Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

V Kalifornii vynašli špeciálny piesok, ktorý dokáže vyčistiť dažďovú vodu

Nízkonákladová a účinná metóda by mohla byť riešením nedostatku pitnej vody najmä v mestách a oblastiach, kde sa dlhodobé suchá striedajú s prívalovými dažďami.

V Kalifornii vynašli špeciálny piesok, ktorý dokáže vyčistiť dažďovú vodu

Foto: Cleanwateraction.com

Dažďová voda je často vystavená znečisťujúcim faktorom spôsobeným ľudskou činnosťou, ako sú dusík, fosfor, hnojivá, ropné látky, PET a iný odpad.

Vzhľadom k tomu, že mestská zrážková voda tečie po tvrdých povrchoch priamo do recipientu alebo odvodňovacieho potrubia, neexistuje žiadna možnosť, aby z nej mohla pôda, rastliny, alebo filtračné zariadenia odstrániť kontamináciu.

Inžinieri z Kalifornskej univerzity v Berkeley však vytvorili nový spôsob odstraňovania znečisťujúcich látok z dažďovej vody prostredníctvom špeciálneho piesku. Ich štúdia bola publikovaná v augustovom vydaní časopisu Environmental Science & Technology.Foto: Cbf.org

“Spôsob, akým spracovávame dažďovú vodu je nesprávny. Uvažujeme nad ňou ako nad znečisťujúcou látkou, ale mali by sme nad ňou uvažovať ako nad riešením,“ povedal pre portál Berkeley News Joseph Charbonnet, postgraduálny študent občianskeho a environmentálneho inžinierstva na Univerzite v Berkeley.


Vyvinutý materiál je v skutočnosti bežný piesok, do ktorého boli primiešané dva typy prirodzene sa vyskytujúceho mangánu. Tieto zložky navzájom reagujú tak, že sa vytvorí oxid mangánu, ktorý je neškodný pre ľudí aj pre životné prostredie.

Keď sa cez takýto upravený piesok prefiltruje voda znečistená látkami, chemikálie sa naviažu na oxid mangánu. Piesok si poradí aj s látkami, ako sú napríklad herbicídy, pesticídy a bisfenol-A (BPA), čo je organická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov.


Foto: News.berkeley.edu

Znečisťujúce látky budú z vody buď kompletne odstránené, alebo sa rozložia na menšie kúsky, ktoré sú menej toxické a dajú sa biologicky odbúrať. O to by sa mohol prípadne postarať nejaký sekundárny čistiaci systém.

“Vyvinuli sme technológiu, ktorá dokáže z vody odstrániť kontamináciu pred tým, než ju vypustíme do našej pitnej vody pasívnym, nízkonákladovým a neinvazívnym spôsobom za použitia prirodzene sa vyskytujúcich minerálov,” povedal pre Berkeley News Charbonnet.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Eversheds Sutherland dokončili transformáciu názvu

Eversheds Sutherland dokončili transformáciu názvu

Advokátska kancelária Eversheds Sutherland Dvořák Hager sa mení na Eversheds Sutherland.

Protimonopolný úrad začal posudzovať koncentráciu Grafobalu, BVS a Infra Services

Protimonopolný úrad začal posudzovať koncentráciu Grafobalu, BVS a Infra Services

VVS má ambíciu byť príkladom v transparentnosti aj pre ostatné vodárne

VVS má ambíciu byť príkladom v transparentnosti aj pre ostatné vodárne

Východoslovenské vodárne chcú posilniť transparentnosť slovenského vodárenstva. Chystajú sa osloviť Asociáciu vodárenských spoločností.