V Čechách chystajú legislatívnu úpravu. Má podporiť väčšie využívanie sivej vody | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

V Čechách chystajú legislatívnu úpravu. Má podporiť väčšie využívanie sivej vody

Český envirorezort chce motivovať stavebníkov k zavádzaniu technologických riešení na úsporu vody do nových aj existujúcich projektov.

V Čechách chystajú legislatívnu úpravu. Má podporiť väčšie využívanie sivej vody

V susednom Česku je podľa prognóz možné v nasledujúcich rokoch očakávať stále dlhšie obdobia sucha. Práve z tohto dôvodu budú čoraz dôležitejšie implementácie systémov pre šetrné hospodárenie s vodou. K tomu má dopomôcť zmena zákona, konkrétne zavedenie definície úžitkovej vody a jej parametrov do zákona o ochrane verejného zdravia.

Pri každom spláchnutí miznú kanalizáciami litre pitnej vody, ktorej je v Česku najmä v letných mesiacoch nedostatok. Aliancia Šanca pre budovy preto navrhla riešenia a do zákona o ochrane verejného zdravia presadila definíciu úžitkovej vody. Ministerstvo životného prostredia ČR (MŽP) tento krok podporilo, čo znamená, že najnovšie bude možné jednoducho povoliť využitie dažďovej alebo sivej vody z umývadiel a spŕch pre splachovanie, pranie, závlahu alebo umývanie vozidiel.

Jednotné predpisy majú podľa českého envirorezortu motivovať stavebníkov k zavádzaniu technologických riešení na úsporu vody do nových aj existujúcich projektov. Ministerstvo zdôrazňuje, že takýmto spôsobom sa dá ušetriť až 40 % spotreby pitnej vody.

„Jasná definícia úžitkovej vody v Česku doteraz chýbala. Ak chcel stavebník do svojej budovy začleniť niektorý zo systémov šetrného hospodárenia s vodou, musel získať povolenie krajskej hygienickej stanice, čím sa celý proces výstavby zdržiaval. Navyše nemal istotu kladného výsledku,“ hovorí Petr Holub, riaditeľ aliancie Šanca pre budovy.

Zároveň dodáva, že vďaka ujasneniu pravidiel budú stavebníci vedieť, aké parametre má úžitková voda spĺňať, pokiaľ ju chcú vo svojej budove využívať na zalievanie, splachovanie alebo napríklad na pranie.

Ďalším krokom bude príprava vyhlášky s kvalitatívnymi parametrami zo strany rezortu zdravotníctva, na základe ktorých sa bude pomocou odberov a rozborov preukazovať, že upravená zrážková a sivá voda je zdravotne nezávadná a nepredstavuje ohrozenie verejného zdravia. Účinnosť zákona je stanovená na budúci rok.

Recyklácia vody v budovách je v Česku len v plienkach

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.