Vďaka rekonštrukcii biologického stupňa na ČOV tak Turčianska vodárenská spoločnosť očakáva zníženie poplatkov za nadlimitné vypúšťanie vyčistených vôd a zníženie spotreby elektrickej energie.
Turčianska vodárenská spoločnosť vlani výrazne navýšila svoj zisk a značne investovala do kanalizácií aj ČOV. Pokračovala aj vo svojom projekte diaľkového odpočtu vodomerov. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2019, ktorú vodárenská spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
Základné imanie spoločnosti predstavuje 24,9 milióna eur. Akcionármi sú prevažne obce a mestá regiónu Turiec, ale minoritne aj iných regiónov.
Turčianska vodárenská spoločnosť vlastní 0,4 % akcií. Najväčším akcionárom je mesto Martin s 52 % podielom.
Rekonštrukciami usporia energie
Vlani spoločnosť značne investovala. Investičný plán na rok 2019 zabezpečovaný z vlastných zdrojov spoločnosti bol stanovený v sume 1,75 milióna eur, pričom skutočné plnenie predstavovalo výšku 1,8 milióna eur.
Turvod napríklad pristúpil k rekonštrukcii prevzdušňovacieho systému v biologickom stupni ČOV Blatnica a ČOV Vrícko, čo sa podľa vodární odzrkadlí v úspore elektrickej energie a kvalite vypúšťaných vôd.
Rekonštrukciou čerpacej stanice Drevina Turany zase došlo k odstráneniu poruchovosti a zníženiu počtu výjazdov.
Softvérové zosúladenie súbehu troch čerpacích staníc a úpravy na ďalších čerpacích staniciach okrem toho prispejú k zníženiu spotreby elektrickej energie a efektívnemu čerpaniu odpadových vôd.
„Zvýšením rýchlosti v potrubí sme predišli sedimentovaniu nánosov vo výtlačnom potrubí,“ zdôrazňuje predseda predstavenstva Turvod Rastislav Zábronský.
Modernizácie ČOV
Vodárne ďalej začali s rekonštrukciou biologického stupňa na ČOV Diviaky, kde po jej realizácii očakávajú zníženie poplatkov za nadlimitné vypúšťanie vyčistených vôd a výraznejšie zníženie spotreby elektrickej energie.
„Je dôležité poznamenať, že investícia do tejto veľkej ČOV na Hornom Turci otvára možnosti na odkanalizovanie veľkého počtu obcí v tejto aglomerácií,“ dodáva R. Zábronský.
Na ČOV Diviaky spoločnosť vybudovala novú zastrešenú skládku kalu, čím znížila množstvo vyvezeného odvodneného kalu.
Vďaka projektu ČOV Turčianske Teplice – intenzifikácia spoločnosť zintenzifikuje biologický stupeň ČOV na požiadavky súčasnej potreby a legislatívy, keďže ČOV bola už technologicky zastaraná, energeticky nevýhodná a náročná.
Smart vodomery prinášajú výhody
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.