Vedci skúmali ryby žijúce na koralových útesoch v najteplejších častiach oceánu. Zistili, že voči rastúcim teplotám sú odolnejšie, ako predpokladali.
V teplejších vodách sú ryby menšie
Tím vedcov z Newyorskej univerzity v Abú Zabí skúmal správanie rýb žijúcich v okolí koralových útesov v najteplejších vodách na Zemi, v Perzskom zálive, pričom odhalil prekvapivé spôsoby, akými sa tieto živočíchy prispôsobili extrémnym teplotám.
Autori výskumu, John Burt, ktorý pôsobí na Newyorskej univerzite v Abú Zabí, a Jacob Johansen z Havajského inštitútu morskej biológie, pozorovali adaptácie prejavujúce sa v metabolizme aj plaveckých schopnostiach rýb, ktoré živočíchom umožňujú prežiť v podmienkach Perzského zálivu.
Práve táto časť sveta je vhodným miestom na výskum zmeny klímy, keďže ryby tu už viac ako šesťtisíc rokov žijú v teplotách, ktoré v lete presahujú 35 °C. V porovnaní s druhmi vyskytujúcimi sa v chladnejších vodách dorastajú ryby v Perzskom zálive do v priemere o 14 až 40 % menších rozmerov.
Toto pozorovanie nie je ojedinelé – vedci už v minulosti skonštatovali, že v teplejších podmienkach jedince rastú rýchlejšie v mladšom veku, no v konečnom dôsledku sú v dospelosti menšie. Toto pravidlo pozorovali u rôznych organizmov od baktérií až po stavovce v celej geografickej šírke od rovníka až k pólom.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.