Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Táto metóda by mala odstrániť z vody aj tie najväčšie kontaminanty.

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Foto: Mendelova univerzita v Brne

Českí vedci pracujú na unikátnom výskume, vďaka ktorému by mohlo dôjsť k účinnejšej úprave vody, ktorú kontaminujú často prehliadané, ale zato nebezpečné kontaminanty – takzvané azofarbivá.

Azofarbivá sú jednými z najpočetnejších a najdôležitejších organických farbív. V mnohých prípadoch sa však zistilo, že sú karcinogénne a spôsobujú rôzne alergie. Napriek tomu sa s nimi aj naďalej farbí všetko možné – od textilu cez plasty, potraviny až po papier.

Ich celosvetová ročná spotreba dosahuje viac ako 700-tisíc ton, pričom suverénne najväčším spotrebiteľom je Čína.

Problémom je, že pri výrobe alebo samotnom farbení unikne od 15 do 20 % obsahu do životného prostredia, čím dochádza k obrovskej kontaminácii povrchových a podzemných vôd, ale aj pôdy.

Toto je stav, ktorý sa snažia českí vedci z Ústavu chémie a biochémie Mendelovej univerzity v Brne zmeniť.

Riešením sú mikroriasy

V rámci výzvy Európskej komisie Horizon 2020, ktorá je hlavným nástrojom na financovanie výskumu, technologického rozvoja a inovácií na obdobie rokov 2014 až 2020, sa brniansky ústav ako jediný český subjekt zapojil do medzinárodného projektu GREENER (InteGRated systems for Effective ENvironmEntal Remediation).

Tento široko zameraný projekt je orientovaný na vývoj a praktické využitie ekologických udržateľných, efektívnych a nízkonákladových riešení environmentálnej bioremediácie, teda odstraňovania toxických látok z prostredia.

Bioremediácia / Foto: Projekt GREENER

Azofarbivá sú pomerne stabilné zlúčeniny, s ktorými si väčšinou neporadia ani čistiarne odpadových vôd. Práve z tohto dôvodu sa tie látky naspäť vracajú do životného prostredia.

V Brne testujú myšlienku, ako využiť na bioremediáciu mikroriasy. „Ide o jednobunkové fotosynteticky aktívne mikroorganizmy s veľkou genetickou variabilitou,“ vysvetľuje vedúci laboratória metabolomiky a epigenetiky rastlín Dalibor Húska.

Ďalej dodáva, že existujú desaťtisíce druhov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v slanej alebo sladkej vode, ale sú schopné prežiť aj v rôznych extrémnych podmienkach – pri nízkych aj vysokých teplotách alebo v kontaminovanom prostredí.

„A práve tieto vlastnosti chceme využiť,“ dodáva D. Húska s tým, že pri výskume vedci využívajú mikroriasy získané z génových bánk a testovaním rôznych druhov azofarbív zisťujú, ktoré mikroriasy ich vedia najlepšie absorbovať.

Dôležitosť mikrorias si uvedomujeme už dlhšiu dobu

Na začiatku 60. rokov 20. storočia sa japonská spoločnosť Nihon Chlorella stala prvou firmou na svete, ktorá urobila z mikrorias komerčne dostupný produkt.

Odvtedy sa pestovanie mikrorias v priemyselnom meradle výrazne rozšírilo a diverzifikovalo. Spomedzi aplikácií, ktoré využívajú mikroriasy, je podľa odborníkov bioremediácia textilnej odpadovej vody jednou z najsľubnejších technológií vďaka viacerým výhodám.

Foto: Pixabay

Vedci zistili, že v porovnaní s fyzikálno-chemickými metódami, ako je ozonizácia, elektrochemická deštrukcia či aktívne uhlie, vykazujú biologické metódy (bioremediácia pomocou mikrorias) výhody, pokiaľ ide o nákladovú efektívnosť, jednoduchú škálovateľnosť a hlavne potenciál simultánneho vykonania bioremediácie, zmiernenia oxidu uhličitého a biosyntézy molekul s vysokou pridanou hodnotou (výroba bionafty).

Odstránia aj ťažké kovy

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.