Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Komunisti budovali. Ako Kuffa obhajoval vodárenskú novelu (parlamentné spravodajstvo)

Ústavnoprávny výbor sa zaoberal stanoviskom parlamentných legislatívcov. Štefan Kuffa nepovedal, či ich ministerstvo bude ich pripomienky akceptovať.

Národná rada SR, parlament

Foto: Odpady-portal.sk

Novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách sa blíži do schvaľovacieho finále. Minulý týždeň (22. mája) prerokoval návrh Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý sa venoval najmä stanovisku Odboru legislatívy a aproximácie práva (OLAP). Parlamentní právnici upozornili okrem iného na možný konflikt ustanovení o výhradnom použití zisku s Ústavou SR. Ich pripomienky sme podrobne rozobrali v inom texte.

Práve upozornenie na možné protiústavné opatrenie spôsobilo, že výbor o ňom rokoval viac než polhodinu. Najväčšiu časť diskusie zabrala snaha poslancov dozvedieť sa odpoveď na jednu otázku.

Poslanec Ondrej Dostál (OKS, klub SaS) sa spýtal predkladajúceho štátneho tajomníka MŽP SR Štefana Kuffu, či si ministerstvo životného prostredia osvojí pripomienky legislatívcov a pripraví pozmeňujúci návrh, ktorý by ich reflektoval, a ak nie, tak požiadal predkladajúceho, aby vysvetlil argumenty, ktorými ministerstvo dospelo k inému názoru. Pripomeňme, že štátny tajomník II Štefan Kuffa má v priamom riadení sekciu vôd; v jeho pôsobnosti je aj Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

Reakciu štátneho tajomníka uvádzame v doslovnom prepise:

„Pozrite, ja Vám môžem povedať, že v roku 2004 niektoré vodárenské spoločnosti prešli kontrolou, Najvyšší kontrolný úrad urobil hĺbkovú kontrolu … my na jednej strane máme lokality, obce, mestá, kde nemáme vodu. Máme síce infraštruktúru, ale máme prázdne potrubie. Máme na Slovensku také obce dnes, reálne. A to, že by sa investovalo do tej infraštruktúry, to je nevyhnutné. 

Pán Dostál, vy ste tuná Bratislavčan, pôsobíte aj v miestnej samospráve. Určite sa vám to dostalo do uší, že napríklad mesto Bratislava má investičný dlh na infraštruktúre, na vode, viac ako miliardu. Neviem presne, koľko to je, či miliarda, alebo miliarda a pol, čiže strašne veľa. A teraz my, keď to existujúce potrubie, dva alebo tri roky dozadu, už si nepamätám, prasklo potrubie v Bratislave, obrovská voda na ulici, vodári ani nevedeli odkiaľ tá voda je, že kde to majú v podstate odstaviť, tak bol v tom chaos, stratil sa v tom prehľad.

Rokovanie ÚPV NR SR, 22. mája 2025

Ja môžem tu odprezentovať svoj názor, taký, aký ja mám, poviem to tak humorne, možno niektorí sa pohoršíte, hovorím to tak úsmevne, že ja som generácia, ktorá sa narodila pod červenou hviezdou, ale zároveň generácia taká, ktorá mala možnosť nahliadnuť to, čo pred tou červenou hviezdou bolo, odkiaľ, skrze našich otcov, starých otcov, my tu vieme porovnávať tie veci.

