V novej štúdii skúmali, ako zmena klímy vplýva na znečisťujúce látky, ktoré prenikajú do životného prostredia predovšetkým v dôsledku ľudskej činnosti.
Toxické stopové prvky, napríklad olovo, ortuť, arzén či kadmium, sa v malej miere prirodzene vyskytujú v pobrežných oblastiach, no vplyvom ľudskej činnosti, predovšetkým priemyslu a poľnohospodárstva, ich do životného prostredia preniká čoraz viac.
Vedci z Helmholtzovho centra pre výskum oceánov v novej štúdii skúmali, ako na prítomnosť týchto prvkov v prírode vplýva klimatická zmena, a ako bude vplývať v budúcnosti.
Jedným zo záverov, ku ktorým dospeli, je napríklad to, že pri prírodných javoch, ktoré súvisia so zmenou klímy, sa do životného prostredia uvoľňuje väčšie množstvo znečisťujúcich látok, ktoré predstavujú riziko pre zdravie ľudí aj živočíchov.
Kontaminantov so zmenou klímy pribúda
Medzi dôsledky klimatickej zmeny patrí napríklad okysľovanie oceánov či úbytok kyslíka vo vode a hoci o týchto javoch sa vie už dlhšie a sú pomerne dôkladne vedecky preskúmané, odborníci sa doposiaľ nezaoberali otázkou, ako tieto zmeny v životnom prostredí môžu súvisieť s kontaminantmi, ktoré znečisťujú moria.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.