Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Vedci odhalili nový tok uhlíka, ktorého pôvodcom sú baktérie na dne oceánu

Závery novej štúdie naznačujú, že baktérie žijúce v hlbokomorskom prostredí rozkladajú vápence, z ktorých do vody a následne do ovzdušia preniká oxid uhličitý.

Vedci odhalili nový tok uhlíka, ktorého pôvodcom sú baktérie na dne oceánu

Foto: Pexels, Jeremy Bishop

Doteraz neznámy zdroj CO2

Tím vedcov z Minnesotskej university zistil, že hlbokomorské baktérie rozkladajú horniny obsahujúce uhlík, ktorý sa následne uvoľňuje do oceánu a atmosféry. Zistenia čerstvej štúdie umožnia vedcom lepšie odhadnúť množstvo oxidu uhličitého v zemskej atmosfére.

„Ak sa CO2 uvoľňuje do oceánu, uvoľňuje sa aj do atmosféry, keďže medzi oceánom a atmosférou neustále dochádza k výmene plynov. Hoci nejde o taký veľký objem, aký do životného prostredia preniká následkom ľudskej činnosti, je to tok oxidu uhličitého do atmosféry, o ktorom sme doteraz nevedeli,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Dalton Leprich.

Baktérie rozkladajú horninu

Vedci začali študovať baktérie oxidujúce síru. Táto skupina mikróbov, ktoré síru používajú ako zdroj energie, žije na dne oceánu, v oblastiach priesakov metánu. Tieto miesta sú podobné hlbokomorským korálovým útesom, keďže združujú vápence, ktoré pohlcujú veľké množstvo uhlíka. Mikróby oxidujúce síru žijú na povrchu týchto hornín.

Vedci vo vápencoch objavili známky korózie a diery, následkom čoho zistili, že pri procese oxidácie síry vytvárajú baktérie kyslú reakciu, ktorá horniny rozkladá. Týmto spôsobom sa uvoľňuje uhlík, ktorý bol uložený vo vápenci.

„Dá sa o tom uvažovať ako o zubnom kaze a zub je v tomto prípade minerál. Na zuboch žijú baktérie a zubár vám väčšinou povie, že cukry vašim zubom škodia. Mikróby tieto cukry prijímajú a fermentujú a pri tomto procese fermentácie sa tvorí kyselina, ktorá rozpúšťa zuby. O podobný proces ide aj v prípade hornín,“ uvádza Leprich.

foto: Pexels, Edward Jenner

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.