A v čase aj socializmu, keď to bolo, a spravoval tie veci štát, ktorý sa staral o tieto veci, tak neboli problémy takého charakteru keď chodíte po regióne a tí starostovia keď sa na to sťažujú a teraz tie vodárenské spoločnosti - nechcem povedať plošne, že všetky - ale sú niektoré také, ktoré sa ako vyhýbajú tomu, ale tých ľudí tieto problémy všetky ako nezaujímajú, oni potrebujú mať kvalitnú pitnú vodu v tej domácnosti, aby aj ten odpad prešiel tou čističkou odpadových vôd, podľa možnosti funkčnou a kvalitnou, takou, aby tá voda bola očistená možno najlepšie aspoň nejakých 98 percent, tak, že nebudeme zaťažovať životné prostredie. Viete, ambícia môže byť veľká, taká, že vyriešite všetky obce, mesta an block, však nám tu hrozí už aj ten infringement, že jednoducho nemáme vodu, kanál v tých obciach, ale to je dlhodobé, to nie je, ako že teraz, my sme to zdedili, čarovným prútikom to nevieme vyriešiť, a ja dokonca vnímam aj niektoré tie malé drobné obce, ale ktoré sú ako rozptýlené, že tam vlastne tá infraštruktúra do tých domácností, voda, kanál, ani nikdy nebude zavedená. Vy máte lazy, po kopcoch roztrúsené ako domy, takže aj toto treba brať do úvahy. A samozrejme, dneska technológie, máme úplne iné možnosti, poznatky, vieme to vyriešiť, aj tu rozptýlenosť, a tak, aby tá voda bola naozaj kvalitná. Aby som sa nebál takto napiť vody tu, ktorú si napustím z vodovodu, prepáčte, trochu sa napijem. (pije) To je dobrá voda! My nepotrebujeme minerálnu vodu dovážať z Japonska alebo skadesi, mi tu máme plno prameňov na Slovensku. 

Ale chcem poukázať na túto skutočnosť: ak si myslíme, a tuná koľkokrát počúvam aj poslancov národnej rady, však konkrétne tu, medzi vami, to nie je ten poslanec, ktorého mám ja na mysli, ale, že my máme plno vody a spíme na vode, na Slovensku, že koľko máme dostatok vody, aj tie zásoby podzemných vôd: neni to tak! A keď vám poviem, možno, že budete veľmi prekvapení, ale poviem to tak, možno sa myslím: že o desať rokov môže byť veľký problém s vodou na Slovensku, to je tak blízko, a možno to bude dvadsať rokov, keby som sa pomýlil aj o ďalších desať rokov, že to je tridsať rokov, ale my už máme lokality, miesta, obce, kde máme nedostatok vody; aby sme s ňou hospodárili šetrne, a to je rovnako aj keď sa buduje ťa ďalšia infraštruktúra, tak odbočku dám takú, ministerstvo dopravy, keď buduje diaľnice, cesty a všetko, tak v podstate aj pri tých realizačných prvkov, proste, že kadiaľ pôjde diaľnica, čo sa bude robiť, aby vždy sa pamätalo na tie vody pri tej práci, keď sa narazí, či už je to tunel, alebo cesta, ale naozaj aby sme šetrne.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT

Ak sa neprijmú opatrenia dostatočné, také, aby sme my, na Slovensku, v celej našej krajine zadržiavali, alebo tu vodu - čo my to nerobíme - a teraz, keď aj chceme nejaké projekty zrealizovať, tak hneď sme torpédovaní a napádaní, že čo ideme robiť a tak. Myslím, že my teraz žijeme tu hodinu dvanástu, alebo sme už aj po tej hodine dvanástej, aby sme tie vodozádržné opatrenia - a to nestačí len tak malé priehradzky a hrádze čo my … (nezrozumiteľné), aby boli dobudované vodné diela.

 
 

Zostáva vám 44% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Napúšťate bazén? Vodári majú tipy ako predísť zakaleniu vody a nepreťažiť sieť

Napúšťate bazén? Vodári majú tipy ako predísť zakaleniu vody a nepreťažiť sieť

Pri napúšťaní bazéna sa oplatí myslieť na niekoľko zásad. Bratislavská vodárenská spoločnosť sa podelila o odporúčania.

Hľadajú nového šéfa SHMÚ. Poverený riadením je zatiaľ Vladimír Císar

Hľadajú nového šéfa SHMÚ. Poverený riadením je zatiaľ Vladimír Císar

Poverený šéf prišiel do čela SHMÚ z konzultačnej firmy v máji.

Andrassy útočí na Tarabu pre odklad novely. Ten dôvodí, že ju chce ešte prísnejšiu

Andrassy útočí na Tarabu pre odklad novely. Ten dôvodí, že ju chce ešte prísnejšiu

Šéf kontrolórov podozrieva veľkú vodárenskú spoločnosť zo skrytej privatizácie, tá to odmieta.

X
X
X
X