Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Andrej Babiš

Andrej Babiš / Foto: Vláda ČR

Česko aj naďalej rieši problémy so suchom. Najnovšie premiér Andrej Babiš (ANO) zdôraznil, že regionálne samosprávy by mali prijať opatrenia na zodpovedné nakladanie s vodou a nečakať na pokyny vlády.

Zároveň dodal, že rýchle zmeny k lepšiemu boju so suchom sa nedajú očakávať, keďže je nutná dlhodobá systémová práca na zmene situácie.

Problém so suchom Česi riešili na medzinárodnej konferencii „Ochrana vody v prírode“. Babiš rovnako pripomenul, že vláda tento mesiac schválila návrhy ministerstva poľnohospodárstva a životného prostredia na spustenie prác na obnovu vodných tokov na Rakovnicku.

V nasledujúcich rokoch by za prvú fázu prípravy stavieb priehrad Senomaty, Šanov a Kryry mal štát zaplatiť až 554 miliónov korún.

Celkové náklady na komplexné riešenie sucha na Rakovnicku pritom dosiahnu približnú hodnotu 3,4 miliardy korún.

Zároveň dodal, že ak podobné sucho bude naďalej pokračovať aj v tomto roku, škody pocítia nielen poľnohospodári a lesníci, ale napríklad aj energetici na severe Čiech.

Takmer 30 miliárd korún za 4 roky

Na stránkach českého ministerstva životného prostredia je možné pozrieť si mapu s vyznačenými miestami a prehľadom projektov s opatreniami proti suchu, ktoré boli podporené od roku 2014 v rámci operačného programu kvalita životného prostredia. Tá jasne ukazuje na to, že riešenie sucha sa stalo jednou z hlavných priorít.

Babiš v rámci konferencie zároveň konštatoval, že Česko od roku 2015 vynaložilo na opatrenia proti suchu a nedostatku vody z národného rozpočtu sumu 7,4 miliardy korún a z európskych zdrojov dokonca až 21,6 miliardy eur.

Foto: Vláda ČR

„Ja som bol nedávno v Izraeli. Myslím, že oni tam majú skutočne najlepšie technológie a sú schopní vodu použiť aj deväťkrát,“ tvrdí Babiš.

Pracujú na umelej infiltrácii

Informoval, že na posilnenie podzemných vôd v súčasnosti skúšajú niekoľko technológií na overenie možností ich umelej infiltrácie. Zatiaľ bolo vybraných sedem pilotných lokalít.

Český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman zase na konferencii zdôraznil, že dvojročné sucho spôsobilo v krajine pokles podzemných vôd na 40 % svojho pôvodného objemu. Zároveň dodal, že návratnosť do pôvodného stavu môže trvať aj niekoľko rokov.

Minister životného prostredia Richard Brabec zase pripomenul, že rezort pracuje na novele vodného zákona, do ktorej budú zahrnuté aj opatrenia proti suchu.

Foto: OSPZV - ASO

Okrem toho by mali byť v krajoch a v obciach s rozšírenou pôsobnosťou zriadené komisie, ktoré budú môcť vyhlasovať stav nedostatku vody a nariadiť vhodné opatrenia na zmiernenie tohto negatívneho javu.

Poľnohospodárske sucho trápi takmer celé územie krajiny

Témou sucha sa pred niekoľkými dňami zaoberali desiatky odborníkov. Tí zdôrazňujú, že voda z topiaceho sa snehu z vyšších polôh doplnila aj veľké nádrže, nedokázala však nasýtiť pôdny profil a ani doplniť súčasný deficit podzemných vôd.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.