Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Depositphotos

Vedci z Oregon State University predstavujú novovyvinuté hydrogélové guľôčky, ktoré majú konzistenciu ako gumené cukríky a obsahujú zložku, ktorá sa pridáva do spracovaných potravín.

Majú byť schopné zabezpečiť trvalé čistenie podzemnej vody kontaminovanej nebezpečnými a široko využívanými prchavými organickými zlúčeninami. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb mnohé z nich uvádzajú v zozname látok, ktoré sú pravdepodobne karcinogénne pre ľudí.

Napríklad v Spojených štátoch sú na mnohých miestach tieto chemikálie prítomné v koncentráciách, ktoré ďaleko presahujú štátne a federálne normy týkajúce sa bezpečnej pitnej vody.

Z kontaminantov netoxické zlúčeniny

Medzi kontaminanty, na ktorých odstraňovanie sa výskum zameral, patrili napríklad 1,1,1-trichlóretán, cis-1,2-dichlóretén a 1,4-dioxán, teda odmasťovače, ktoré sa bežne používajú v priemysle aj v armáde.

Tieto chemikálie môžu preniknúť do podzemných vôd prostredníctvom únikov z podzemných skladovacích nádrží alebo jednoducho tak, že sú odhodené na zem, ako to bolo bežné v minulosti.

Nová čistiaca metóda pomocou guľôčok funguje tak, že mikróby produkujú enzým, ktorý oxiduje toxíny, keď sa kontaminanty podzemnej vody rozptýlia do guľôčok. Výsledkom je premena kontaminantov na neškodné zlúčeniny.

Kľúč je v rastovom substráte

„Vyvinuli sme proces, ktorý sa nazýva dlhodobý aeróbny kometabolizmus. Ide o uzavretý, pasívny a sebestačný systém sanácie podzemných vôd. Jeho krása spočíva v tom, že všetko sa odohráva vnútri guľôčok,“ uvádza Lew Semprini, profesor environmentálneho inžinierstva a hlavný vedúci štúdie.

Vedec vysvetľuje, že súčasné postupy si vyžadujú, aby sa priamo do podpovrchovej vrstvy pridávali rastové substráty ako propán a metán. Tie vyživujú pôvodné mikróby, ktoré zase produkujú enzýmy, ktoré transformujú kontaminanty na netoxické vedľajšie produkty.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.