Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Najviac dotácií z EÚ pre VVS vlani smerovalo na projekt ČOV v Kráľovskom Chlmci

Išlo o sumu 5 269 030 eur. V rámci spolufinancovaných projektov smerovala z vlastných zdrojov najvyššia suma do projektu kanalizácie a ČOV v Čiernej nad Tisou.

Najviac dotácií z EÚ pre VVS vlani smerovalo na projekt ČOV v Kráľovskom Chlmci

Foto: VVS, a. s.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) vlani investovala do troch veľkých projektov spolufinancovaných z európskych zdrojov a štátneho rozpočtu. Navýšila tržby, ale hospodárila stratovo. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Akcionármi spoločnosti sú mestá a obce v regióne pôsobnosti spoločnosti s 98,03 % akcií, pričom VVS má 1,97 % podiel.

Spoločnosť vlani zásobovala 976-tisíc obyvateľov pitnou vodou, čo je medziročný nárast o viac ako 5-tisíc obyvateľov. Napojenosť predstavovala 77,1 % a medziročne narástla o 0,4 percentuálneho bodu.

Najväčší nárast počtu odberateľov za rok 2019 bol v regióne závodu Košice, Prešov a Michalovce z dôvodu realizácie vodovodných prípojok v rámci projektu „Napojme sa“ a ukončenia projektu „Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie obcí v mikroregióne Bodva“.

V prevádzke spoločnosti bolo vlani 27 úpravní vody. V roku 2018 ich bolo 35 a v roku 2017 dokonca až 37. Celková kapacita úpravní vody však zostala nezmenená.

Straty vody mierne narástli

Za rok 2019 spoločnosť vyrobila 45,7 milióna metrov kubických pitnej vody, z čoho odberateľom fakturovala 34,6 milióna metrov kubických.

„Oproti roku 2018 objem vody vyrobenej vzrástol o 1,02 %, t. j. o 460-tisíc m3, a teda aj vývoj vody pitnej fakturovanej je charakterizovaný miernym nárastom o 0,9 %, t. j. o 307-tisíc m3 viac v porovnaní s predchádzajúcim obdobím,“ konštatuje VVS.

Medziročne však narástlo aj množstvo vody nefakturovanej o 0,1 %, teda o 160-tisíc metrov kubických.

Príčinou bolo zvýšenie strát vody v potrubnej sieti o 0,2 % oproti predchádzajúcemu roku, teda o 152-tisíc metrov kubických.

Straty v potrubnej sieti za rok 2019 sú tak na úrovni 17,8 %. Ide o najväčší percentuálny podiel za posledné tri roky.

Menší objem vyčistených odpadových vôd

Vlani bolo na verejnú kanalizáciu pripojených 757 354 obyvateľov, čo je medziročný nárast o viac ako 6-tisíc obyvateľov.

Napojenosť dosiahla 59,8 % a v medziročnom porovnaní stúpla o 0,4 percentuálneho bodu. Dĺžka prevádzkovanej stokovej siete v porovnaní s rokom 2018 stúpla o 40 kilometrov na 2 851 kilometrov.

Vlani bola uvedená do prevádzky nová čistiareň odpadových vôd Bánovce nad Ondavou. Od obcí tiež boli odkúpené čistiarne odpadových vôd Giraltovce, Pakostov, Zbudské Dlhé a Borša.

V roku 2019 bolo vo všetkých čistiarňach odpadových vôd čistených 60 076 592 metrov kubických vody, čo je v porovnaní s rokom 2018 pokles o 2,1 milióna metrov kubických.

„Vo všetkých čistiarňach odpadových vôd prevádzkovaných spoločnosťou bolo v roku 2019 vyprodukovaných 9 057 ton celkovej sušiny (100 % sušina) kalu a v medziročnom porovnaní to znamená pokles vo vyprodukovaní celkovej sušiny kalu o 1 782 ton,“ konštatuje VVS.

VVS chce byť lídrom v transparentnosti

Podľa generálneho riaditeľa VVS Stanislava Hrehu jednou z najväčších priorít uplynulého roka bola realizácia Vízie transparentnosti.

„Mala zmapovať a posilniť uplatňovanie zásad transparentnosti v našej spoločnosti. V jej napĺňaní sme sa zamerali na oblasť protikorupčných opatrení, oznamovania protispoločenskej činnosti, ale i spoločenskej zodpovednosti firmy a manažérskych systémov riadenia,“ vysvetľuje S. Hreha.

Foto: VVS, a. s.

Výsledkom celého procesu bude podľa generálneho riaditeľa vodární akreditovaný certifikát, ktorý potvrdí, že spoločnosť zaviedla a používa systém manažérstva proti korupcii podľa medzinárodnej normy.

„Som rád, že Vás môžem aj takto informovať, že VVS bude prvou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku, ktorá takýto certifikát zavedie,“ zdôrazňuje S. Hreha.

Ďalej pripomína, že popri tomto procese spoločnosť koncom roka vymenila pôvodný ekonomicko-informačný systém za nový inovatívny produkt.

„Zjednodušil prácu zamestnancov pri vybavovaní klientov a klientom zase uľahčil prístup k našim službám,“ dodáva s tým, že VVS priniesla vďaka tomu aj nové portálové riešenie, ktoré umožní presunúť viac než 40 % práce zákazníckych centier na digitálne služby.

VVS nemá plne pokryté náklady. Dôvodom je oneskorené rozhodnutie od ÚRSO

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.