Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Skleníkové plyny predlžujú a zintenzívňujú suchá, naznačuje štúdia

Vedci skúmali zmeny v charakteristikách období sucha. Vytvorili model, ktorý im umožnil vyhodnotiť vplyvy skleníkových plynov a aerosólov pochádzajúcich z ľudskej činnosti.

Skleníkové plyny predlžujú a zintenzívňujú suchá, naznačuje štúdia

Foto: Pexels

Suchá sa objavujú čoraz častejšie

Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity v Irvine prispievajú skleníkové plyny a aerosólové znečistenie pochádzajúce z ľudskej činnosti ku zvýšeniu frekvencie, intenzity a trvania sucha na celom svete.

štúdii, ktorú publikoval vedecký časopis Nature Communications, kalifornskí vedci ilustrujú, že v Amerike, Stredomorí, západnej a južnej Afrike a vo východnej Ázii za posledné storočie narástla pravdepodobnosť výskytu intenzívnejších a dlhšie trvajúcich období sucha.

„Vo svete vždy existovala prirodzená variabilita období sucha, ale náš výskum dokazuje vplyv človeka na sucho, najmä dopad aerosólov, oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov antropogénneho pôvodu,“ hovorí hlavná autorka štúdie Felicia Chiang.

Vedkyňa uvádza, že výskum jej tímu dokazuje, že došlo k niekoľkým významným zmenám v charakteristikách období sucha, konkrétne v ich frekvencii, trvaní a intenzite, všetko v dôsledku ľudského vplyvu.

Modelovali vplyv skleníkových plynov a aerosólov

Vedci využili novú platformu, ktorá im umožnila namodelovať simulácie klímy, ktoré ukazujú, ako sa mení dĺžka a intenzita sucha v rôznych scenároch, vrátane čisto prírodných podmienok bez ľudskej činnosti a takých, kde sa počíta aj s emisiami skleníkových plynov a aerosólov.

foto: Pexels

V modelových experimentoch s prírodnými podmienkami sa od konca 19. do konca 20. storočia nepreukázali žiadne regionálne zmeny v charakteristikách sucha.

Keď však tím do modelu zahrnul aj skleníkové plyny a aerosóly pochádzajúce z ľudskej činnosti, došlo k štatisticky významnému nárastu problematicky suchých oblastí v južnej Európe, Strednej a Južnej Amerike, západnej a južnej Afrike a Východnej Ázii.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.