Je pritom dokázané, že jej úprava výrazne znižuje náklady na stočné a šetrí životné prostredie. Využívať ju môžeme v domácnosti, na zavlažovanie, ale aj ako energetickú alternatívu.
Zmenu klímy pociťujeme čoraz intenzívnejšie, keďže obrovské suchá trápia väčšinu krajín. Práve z tohto dôvodu odborníci aj politici neustále prízvukujú, aby sme šetrili a racionálne nakladali s vodou. Ako však na to? Jednou z možností je aj efektívne využívanie sivej vody.
Sivou vodou nazývame podľa EN 12056 splaškové odpadové vody, ktoré však neobsahujú fekálie a moč. Ide teda o také vody, ktoré odtekajú z umývadiel, vaní, spŕch či drezov.
Sivú vodu, najmä z kúpeľní, je možné po úprave použiť ako vodu prevádzkovú (tzv. bielu vodu) pre splachovanie záchodov, pisoárov a polievanie záhrad, čím vzniká výrazná úspor nákladov na stočné.
Zníženie nákladov na stočné
Úpravu sivých vôd využívame na to, aby sme znížili spotrebu pitnej vody, čím zároveň prispievame k ochrane životného prostredia.
.png)
Sivú vodu tak môžeme po určitej úprave použiť ako typ prevádzkovej vody (bielej) na splachovanie toaliet, ale aj zalievanie záhrad. Tým, samozrejme, dochádza k značnej úspore nákladov na stočné.
Svoj názov nesie podľa nezameniteľného sfarbenia. Je to teda rovnaký zdroj vody, akými sú v prípade podzemnej vody studne alebo v prípade povrchovej vody nádrže. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pochádza zvnútra budov, a to najmä zo spŕch, ale aj z práčovní.
Z tohto dôvodu sú najväčšími potenciálnymi kandidátmi na využívanie sivej vody práve trvalo obývané sídla, akými sú rodinné domy, veľké byty, ale aj internáty, nemocnice či školy.

Môžeme sem však zaradiť aj hotely, penzióny, športové areály a autoumyvárne, keďže ich výhodou je veľký počet spŕch či umývacích zariadení.
Existuje viacero druhov
Sivé vody delíme na neseparované sivé vody, sivé vody z kuchyne a umývačiek, sivé vody z práčok, sivé vody z umývadiel, vaní a spŕch a ostatné sivé vody.
Hodnoty znečistenia sivých vôd, samozrejme, kolíšu. Každý z nás má totiž odlišný životný štýl a preferuje iné prostriedky. Vo všeobecnosti sú však najmenej zaťažené práve vody zo sprchovania a umývania.

Podľa toho ich môžeme deliť na vody vhodné a podmienene použiteľné pre recykláciu a následné využívanie. Použiteľná je voda z umývadla, vane a sprchy, pričom podmienene použiteľná je voda z kuchyne či umývačky riadu.
Výhoda pre veľké zariadenia a novostavby
S využívaním sivej vody môže začať naozaj každý. Základom je najjednoduchší typ čističky vody, ktorý možno uskladniť v suteréne domu. Tá dokáže mierne znečistenú vodu zbaviť všetkých látok, ktoré by mohli potenciálne škodiť.
Do špeciálnej čistiacej jednotky prúdi voda potrubím. Tam dochádza k jej očisteniu a vzniká voda prevádzková, ktorá je vhodná napríklad na zalievanie či splachovanie.

Keďže systém trubičiek nie je úplne najlacnejšou záležitosťou, je primeraným riešením predovšetkým pre veľké panelákové domy alebo väčšie zariadenia, akými sú nemocnice, školy, hotely.
Odborníci tiež zdôrazňujú, že takéto riešenia by sa mali stať súčasťou najmä novostavieb, keďže v prípade rekonštrukcie dochádza ku zbytočnému navýšeniu nákladov.
Ako to funguje
Čističky sivých vôd využívajú jednak aeróbne biologické procesy, jednak membránovú ultrafiltráciu. Menej častým, ale stále využívaným spôsobom je UV dezinfekcia na výstupe.
Takéto metódy zaistia, že voda po vyčistení je bez vírusov a baktérií. Hygienicky je teda plne nezávadná a spolu s dažďovou vodou je ideálnym alternatívnym zdrojom namiesto plytvania pitnou vodou.
V zahraničí sa sivá voda osvedčila
Napriek všetkým výhodám si sivá voda na Slovensku stále nenašla svoje uplatnenie. V susednom Česku však už spúšťajú viaceré pilotné projekty, ktoré majú otestovať, ako sa tento systém osvedčí v praxi.
V roku 2015 spoločnosť Skanska zahájila predaj prvého bytového domu v Česku, ktorý recykloval takúto vodu.
Celý systém bol založený na hospodárení so sivou vodou – pre splachovanie toaliet obyvatelia využívajú prečistenú vodu z umývadiel, vaní a spŕch. Ak sivej vody z uvedených zdrojov nie je dostatok, systém sa doplní o zachytenú dažďovú či pitnú vodu.

V zahraničí je tento koncept veľmi populárny. Vzniklo viacero štúdií, ktoré skúmajú práve pozitívny vplyv recyklovanej sivej vody na poľnohospodársku produkciu.
V tomto prípade však treba zvážiť fakt, že využitie sivých vôd na poľnohospodárske zavlažovanie je v súčasných podmienkach stále značne obmedzené.
Bežná zásoba sivej vody z akejkoľvek budovy či domu dokáže poskytnúť závlahu len pre malú časť celkovej rozlohy farmy. Avšak malé farmy, mestské záhrady či škôlky môžu takýto systém využívať s výrazným úspechom.
Poslúži aj na rekuperáciu tepla
Ďalšou výhodou sivých vôd je ich energetické využitie. Recyklácia tepla zo sivých vôd je jedným zo spôsobov, ako možno značne znížiť náklady na ohrev teplej úžitkovej vody, prevádzkovú spotrebu teplej vody či prípadne vykurovanie objektu.
Odoberanie tepla z odpadovej vody uskutočňujú ľudia buď lokálne, alebo centrálne. To, akú voľbu človek zvolí, závisí od prietoku odpadovej vody.
Vo všeobecnosti však platí, že pre menšie aplikácie a rodinné domy z hľadiska investícií je lepšou alternatívou lokálna rekuperácia tepla, ktorá reaguje na aktuálnu spotrebu.
V prípade väčších aplikácií existuje možnosť akumulácie odpadovej vody a následné odobratie potrebného tepla. Až potom je vhodné vypustiť ju do stokovej siete alebo na ČOV.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.