Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

V Kanade vynašli prírodný katalyzátor na čistenie odpadových vôd

Elektrické zariadenie využíva prírodné chemikálie na odstránenie znečisťujúcich látok z priemyselných odpadových vôd.

V Kanade vynašli prírodný katalyzátor na čistenie odpadových vôd

Foto: Pixabay

Profesor chémie Xu Zhang na Cape Breton University hľadá pomoc pri komercializácii elektrického zariadenia, ktoré využíva prírodnú chemikáliu na lacné odstránenie znečisťujúcich látok z priemyselných odpadových vôd. Informoval o tom denník CBC News.

Výskumník totiž nedávno oznámil, že vynašiel elektrické zariadenie a zároveň aj prírodnú chemikáliu, ktorá pôsobí ako katalyzátor na odstránenie znečisťujúcich látok z priemyselného odpadu.

Podľa vedca je toto zariadenie lacné, pričom prírodný katalyzátor spôsobuje, že technológia je nákladovo efektívna.

Katalyzátor a slnečná energia

Zariadenie funguje na solárnej energii alebo na jednej AA batérii a môže byť automatizované a spúšťané na diaľku pomocou počítača.

Vynález pracuje tak, že do kontaminovaného výtoku sa pridáva katalyzátor a vedie ho cez elektródy, ktoré odstraňujú znečisťujúce látky, uvádza vedec.

„Vlastne ide skôr o niečo ako spaľovanie molekúl. Je však veľmi ťažké alebo pridrahé vyrobiť zariadenie na spaľovanie niektorých molekúl organického znečistenia vo vode,“ zdôrazňuje Xu Zhang.

https://www.inisoft.sk/

Ekologické riešenie

Katalyzátor je netoxický a po ukončení procesu sa odstraňuje a zanecháva za sebou slaný roztok, ktorý je svojimi vlastnosťami veľmi podobný morskej vode.

Univerzita nedávno vyhlásila výberové konanie na konzultanta s cieľom určiť najlepší spôsob komercializácie tejto technológie.

Podľa vedca by to v praxi mohlo znamenať predaj vynálezu podniku, ktorý by ho potom ďalej odpredával svojim zákazníkom, prípadne by mohlo ísť o založenie novej spoločnosti a licencovanie technológie priemyselným používateľom.

INISOFT
Zároveň zdôrazňuje, že zariadenie sa môže využívať na odstránenie ťažkých kovov, ako je arzén alebo kadmium, ale aj ďalších toxických chemikálií, ako sú dioxíny. Účinne by malo zneškodniť aj pesticídy alebo farmaceutiká.

Lacný spôsob odstraňovania karcinogénov

Dioxíny sú takmer výlučne produktom ľudskej činnosti. Vznikajú ako vedľajšie produkty spaľovacích procesov a chemického priemyslu za prítomnosti chlóru, pri kúrení tuhým palivom, cestnej doprave, v papiernickom a oceliarskom priemysle. 

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa v jazerách a vodných tokoch viažu na usadeniny a organické látky. Najzávažnejšie negatívne zdravotné účinky sú karcinogénne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.