Macro Components
INISOFT
BELIMO

Turčianski vodári testujú pilotné smart riešenia

Projekt v obci Valča má pomôcť znížiť zbytočné straty vody, rýchlejšie zistiť prípadné poruchy a zjednodušiť život nielen občanom, ale aj samotným pracovníkom vodárne.

Turčianski vodári testujú pilotné smart riešenia

Meradlo iPerl / Foto: archív Turvod

Turčianska vodárenská spoločnosť (Turvod) prišla s novinkou. Konkrétne ide o pilotný projekt, ktorý zavádza inteligentné vodomery, takzvané smart meradlá, v obci Valča.

Túto novinku spoločnosť prezentovala v rámci diskusie Smart cities v Martine, kde odborníci predstavili viaceré novinky, ktoré sa snažia dosiahnuť, aby tento koncept nadobudol reálnu podobu.

Hovorili napríklad o zavádzaní a inovatívnom využívaní informačných technológií, efektívnej doprave a udržateľnejších stratégiách, ktoré majú uľahčiť život nielen nám, ale aj zlepšiť podmienky okolitého životného prostredia.

Riešenia na diaľku

Majú vôbec inteligentné riešenia priestor v súčasnom vodárenskom sektore? Podľa správcu informačných technológií Turvodu Jozefa Galisa rozhodne áno.

Na začiatok je dôležité pozrieť sa na to, či vodárenská spoločnosť využíva smart riešenia pre klientov alebo pre vlastné vnútorné systémy. Z následnej diskusie vyplynulo, že značné výhody môžu byť na oboch stranách.

 „Už v súčasnej dobe používame diaľkové vodomery pre veľkoodberateľov a podnikateľov, keďže im vyjde častejšie fakturácia, aby sme trošku odbremenili našich ľudí, ktorí idú odčítavať tieto vodomery a zároveň ich používame aj v rámci našich rajónov, aby sme si kontrolovali, aké sú prietoky v jednotlivých rajónoch a prípadné straty,“ konštatuje Galis.

Dátový prenos

Čo sa týka samotných smart riešení, Turvod nedávno spustila pilotný projekt v obci Valča. „V rámci obce sme vymenili všetky vodomery a spúšťame projekt odčítania týchto vodomerov s tým, že túto službu by sme chceli ďalej posunúť aj klientom,“ vysvetľuje správca informačných technológií Turvodu.

Konkrétne ide o typ Iperl, čo sú moderné, digitálne indukčné prietokové vodomery. Tie sú doplnené o takzvané SmartPointy, ktoré sa montujú taktiež do vodomerných šácht do blízkosti poklopu.

Smart meradlo iPerl / Foto: Turvod

Sú to vlastne určité vysielače, ktoré sa starajú o spoľahlivý prenos dát na dispečing prevádzkovateľa verejného vodovodu.

Viaceré výhody

Medzi ich hlavné výhody patrí predovšetkým dlhšia životnosť a skutočnosť, že nefungujú na mechanickej, ale na magnetickej báze.

Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je vyhodnocovanie alarmov, vďaka čomu môžu byť zákazníci dopredu upozornení ohľadom prípadnej poruchy na odbernom mieste.

Tým sa zabráni možným neočakávaným vysokým fakturáciám pri každoročnom zúčtovaní, ktoré sú často výsledkom rôznych porúch. To sa potom rieši reklamáciami, ktorým sa však v prípade takýchto riešení dá predísť.

„Tým, že sme nasadili pri všetkých odberných miestach diaľkovo odčítané vodomery, a následne budeme robiť nejakú analýzu nad týmito údajmi, chceme zároveň zisťovať rýchlejšie nejaké poruchy sietí,“ dodáva Galis.

Pracovníci si na základe týchto informácií vedia tiež porovnať, aký je aktuálny odber na všetkých odberných miestach, ale aj aký je prítok do daného rajónu. Vďaka tomu dokážu zabezpečiť, že možné straty sú čo najnižšie.

Plánujú aj iné vylepšenia

A aká je pridaná hodnota pre klientov? Po prvé ide predovšetkým o včasné informovanie o alarmoch, lepší prístup k štatistickým hodnotám, grafom a sledovanie zmeny krivky spotreby. „Človek si napustí napríklad bazén a uvidí, čo to spravilo s jeho spotrebou vody,“ vysvetľuje Galis.

V súčasnosti majú už postavený vysielač a vymenené všetky vodomery okrem asi šiestich kusov, ktoré sú problematicky dostupné. Momentálne nasadzujú „opakovače“, keďže vodomer sa nachádza v hĺbke v zemi, kde nie je dostatočný signál na vysielanie.

Galis tiež pripomenul, že Turvod plánuje používať aj vodomery s guľovým ventilom, kde sa dá nielen na diaľku odpojiť neplatič, ale vodáreň vie rovnako na diaľku odpojiť od vody domácnosť, kde nastala porucha.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.