INNOGY
INNOGY
INECS

Voda z kohútika by mala byť podľa EÚ v reštauráciách zadarmo. Prevádzkovatelia to považujú za nezmysel

Európsky parlament nedávno zaviedol v boji proti tvorbe plastového odpadu nové opatrenia. Stravovacie zariadenia by podľa nich mali podávať hosťom vodu z kohútika bezplatne, alebo len za minimálny poplatok.

Voda z kohútika by mala byť podľa EÚ v reštauráciách zadarmo. Prevádzkovatelia to považujú za nezmysel

Foto: Pxhere.com

Reštaurácie, jedálne a stravovacie zariadenia by podľa posledných nariadení europarlamentu mali zaradiť do nápojového lístka obyčajnú vodu z kohútika.

Snahou europoslancov je posilniť dôveru spotrebiteľov k vode z vodovodu. Apelujú na to, že je lacnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu ako balená voda, uvádza Pravda.sk. Návrh má tiež podporiť zriaďovanie fontán s pitnou vodou na verejných miestach.

Podľa odhadov Európskej komisie by toto opatrenie mohlo viesť k zníženiu spotreby balenej vody o 17 percent. Domácnosti v únii by tak ročne usporili viac ako 600 miliónov eur. „Ľudia by tak nielen ušetrili peniaze, ale znížil by sa aj dopad na životné prostredie – emisie CO2 a plastový odpad,“ argumentuje Európsky parlament.

Návrh na zmeny v európskej legislatíve o pitnej vode vznikli najmä na podnet občianskej iniciatívy Right2Water, ktorú v roku 2013 podpísalo viac ako milión občanov. Európska komisia začala podľa TNCZ pripravovať jeho znenie ešte vo februári tohto roka.

Od začiatku však z neho neboli nadšení najmä prevádzkovatelia reštaurácií. Napríklad Asociácia hotelov a reštaurácií v susedných Čechách opatrenie vníma ako zásah do slobody podnikania a akúkoľvek povinnosť poskytovať vodu z kohútika odmieta.

Foto: Wbur.org

„Je neprípustné, aby sa v reštauráciách podávala voda. Každý prevádzkovateľ má určité náklady a je na ňom, či bude vodu ponúkať bezplatne alebo za poplatok," povedal ešte začiatkom septembra pre Blesk.cz prezident asociácie Václav Stárek s tým, že stanovisko odovzdali do Bruselu.

Spoločnosť Hotrec, ktorá zastrešuje Asociáciu reštaurácii v Írsku (RAI) vyhlásila, že poskytovanie bezplatnej vody každému, kto vstúpi do reštaurácie alebo kaviarne, ignoruje náklady ako sklenený tovar, umývanie riadu a obsluhujúci personál.

Generálny riaditeľ RAI Adrian Cummins, ktorý je členom výkonného výboru spoločnosti Hotrec uviedol, že znenie smernice je "veľmi nejasné" a malo by objasniť, že voda z vodovodu bude zadarmo dostupná iba platiacim zákazníkom.

Spoločnosť povzbudila svojich členov k lobovaniu poslancov Európskeho parlamentu, aby hlasovali za upresnenie znenia, ktoré by uvádzalo, že reštaurácie budú musieť poskytovať bezplatnú vodu z vodovodu len zákazníkom, ktorí platia.


Napriek protestom zo strany prevádzkovateľov stravovacích zariadení europarlament novelu zákona o pitnej vode na svojom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu na konci októbra schválil. Podľa oficiálneho zdroja za smernicu hlasovalo 300 poslancov, 98 sa vyjadrilo negatívne a 274 sa zdržalo hlasovania.

V novom znení nie sú podrobne definované nariadenia, ktoré budú platiť pre reštauračné zariadenia. Smernica uvádza, že podrobné vykonávanie opatrení sa uskutoční po dohode s členskými štátmi. Podľa europarlamentu by však krajiny mali podporovať poskytovanie vody z vodovodu v reštauráciách buď bezplatne, ako to navrhuje komisia, alebo za nízke poplatky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Zatiaľ čo priame emisie zaznamenali pokles, nepriame emisie vytvárajú tlak na komunálne čistiarne odpadových vôd po celej Európe. Problémom môžu byť aj menšie prevádzky, na ktoré sa nevzťahujú právne predpisy.

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Európska komisia identifikovala šesť hlavných problémových oblastí súvisiacich s ohrozovaním kvality životného prostredia liečivami z ČOV, na ktoré by sa mala Únia zamerať.

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Okrem Veolie je to aj Suez či Xylem. Akým technológiám a prístupom dávajú prednosť?