoločnosti neprijímajú a neponúkajú žiadne dary, iné výhody a prejavy zdvorilosti, ktorých prijatie alebo ponúkanie by sa mohlo javiť ako korupcia v rozpore s právnymi predpismi Slovenskej republiky,“ vysvetľuje Tibor Jačman z útvaru interného auditu, ktorý na celý proces implementácie dohliadal

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.