Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

V Kalifornii vynašli špeciálny piesok, ktorý dokáže vyčistiť dažďovú vodu

Nízkonákladová a účinná metóda by mohla byť riešením nedostatku pitnej vody najmä v mestách a oblastiach, kde sa dlhodobé suchá striedajú s prívalovými dažďami.

V Kalifornii vynašli špeciálny piesok, ktorý dokáže vyčistiť dažďovú vodu

Foto: Cleanwateraction.com

  • Aktuality |  26.09.2018 |  Zuzana Žúžiová

Dažďová voda je často vystavená znečisťujúcim faktorom spôsobeným ľudskou činnosťou, ako sú dusík, fosfor, hnojivá, ropné látky, PET a iný odpad.

Vzhľadom k tomu, že mestská zrážková voda tečie po tvrdých povrchoch priamo do recipientu alebo odvodňovacieho potrubia, neexistuje žiadna možnosť, aby z nej mohla pôda, rastliny, alebo filtračné zariadenia odstrániť kontamináciu.

Inžinieri z Kalifornskej univerzity v Berkeley však vytvorili nový spôsob odstraňovania znečisťujúcich látok z dažďovej vody prostredníctvom špeciálneho piesku. Ich štúdia bola publikovaná v augustovom vydaní časopisu Environmental Science & Technology.



Foto: Cbf.org

“Spôsob, akým spracovávame dažďovú vodu je nesprávny. Uvažujeme nad ňou ako nad znečisťujúcou látkou, ale mali by sme nad ňou uvažovať ako nad riešením,“ povedal pre portál Berkeley News Joseph Charbonnet, postgraduálny študent občianskeho a environmentálneho inžinierstva na Univerzite v Berkeley.


Vyvinutý materiál je v skutočnosti bežný piesok, do ktorého boli primiešané dva typy prirodzene sa vyskytujúceho mangánu. Tieto zložky navzájom reagujú tak, že sa vytvorí oxid mangánu, ktorý je neškodný pre ľudí aj pre životné prostredie.

Keď sa cez takýto upravený piesok prefiltruje voda znečistená látkami, chemikálie sa naviažu na oxid mangánu. Piesok si poradí aj s látkami, ako sú napríklad herbicídy, pesticídy a bisfenol-A (BPA), čo je organická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov.


Foto: News.berkeley.edu

Znečisťujúce látky budú z vody buď kompletne odstránené, alebo sa rozložia na menšie kúsky, ktoré sú menej toxické a dajú sa biologicky odbúrať. O to by sa mohol prípadne postarať nejaký sekundárny čistiaci systém.

“Vyvinuli sme technológiu, ktorá dokáže z vody odstrániť kontamináciu pred tým, než ju vypustíme do našej pitnej vody pasívnym, nízkonákladovým a neinvazívnym spôsobom za použitia prirodzene sa vyskytujúcich minerálov,” povedal pre Berkeley News Charbonnet.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí vodné a stočné v roku 2024? A čo sa zmení v roku 2025? Tu je prehľad

Koľko stojí vodné a stočné v roku 2024? A čo sa zmení v roku 2025? Tu je prehľad

Prinášame veľký sumár aktuálnych cien za vodné a stočné jednotlivých vodárenských spoločností. Novinkou od roku 2025 bude zavedenie dvojzložkovej ceny.

Vodné a stočné porastie aj kvôli vyššej DPH. Vodárne aktualizujú cenníky na rok 2025

Vodné a stočné porastie aj kvôli vyššej DPH. Vodárne aktualizujú cenníky na rok 2025

Zvýšenie základnej sadzby DPH sa od Nového roka dotkne aj vodárenstva.

Envirofond mení pravidlá úverov a dotácií, vodovody a kanalizácie podporí aj v roku 2025

Envirofond mení pravidlá úverov a dotácií, vodovody a kanalizácie podporí aj v roku 2025

Projekt jednej obce môže získať podporu do výšky troch miliónov eur.

X
X
X
X