Extrémne teploty netrápia len život na súši. Vedci skúmali, ako sa prejavujú v oceánskych prúdoch a víroch.
Monitorovanie hladiny je nedostatočné
V súvislosti s dopadmi zmeny klímy na morské prostredie odborníci sledujú okrem iného aj vlny horúčav, ktoré zasahujú svetový oceán. Výskum sa však v posledných desiatich rokoch sústredil predovšetkým na dokumentáciu tohto javu na hladine oceánu, čo podľa novej štúdie môže viesť ku skresleným záverom.
Vedci z Celoaustrálskej organizácie pre vedecký a priemyselný výskum (CSIRO) však v novej štúdii, ktorá vyšla v prestížnom časopise Nature, skonštatovali, že až 80 % vĺn horúčav, ku ktorým dochádza v hĺbke viac ako sto metrov, nesúvisí s dianím na hladine oceánu. Upozorňujú, že ide o aspekt globálneho otepľovania, ktorý bol doposiaľ prehliadaný.
Vlny horúčav, pri ktorých sa na určitú dlhšiu dobu zvýši teplota vody nad zvyčajnú mieru, môžu pritom výrazne poškodiť morské biotopy, napríklad koralové útesy, a podnietiť premiestňovanie druhov.
S postupujúcou zmenou klímy k nim navyše dochádza čoraz častejšie, napríklad na východnom pobreží Austrálie a Tasmánie, v severovýchodnom Tichom oceáne či v severnom Atlantiku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.