Macro Components
INISOFT
BELIMO

Vodné nádrže sú zdrojom vyšších emisií, ako sa predpokladalo

Nový výskum naznačuje, že predchádzajúce odhady objemu skleníkových plynov z človekom vybudovaných vodných plôch boli podhodnotené. Vedci zohľadnili viaceré faktory a zistili, že metánu do ovzdušia preniká takmer o tretinu viac.

Vodné nádrže sú zdrojom vyšších emisií, ako sa predpokladalo

Foto: Pexels

Objem emisií z vodných plôch nie je zanedbateľný

Zo štúdie, ktorú tento mesiac publikoval vedecký časopis Global Biogeochemical Cycles, vyplýva, že emisie skleníkových plynov z vodných nádrží sú celosvetovo o približne 29 % vyššie, ako predpokladal predošlý výskum. Zároveň sa však zistilo, že tento objem je možné znížiť prijatím praktických opatrení.  

Podľa vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity a Quebeckej univerzity v Montreale sú emisie v skutočnosti vyššie, keďže sa predtým nezohľadňovalo odplyňovanie metánu, teda proces, pri ktorom metán prechádza cez priehradu a odchádza vo vodnom toku.

Vedci zistili, že vodné nádrže celosvetovo každoročne vyprodukujú metán, oxid uhličitý a ďalšie skleníkové plyny v množstve, ktoré zhruba zodpovedá 1,07 gigatonám oxidu uhličitého.

Hoci tento objem je v porovnaní s každoročnými viac ako 36 gigatonami emisií skleníkových plynov z fosílnych palív a iných priemyselných zdrojov malý, stále ide o viac skleníkových plynov ako ročne vyprodukuje napríklad celé Nemecko, ktoré je šiestym najväčším producentom emisií na svete.

Nepočítali s únikom metánu

Štúdia, ktorú uskutočnil John Harrison, ktorý pôsobí ako profesor na WSU Vancouver School of the Environment, spolu s kolegami z Quebeckej univerzity v Montreale, je prvou, ktorá do odhadu globálnych emisií skleníkových plynov z vodných nádrží vytvorených človekom započítava proces odplynenia metánu.

Výskumný tím do analýzy okrem toho zahrnul aj množstvo ďalších doteraz nezohľadnených premenných, napríklad teplotu vody, hĺbku vody a objem sedimentu, ktorý je prinášaný do nádrží po celom svete. Predchádzajúce štúdie, ktorých cieľom bolo vypočítať celkové emisie skleníkových plynov z vodných nádrží, sa zakladali iba na priemerných hodnotách emisií na plochu nádrže.

„Hoci viaceré výskumy už poukázali na dôležitosť vodných systémov ako zdrojov metánu v atmosfére, toto je prvá štúdia, o ktorej viem, ktorá sa zameriava priamo na to, aké druhy nádrží sú veľkými zdrojmi a prečo. To nám umožňuje začať pracovať na porozumení toho, čo by sme s emisiami metánu z týchto typov systémov mohli urobiť,“ uvádza John Harrison.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.