Vodné nádrže sú zdrojom vyšších emisií, ako sa predpokladalo | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vodné nádrže sú zdrojom vyšších emisií, ako sa predpokladalo

Nový výskum naznačuje, že predchádzajúce odhady objemu skleníkových plynov z človekom vybudovaných vodných plôch boli podhodnotené. Vedci zohľadnili viaceré faktory a zistili, že metánu do ovzdušia preniká takmer o tretinu viac.

Vodné nádrže sú zdrojom vyšších emisií, ako sa predpokladalo

Foto: Pexels

Objem emisií z vodných plôch nie je zanedbateľný

Zo štúdie, ktorú tento mesiac publikoval vedecký časopis Global Biogeochemical Cycles, vyplýva, že emisie skleníkových plynov z vodných nádrží sú celosvetovo o približne 29 % vyššie, ako predpokladal predošlý výskum. Zároveň sa však zistilo, že tento objem je možné znížiť prijatím praktických opatrení.  

Podľa vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity a Quebeckej univerzity v Montreale sú emisie v skutočnosti vyššie, keďže sa predtým nezohľadňovalo odplyňovanie metánu, teda proces, pri ktorom metán prechádza cez priehradu a odchádza vo vodnom toku.

Vedci zistili, že vodné nádrže celosvetovo každoročne vyprodukujú metán, oxid uhličitý a ďalšie skleníkové plyny v množstve, ktoré zhruba zodpovedá 1,07 gigatonám oxidu uhličitého.

Hoci tento objem je v porovnaní s každoročnými viac ako 36 gigatonami emisií skleníkových plynov z fosílnych palív a iných priemyselných zdrojov malý, stále ide o viac skleníkových plynov ako ročne vyprodukuje napríklad celé Nemecko, ktoré je šiestym najväčším producentom emisií na svete.

Nepočítali s únikom metánu

Štúdia, ktorú uskutočnil John Harrison, ktorý pôsobí ako profesor na WSU Vancouver School of the Environment, spolu s kolegami z Quebeckej univerzity v Montreale, je prvou, ktorá do odhadu globálnych emisií skleníkových plynov z vodných nádrží vytvorených človekom započítava proces odplynenia metánu.

Výskumný tím do analýzy okrem toho zahrnul aj množstvo ďalších doteraz nezohľadnených premenných, napríklad teplotu vody, hĺbku vody a objem sedimentu, ktorý je prinášaný do nádrží po celom svete. Predchádzajúce štúdie, ktorých cieľom bolo vypočítať celkové emisie skleníkových plynov z vodných nádrží, sa zakladali iba na priemerných hodnotách emisií na plochu nádrže.

„Hoci viaceré výskumy už poukázali na dôležitosť vodných systémov ako zdrojov metánu v atmosfére, toto je prvá štúdia, o ktorej viem, ktorá sa zameriava priamo na to, aké druhy nádrží sú veľkými zdrojmi a prečo. To nám umožňuje začať pracovať na porozumení toho, čo by sme s emisiami metánu z týchto typov systémov mohli urobiť,“ uvádza John Harrison.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Počas prívalových povodní sa voda neriadene valí obcou a strháva so sebou poľnohospodársku pôdu, ale ničí aj majetok. Obec chce preto staviť na protipovodňové opatrenia.