Nový výskum naznačuje, že predchádzajúce odhady objemu skleníkových plynov z človekom vybudovaných vodných plôch boli podhodnotené. Vedci zohľadnili viaceré faktory a zistili, že metánu do ovzdušia preniká takmer o tretinu viac.
Objem emisií z vodných plôch nie je zanedbateľný
Zo štúdie, ktorú tento mesiac publikoval vedecký časopis Global Biogeochemical Cycles, vyplýva, že emisie skleníkových plynov z vodných nádrží sú celosvetovo o približne 29 % vyššie, ako predpokladal predošlý výskum. Zároveň sa však zistilo, že tento objem je možné znížiť prijatím praktických opatrení.
Podľa vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity a Quebeckej univerzity v Montreale sú emisie v skutočnosti vyššie, keďže sa predtým nezohľadňovalo odplyňovanie metánu, teda proces, pri ktorom metán prechádza cez priehradu a odchádza vo vodnom toku.
Vedci zistili, že vodné nádrže celosvetovo každoročne vyprodukujú metán, oxid uhličitý a ďalšie skleníkové plyny v množstve, ktoré zhruba zodpovedá 1,07 gigatonám oxidu uhličitého.
Hoci tento objem je v porovnaní s každoročnými viac ako 36 gigatonami emisií skleníkových plynov z fosílnych palív a iných priemyselných zdrojov malý, stále ide o viac skleníkových plynov ako ročne vyprodukuje napríklad celé Nemecko, ktoré je šiestym najväčším producentom emisií na svete.
Nepočítali s únikom metánu
Štúdia, ktorú uskutočnil John Harrison, ktorý pôsobí ako profesor na WSU Vancouver School of the Environment, spolu s kolegami z Quebeckej univerzity v Montreale, je prvou, ktorá do odhadu globálnych emisií skleníkových plynov z vodných nádrží vytvorených človekom započítava proces odplynenia metánu.
Výskumný tím do analýzy okrem toho zahrnul aj množstvo ďalších doteraz nezohľadnených premenných, napríklad teplotu vody, hĺbku vody a objem sedimentu, ktorý je prinášaný do nádrží po celom svete. Predchádzajúce štúdie, ktorých cieľom bolo vypočítať celkové emisie skleníkových plynov z vodných nádrží, sa zakladali iba na priemerných hodnotách emisií na plochu nádrže.
„Hoci viaceré výskumy už poukázali na dôležitosť vodných systémov ako zdrojov metánu v atmosfére, toto je prvá štúdia, o ktorej viem, ktorá sa zameriava priamo na to, aké druhy nádrží sú veľkými zdrojmi a prečo. To nám umožňuje začať pracovať na porozumení toho, čo by sme s emisiami metánu z týchto typov systémov mohli urobiť,“ uvádza John Harrison.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.